Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen szófajú a szemben szó?

Milyen szófajú a szemben szó?

Figyelt kérdés
2013. máj. 6. 17:06
 1/8 anonim ***** válasza:
Hol? - Szemben. Tehát:
2013. máj. 6. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
71%

Többes szófajú:

1. (ragos) főnév: szem + ben (helyrag)

2. névutó (pl. Az iskolával szemben áll egy tölgyfa.)

3. határozószó (pl. Kristóf velem szemben lakik.)

2013. máj. 6. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 BringaManó ***** válasza:
95%

Berta!


Köszönjük a választ, nagyon jó, hogy írtad, sok értékes momentum fedezhető föl benne. Különösen nagy értéke, hogy milyen gyorsan érkezett (mint mindig)! Tulajdonképpen csak dicséret illet a próbálkozásért.


[Bocsánat, ezt muszáj volt, mert panaszaid nyomán magamba szálltam, és elhatároztam.]


Mindazonáltal – csupán mintegy lábjegyzetként – szeretném észrevételezni, hogy a 2. és a 3. példád egyaránt névutó (vmivel/vkivel szemben).

Hogy hasznos is legyek, ide másolom a szótári példákat a határozószóra:

- A vívók szemben állnak.

- szemtől szemben

- a szemben lévő ház

- Ez itt szemben a Várhegy.


Szép hetet!

2013. máj. 6. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
62%

Teljesen jogos az észrevétel. Én is gyanút fogtam magammal szemben, miután már elküldtem a választ. De valamilyen okból - már nem emlékszem, mi is volt az - nem javítottam.

De sebaj, mert hasonló esetekben rád mindig számíthatunk mindannyian: kérdezők és válaszolók egyaránt. Én különösen, mivel mondhatjuk, kivételezett helyzetben vagyok... Úgy érzem, jogosan lehet az enyém az "Akibe BM a legtöbbször belekötött" cím. :D

Jó, tudom, ez most jogos javítás, és hasonló esetekre is volt már néhány példa, de azért közel sem annyi. :)

Minden jót. :)

2013. máj. 7. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 BringaManó ***** válasza:
Mindig jogos! (Szerintem. :-)
2013. máj. 9. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
62%
Azt bírom a legjobban benned, hogy olyan vicces fiú vagy. :D :P
2013. máj. 10. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 BringaManó ***** válasza:
Igen, de ezt jelezni is szoktam. Tehát a "Mindig jogos." Halálkomoly volt, az pedig vicc, hogy csak "(Szerintem. :-)" .
2013. máj. 11. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:
* kis h
2013. máj. 11. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!