Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell írni?

Hogy kell írni?

Figyelt kérdés
Köszönöm nektek. / Köszönöm Nektek.
2013. jan. 25. 18:59
 1/7 anonim ***** válasza:
80%
Mindkét változat helyes, tehát szabadon eldöntheted, melyiket használod. A szabályzat szerint ugyanis a személyes névmásokat általában kisbetűvel kezdjük; de udvariassági / érzelmi okokból az egyes szám második (E/2) és a többes szám második (T/2) személyű alakok, ill. a magázó forma (ön, önök) esetén megengedett a nagy kezdőbetűvel való írása is.
2013. jan. 25. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
79%
Berta Woostert nem kell kiegészíteni, tökéletes választ adott. ;)
2013. jan. 25. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"Berta Woostert nem kell kiegészíteni"


Egyetértek, de azért én megreszkírozom...

Annyit tennék csak hozzá, hogy régen komoly udvariatlanságnak számított, ha a megszólított egyént kisbetűvel aposztrofálták. A nagybetűvel gondolták megadni a tiszteletet. (Hűűű, de szép mondat lett ez!)

Ma már mindkét forma használatos, de a kereskedelemben még mindig a nagybetű járja, mint ahogy a "Tisztelt Űgyfél" és az "Ön-Önnek" is szinte kötelező.

Hivatalos vagy adminisztrációs levelekben is jobb ezt a formát használni, különösen ha valaki munkát keres például. Valahogy a tiszteletadás jeleként fogják fel még ma is. Régebben én is szisztematikusan nagybetűt használtam, még baráti körben is, de erről lassan leszoktam.

Ilyenek még a "Rólatok", "Benneteket", Nektek", Neked stb.

A nekem, róla etc. azonban mindig kisbetűvel írandó!

2013. jan. 26. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a lényegre törő válaszokat! Megtudtam, amire kíváncsi voltam.
2013. jan. 26. 20:23
 5/7 anonim ***** válasza:
72%

Szívesen, Kérdező. :)

De azért mi még szerintem egy kicsit részletezzük a témát, ha nem bánod. :D


"Berta Woostert nem kell kiegészíteni"


Hát, engem nem is, de a válaszomat igen. ;)

Bár lehet, hogy engem is ki kellene... :D


Teljes mértékben egyetértek Juliannával, de szeretném kiegészíteni a válaszát. :P

Mégpedig azzal, hogy a szabályzat elvileg csak a hivatalos iratokban és a levelekben történő megszólításról, ill. a szövegen belül a megszólítottra vonatkozó közszavakról rendelkezik a fentebb leírt módon. De az internetes fórumok, blogok stb. hozzászólásai egyik kategóriába sem tartoznak, mégis gyakran ugyanez a gyakorlat. A motiváció egyértelműen az udvariasság, a tiszteletadás; de "hivatalosan" nem tudom megindokolni. :)


Korr-Rektor úr, tudsz esetleg valami okosat? :)

2013. jan. 26. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
A Korr-Rektor úr csak hivatalos írásokban használja a nagybetűs formát, magánlevelezésben nem.
2013. jan. 27. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem a saját gyakorlatodra gondoltam, hanem az interneten írott szövegekre (kommentekre) vonatkozó valamiféle szabályzatra. :)
2013. jan. 30. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!