Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan helyes: szökőévente...

Hogyan helyes: szökőévente vagy szökő évente?

Figyelt kérdés

2013. júl. 19. 17:43
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
72%
De legalább nem kérkedek a (nem létező) tudásommal ;)
2013. júl. 19. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
67%

Az arányok:

Sceptic: 7 mondatban 3 hiba.

66%-os: 2 mondatban 9 hiba, plusz az első válaszbeli egyetlen szó is hibás.

Én ilyen helyesírással inkább bekussolnék...

Függetlenül attól, hogy nekem sem tetszik az erőltetett példa.

2013. júl. 20. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
50%
Köszi, Berta :) Mi a probléma a példamondattal? Oké, kicsit tényleg erőltetett, így visszaolvasva. De azt hiszem, sem szemantikai, sem szintaktikai hiba nincs benne. Javíts ki kérlek, ha hibásan látom a dolgot.
2013. júl. 20. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
0%
az a baj bertácska, hogy nem erről szól a verseny, hogy ki tudja jobban utánozni az általános iskolás tanárnéni által tanított írásmódot. de azért aranyos ahogy megpróbálsz kitűnni ezzel.
2013. júl. 20. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
60%

Sceptic, úgy döntöttem hogy tényleg nem érted mi a baj, visszaidézem a kérdéses mondatot:


"Egyértelmű, hogy a kérdés mire vonatkozott, ennek ellenére az első válaszoló generál egy erőltetett szövegkörnyezetet, amiben a helytelen is helyessé válik, ezáltal relativizálja az amúgy helyes választ."


tehát aki ezt írta, a "helytelen" arra utalt, hogy (ugye ahogy előtte írta, egyértelmű hogy a kérdező mire gondol: a szökőév szóra), tehát ezt a szót nem lehet külön írni szökő év. A szökőév szónak nincs ilyen alakja. A szökő - már ha elfogadjuk hogy létezik ilyen magyar szó, mert én sztem életembe nem mondtam senkire vagy semmire hogy ott egy "szökő", vagy az ott egy "szökő", főleg nem a te mondatodhoz hasonlót nem használtam, szóval a szökő az mást jelent. A szökő és az év szó külön mást jelent mint a szökőév. Tehát a szökőév szökő év formája helytelen. Ennyi! És a helytelen helyessé válik alatt értette azt, hogy szökő év helytelen, de más értelemben (amire egyértelmű hogy senki se gondolt, csak te a kis csodálatosan agyafúrt észjárásoddal), helyes.

2013. júl. 20. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
68%

Igazad van, és én is ezen az állásponton vagyok. A második példamondatomból egyértelműen nem az tűnik ki, hogy a szökőév fogalomra gondoltam, hanem - ahogy Te is megláttad - egy szökő személyre, vagy állatra. Való igaz, nem nagyon használjuk ebben a formában, helyette a szökevény fogalom terjedt el. De mint melléknév, szerintem ez is használható főnévként, még ha általában nem is tesszük.


Mindenesetre elnézést kérek a szóhasználatért, a kérdező által kérdezett értelemben természetesen a szökőév forma a helyes.

2013. júl. 20. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
peace :)
2013. júl. 20. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

@ Sceptic:


Úgy látom, a probléma megoldódott. Nincs hozzáfűznivalóm. :)


Viszont az új nyelvtanok szerint a "szökő" szó már nem melléknév, hanem folyamatos melléknévi igenév. Infók:

[link]


Amúgy valóban főnevesülhet. Miért is lenne kivétel pont ez a szó?... :D


-------


@ 66%-os:


"az a baj bertácska, hogy nem erről szól a verseny, hogy ki tudja jobban utánozni az általános iskolás tanárnéni által tanított írásmódot. de azért aranyos ahogy megpróbálsz kitűnni ezzel."


Az a baj, 66-oska, hogy...


1., Az általános ISKOLAI tanítónénik és tanárnénik láthatóan hiába küszködtek veled többek között a vesszőhasználat szabályainak tanításakor; továbbá a helyesírási szabályok betartásának fontosságát sem tudták beláttatni veled. Nem biztos, hogy az ő hibájuk.

(Az "általános iskolás tanárnéni" kifejezés elég vicces lenne, ha nem lenne inkább siralmas...)


2., A neten is illene normálisan írni; a Helyesírás kategóriában ez hatványozottan igaz. Ennek ellenére képes voltál egy bunkó stílusú sort még pocsék helyesírással is rontani; aztán ugyanezt még egyszer előadni.


3., Próbáltál visszavágni Scepticnek, mondván, ő sem ír helyesen. A "verseny" tehát mégis a helyesírásról szólt.

Az "eredményeket" pedig leírtam.


Most még hozzáteszem, hogy az elmúlt hónapokban elég sok választ olvastam Sceptictől ahhoz, hogy tudjam, kifejezetten jó helyesíró; és most szokatlan volt tőle, hogy kisbetűvel kezdett két mondatot is. Ezen felül pedig csak egy mondatvégi írásjelet hagyott le.


Ezzel szemben neked láthatóan eszed ágában sem volt nagybetűvel kezdeni sem a mondatokat, sem a tulajdonneveket (most sem); és a már említett vesszőhiányokon kívül még a "nem tudom" szókapcsolatot is egybeírtad.


4., Nem tudom értelmezni a 2. mondatodat.


A továbbiakkal kapcsolatban:


1., Örvendetes, hogy össze tudtad magad szedni annyira, hogy ne csak beszólogatásra teljen, hanem tisztességes magyarázatra is.


2., A "különírni" egybeírandó. :D


3., A "szökő" bár ritkán használt, de létező szó.

Nekem is furcsa, én sem használom, de nem ezen múlik egy-egy szó létjogosultsága.


Most rákerestem a "notórius szökő" kifejezésre, és még erre is adott néhány találatot a Google:

[link]


4., "A szökő és az év szó külön mást jelent mint a szökőév."


Mint ahogy ez minden egyes összetett szó esetében így van.


5., "amire egyértelmű hogy senki se gondolt, csak te a kis csodálatosan agyafúrt észjárásoddal"


Itt, ebben a kérdésben igen.

De idézem a 3. válaszolót: "Számos alkalommal találkoztam már ezzel ezen az oldalon."

Megerősítem az állítását, mert én is.

2013. júl. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
too long, didnt read
2013. júl. 21. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
It's your fault. :P
2013. júl. 21. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!