Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyek a "vagánykodik",...

Melyek a "vagánykodik", "emberkedik", "arcoskodik", stb. jóval magyarosabb, közkeletűbb formái, jóval esztétikusabb szinonimái?

Figyelt kérdés
Érdekelnének a fent felsorolt szavak "hivatalos" szinonimái.
2013. jan. 11. 16:59
 1/7 anonim ***** válasza:
Fenn hordja az orrát :D
2013. jan. 11. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A Szinonimaszótárban az igékre nincs találat, de a "vagány" melléknévre van:

[link]


Szerintem érdemes elolvasni, még ha a kérdést nem is válaszolja meg. :D


A kérdés megfogalmazásával kapcsolatban: ezek a szavak is magyarosak, mivel nem idegen szavakból kerültek a magyar nyelvbe; és az utóbbi években már közkeletűek is, bár kétségtelenül szlengszavak. Az pedig, hogy kinek mi esztétikus, szerintem egyéni ízlés kérdése. Nem "védeni akarom" ezeket a szavakat, én magam csak az elsőt használom. Nekem ugyanúgy nem tetszenek a "menőzik", "játssza az agyát", "teszi a fejét" kifejezések sem; de mást nem tudok sajnos.


Üdv. :)

2013. jan. 11. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

A fenn hordja az orrát az nem egészen azt jelenti, hogy mutogatja másoknak, ő milyen nagyszerű ebben vagy abban a tekintetben egy adott pillanatban. Ez inkább egy általános jellemzője lehetne az embernek (fenn hordja az orrát), amit ki lehet fejezni szimplán a "gőgös" vagy "nagyképű" kifejezésekkel. Aki vagánykodik például, az egy adott pillanatban teszi ezt (egyszeri cselekvés). Ilyesmire volnék én kíváncsi. Ezt üzenem az első válaszolónak.


A második válaszolónak köszönöm a megjegyzését, bár érdemi mondanivalót nem tartalmazott, csupán a kérdésemben megfogalmazott kifejezésekbe kötött bele valamelyest, elmondta, hogy ő melyiket használja, valamint megnevezett nekem egy forrást, ahol megtalálom a "vagány" szó szinonimáit. Sajnos azonban, bár látszik, hogy az illető szereti a magyar nyelvet, amit jó látni, egyik sem csillapítja a kérdés megfogalmazására serkentő információszomjamat.

2013. jan. 11. 18:42
 4/7 anonim ***** válasza:

Kérdező, a kérdésedből kiviláglik, hogy többek között a "vagánykodik" szó szinonimáit keresed. Kapsz egy linket, amely a "vagány" szóét tartalmazza, és közlöd, hogy a hozzászólás nem tartalmazott érdemi információt.

Nagyon nehéz azt a képzőt hozzáilleszteni némelyik szinonimához?

2013. jan. 13. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, három szinonimát is írtam azzal a megjegyzéssel, hogy nekem ezek sem tetszenek, de mást nem tudok. Lásd az előző válaszom utolsó mondatát. :)
2013. jan. 13. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Amire kíváncsi voltam, például a "felvág"... ez egy tökéletes válasz lett volna. Köszönöm.
2013. ápr. 5. 18:00
 7/7 anonim ***** válasza:

Pedig ennek az általad felsorolt három szóhoz vajmi kevés köze van.

Inkább a "dicsekszik" van hozzá legközelebb.

2013. ápr. 5. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!