Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írjuk azt hogy jelentés...

Hogyan írjuk azt hogy jelentésmegkülönböztető? Kötöjellel vagy sem?

Figyelt kérdés

2013. jan. 3. 19:28
1 2 3 4
 31/38 ekeke ***** válasza:
49%

Valamikor a múltban megjelent egy újságcikk április legelején, hogy a ligetben nemzetközi szamárkiállítás lesz. A hirdetésben az állt, hogy mindenféle nemű és fajtájú, különböző szamarak várhatók az ország egész területéről, sőt, külföldről is.


Kimentek többezren az úri népek megtekinteni a szamarakat. Önmagukat, mert április elsejei volt az újság.

2013. jan. 22. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:
35%

@ Ekeke:


Magát a viccet értettem, sőt, ismertem is; csak azt nem tudtam, hogy jött ez ide... De most már rájöttem: gondolom, az én székelyviccemhez kapcsolódva.


Ilyen szó viszont nincs: "aszitte"; helyesen: "azt hitte".


Az "antiszemitizmus" szó jelentését szintén ismerem; csakhogy van egy szó szerinti, amit kb. csak a nyelvekkel és / vagy a történelemmel foglalkozók tudnak (anti + szemita / sémita + izmus); és van egy általánosan ismert, közhasználatú, a köztudatban élő jelentése is. Szerintem ne vitatkozzunk ezen.



Visszatérve a viccekre:


Egy turista kérdezgeti a faluban az idős helybélit:

- Mondja, bácsi, katolikusok vagy reformátusok élnek ebben a faluban?

- Mindkettő - feleli az öreg.

- Evangélikusok vannak-e?

- Hogyne, vannak azok is.

- Hát ateisták és agnosztikusok?

- Azt nem tudom, hogy vannak-e, fiam; de templomuk biztos nincs nekik...


:)))

2013. jan. 22. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 ekeke ***** válasza:
Há van aszittem, éétem, mingyá, gyöttem, meg sokminden. Meg antiszemitizmus, ami az ami, és ha nem arra mondjuk amire kell, akkor mondhatjuk inkább helyette pl, hogy székláb. Ugyanúgy nem azt fogja jelenteni. A kedvencem ebben az "ominózus". Meg az, hogy osztogatják az elméletet olyanok, akik csak magáért az elméletért elmélkednek, hogy ebben mások fölött érezhessék magukat, mert a gyakorlatban semmire nem valók. Márpedig a beszéd-írás kommunikációra való, a helyessége meg a kommunikáció egységesítésére, hatékonyabbá tételére. Fentieket nem nyílként lőttem, csak tendencia.
2013. jan. 23. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 BringaManó ***** válasza:
66%

Ekeke:


- Az antiszemitizmust illetően teljes tévedésben vagy, nem érdemes ezt "kilogikázni" ("kiszóelemezni", boncolgatni): a mai magyar nyelvben ez zsidóellenesség (jelentsen ez bármit is), és ebben teljes az összhang a mai köznyelv (annak mindenféle rétegei) és az értelmező kéziszótár között. Úgyogy ha nálad mást jelent, akkor meg kell barátkoznod vele, hogy olyan unortodox nyelvet beszélsz, amelyet úgy nem fognak érteni a kommunikációs partnereid, mint ahogy te gondolod. Azt már rád bízom, hogy érdemes-e; van akit például szórakoztat, ha ilyet csinál. :-)

"A beszéd-írás kommunikációra való, a helyessége meg a kommunikáció egységesítésére, hatékonyabbá tételére" – hát ez az. Akkor most már pláne nem értelek.


- Ominózus: ezt is megnéztem az értelmező kéziszótárban – na, ezt viszont én nem tudtam, tanultam belőle, köszönöm! :-)


- A "nincs, de igény volna rá" viccel (illetve annak magyarázatával) pedig szintén nagy meglepetést okoztál: nem értette a szót?? termelőeszköz??? Atyavilág, azt hiszem, két különböző világban élünk... Bár ez az alapvicc elég "mély", sok oldalról lehet nézegetni, de az még soha eszembe nem jutott, hogy itt a bácsika nem értené a szót...*

Újabb jele ez annak, hogy két külön világban élünk. :-)

(Azt sem gondoltam volna sosem, hogy valaki az antiszemitizmussal kapcsolatban elkezdi magyarázni, hogy az nem zsidóellenességet jelent – csupa meglepetés ez a nap. :-)


- "Aszittem": szerintem is van ilyen szó, BW-vel nem értek egyet ebben az ortodoxkodásában, vannak ilyen rövidülések, módosulások – ami persze nem jelenti azt, hogy bármilyen szót bárhol lehet használni, mindennek megvan a maga helye. De mivel szemmel láthatóan használjuk/-ják, azt botorság mondani, hogy "ilyen szó viszont nincs". A GYK-n például egy "aszitte" szerintem a helyén van – bár vannak, akik ezt a fórumot megpróbálják emelkedettebb szinten használni, kilométeres, bőbeszédű levelekkel... De könnyen lehet, hogy ez "hiba"... :-))


Minden jót!


* (az én értelmezésem a vicchez: éppenhogy nagyon is érti a bácsika, hogy mit jelent, épp ezért mondja, hogy nincs – hiszen az sem véletlen, hogy a vicc milyen környezetbe, korba van helyezve –, és mivel érti, hogy ez azért így "sántít" kicsit, megpróbálja érzékeltetni, hogy valami azért van, és ehhez ezt az egész máshonnan való, stílusában is emelkedettebb kifejezést veszi kölcsön, ami az ő szájából furcsán hangzik, a témával kapcsolatban használva pedig van annyira mulatságos, hogy alapviccé tegye... – persze tudom, hogy korántsem ilyen mulatságos a helyzet, ha mélyebbre nézünk, de azt most hagyjuk.)

2013. jan. 23. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 ekeke ***** válasza:
26%
Azé teccik ez az újbeszéd. Van ez az új "holokauszt". Ha utánaolvasol, valahol 1970 táján találták ki, addig szó se volt róla. De olyan is van, hogy Anna Frank naplóját golyósgtollal (1952 után jelent meg Biro Pen néven amerikában) írták... szal sokminden van, ha van sajtó amelyik telenyomja vele az agyakat. Amúgy nekem mindegy, nem vagyok behin.
2013. jan. 23. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:

"Amúgy nekem mindegy, nem vagyok behin."


Ekeke, tudod, kik a behinek? Olvastad Szatmári Sándor Kazohinia című könyvét? Ajánlom mindenkinek, nagy élmény... Én még mostanában is elolvasom két-három évente, pedig kisgimnazista voltam, mikor először a kezembe került!

2013. jan. 24. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:

A BW-s résztől eltekintve teljesen egyetértek BringaManóval.

Aki viszont egyre gyanúsabb nekem...

Úgyhogy én itt nem mennék bele a vele való vitába, majd leverekedjük a törzshelyen. ;)

2013. jan. 24. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 ekeke ***** válasza:
Julianna: bibliám, a Gépzongorával és az Ismeretlen tanítás töredékeivel egy szinten.
2013. jan. 24. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!