Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mik a földrajzi nevek szabályai?

Mik a földrajzi nevek szabályai?

Figyelt kérdés

Honnan tudom, hogy mit kell kötőjellel, külön vagy egybe írni?

Pl: híd, tenger, megye, hegység, tó, tér, hegy, óceán, öböl.



2013. márc. 13. 18:43
 1/4 anonim ***** válasza:

Pont most olvastam egy cikket arról, hogy ezen a téren mennyire túl van bonyolítva a magyar helyesírás :)

De a kérdésedre válaszolva: a hidat, a megyét, a teret külön, a többit kötőjellel kell írni. Én nem tudok róla, hogy lenne ebben szabályszerűség, bár ahogy végiggondoltam, a természetes képződményeknél általában kötőjellel írjuk (legalábbis így hirtelen nem tudok kivételt). Lehet, hogy ez a koncepció, mert a hidat pl. régebben kötőjellel kellett írni, sőt, nagyon régen az utcaneveket is kötőjellel írták...

Remélem segítettem :)

2013. márc. 14. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A hidakat akkor írjuk külön, ha simán el van nevezve valamiről, pl. Árpád híd, Mária Valéria híd stb.

Ha birtokos kapcsolat van a tagok között, akkor kötőjeles, pl.: Duna-híd (a Dunának a hídja).

2013. márc. 14. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2013. márc. 15. 11:42
 4/4 anonim ***** válasza:
Közterületeket rendszerint külön (Rákóczi út, Klára utca, Templom tér, Tisza István park), a közigazgatási egységeket szintén (Pest megye, Besztercebányai kerület, Csornai kistérség), a földrajzi neveket általában kötőjellel (Északi-középhegység, Sárga-folyó, Bajkál-tó, Földközi-tenger, Atlanti-óceán, Tihanyi-félsziget), Góbi-sivatag.
2013. márc. 18. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!