Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az állatövi jegyeket kis vagy...

Az állatövi jegyeket kis vagy nagy kezdőbetűvel írjuk?

Figyelt kérdés
Elsősorban Berta Wooster válaszát várnám.
2012. júl. 26. 23:44
 1/7 2xSü ***** válasza:
100%
Nem Berta Wooster vagyok, de érzésem szerint nagy kezdőbetűvel kellene írni, hiszen itt az adott csillagkép nevéről – tulajdonnévről – van szó. ( [link] - 185. pont )
2012. júl. 27. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%

"A csillagnevek

185. A csillagok, csillagképek, bolygók, holdak stb. nevét nagy kezdőbetűvel írjuk: Ikrek, Fiastyúk, Orion, Tejút, Merkúr, Plútó, Vénusz stb.

Ha a föld, a hold és a nap szót tulajdonnévként használjuk, nagybetűvel kezdjük: a Hold távolsága a Földtől stb. – A mindennapi írásgyakorlatban azonban az ilyen tulajdonnévi szándékú szóhasználatot fölösleges erőltetni, tehát: föld körüli utazás, a hold szépen világít, a nap sugarai stb."


Forrásom pedig:


[link]


Üdv. Ági

2012. júl. 27. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 2xSü ***** válasza:

Te most idézted és belinkelted pontosan ugyanazt, amit én is? Legalább egy plusz szót, vagy gondolatot tettél volna az egészhez hozzá… :-o :-)


Amúgy itt szerintem az a kérdés, hogy az állatövi jegyek elnevezése megegyezik-e a csillagképek elnevezésével, vagy itt történik-e valamilyen jelentésbeli változás, ami esetleg változtat a dolgon. A helyesírási szabályzat úgy látom nem foglal állást ebben a kérdésben, tehát célszerűnek látom a csillagképek írásmódjának átvételét.

2012. júl. 27. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Elsősorban Berta Wooster válaszát várnám."

Már bocsi, de akkor miért nem neki írtál privit?

2012. júl. 27. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

De pl. Nyilas vagyok, ez mégis furán hangzik.

A Fidesz - fideszed vagyok mintájára nem logikusabb lenne Nyilas csillagkép - nyilas vagyok, így írni, kis betűvel?

Ugyanis nyilván nem a csillagkép vagyok, hanem az az állat, ember stb. jellemző rám, amiről a csillagkép kapta a nevét.

2012. júl. 27. 12:35
 6/7 anonim ***** válasza:
70%

"A Fidesz - fideszed vagyok mintájára nem logikusabb lenne Nyilas csillagkép - nyilas vagyok, így írni, kis betűvel?"


Ha az ott fideszes akart lenni, akkor: Fidesz: tulajdonnév, fideszes: melléknév. Minden tulajdonnév, ami -as, -es, -os, ragot kap, az melléknévvé válik. A Nyilas akkor lehetne kisbetűvel, ha alapvetően az lenne a tulajdonnév, hogy Nyíl.


Nem Berta Wooster voltam, magyarázni sem tudok, de remélem, azért érthető.

2012. júl. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha a csillagkép nevét írod, akkor nagybetű, ha az állatövi jegyedet, akkor kisbetű.

Mérleg csillagkép

mérleg csillagjegyű


(Nem kell feltétlen képzőt kapnia a tulajdonnévnek, hogy megváltozzon a szófaja, ezáltal a kezdőbetűje - lásd például Japán és japán.)

2012. júl. 29. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!