Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Madonna CD vagy Madonna-CD?...

Madonna CD vagy Madonna-CD? Madonna koncert vagy Madonna-koncert? CD, koncert, DVD + az énekes neve - hogy kell írni ezeket, kötőjellel vagy anélkül?

Figyelt kérdés

2013. jan. 12. 00:40
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Madonna helyett írhattok másvalakit is :)
2013. jan. 12. 00:41
 2/13 anonim ***** válasza:
29%
Semmi nem indokolja a kötőjel használatát egyik esetben sem.
2013. jan. 12. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
szerintem de!:) Nekem személy szerint úgy jobban tetszik, de meg kéne kérdezni egy jó magyartanárt:) Nem t'om, lehet, hogy az első válaszoló az:))
2013. jan. 12. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
29%

Ez nem ízlésbeli kérdés...


Nem kellenek a kötőjelek.

2013. jan. 12. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Hát, nekem valamiért adja magát, hogy kötőjellel írjam, szóval szerintem úgy fogom, akár helyesírási szabálytól függetlenül is:) Na jó, tudok valakit, akitől megkérdezhetem, és ha azt mondja nem kell, utána azt hiszem, úgy fogom írni:)
2013. jan. 12. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Vagy nem:)):P Nem t'om, majd kiderül:) Meglátjuk!:)
2013. jan. 12. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyértelmű, hogy kell a kötőjel, hiszen ezek jelentéstömörítő szóösszetételek: Madonna-CD = "Madonna számait tartalmazó CD". Madonna-koncert = "Koncert, amin Madonna lép fel".


Helyesírási szabályzat:


140. b) Ha egy tulajdonnév egy köznévvel vagy egy melléknévvel valamilyen jelöletlen összetételt alkot, kötőjellel kapcsoljuk őket össze: Afrika-kutató, Ady-szobor, Kazinczy-verseny, Mátyás-templom; Balassi-strófás, Kossuth-díjas, Mária-arcú, Herkules-erejű; József Attila-díj, Apáczai Csere János-emlékünnepély; stb.



168. Egy- vagy többelemű személynevek és köznevek gyakran lépnek egymással valamilyen jelöletlen összetételnek tekinthető kapcsolatba (pl. Kossuth-szobor = Kossuth szobra, Kossuth-nóta = Kossuthról szóló nóta stb.). Az ilyen összetételszerű alakulatokban a személynév és a köznév szoros összetartozását kötőjellel érzékeltetjük: Balassi-strófa, Ady-vers, Kossuth-díj, Petőfi-kultusz, Kodály-módszer, Celsius-fok, Sabin-cseppek, Bessenyei-kúria, Nádasdy-kastély; Konkoly-Thege-érem; Geiger–Müller-számlálócső, Hadrovics–Gáldi-szótár; Arany János-idézet, Bartók Béla-emlékév; stb.

2013. jan. 12. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 torrent.neked ***** válasza:
100%

Egyértelműen kötőjeles.


"Ez nem ízlésbeli kérdés... Nem kellenek a kötőjelek."


De nem is tippelős kérdés... Kellenek a kötőjelek.

(Helyesírási kérdés, mert ebben a kategóriában tette föl a kérdező.)


"nekem valamiért adja magát, hogy kötőjellel írjam, szóval szerintem úgy fogom"


Helyes! :-)


"jelentéstömörítő szóösszetételek: Madonna-CD = »Madonna számait tartalmazó CD«. Madonna-koncert = »Koncert, amin Madonna lép fel«"


Így is jó, de szerintem simán jelöletlen birtokviszonynak is lehet tekinteni: Madonna koncertje stb.

Mindegy, kötőjeles mindenképpen.


És ha a szabály (benne a sok példával) nem volt meggyőző, akkor írok olyat is, amely még konkrétabban rímel a kérdésre:

Zorán-koncert (OH. 1490.)

Beatles-lemez (OH. 503.)


Üdv:

BM

2013. jan. 12. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2013. jan. 12. 20:39
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Kötőjellel írandó, lehet birtokos vagy jelentéssűrítő összetétel is: Madonna cd-je, koncertje; illetve Madonna-féle cd, Madonna által adott koncert.
2013. jan. 13. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!