Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Vércukorszintet miért írják...

Vércukorszintet miért írják egybe ha három értelmes szóból áll?

Figyelt kérdés
Én még úgy tanultam anno, hogy külön írjuk!
2012. júl. 19. 10:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
68%
Ugyanazért, amiért a franciaágyat, rókagombát, malacperselyt. Rengeteg olyan szavunk van, ami felbontható több másik szóra. Ezeket egybe írjuk, ha az új szó új jelentéssel bír. Pl. a francia ágy egy ágy, ami francia. A franciaágy a nagy területű, kétszemélyes ágy. Ugyanígy a vércukorszintnél.
2012. júl. 19. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
34%

Egybe van írva mióta világ a világ :) Teljesen mindegy hány szóból rakod össze. Szimpla összetett szó. Eleve a vércukor is egy értelmes (összetett) szó. Ha ehhez még hozzárakod a szintet, akkor is egybe kell írni (mint pl:. vízszint).


Dante

2012. júl. 19. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Az összetett szavakat soha nem írjuk külön.

Kötőjellel írjuk őket, ha 3 vagy több tagból állnak ÉS legalább 7 szótagból állnak. A vércukorszint csak 4 szótag, ezért egybeírandó.


[link]

2012. júl. 19. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
26%

Én még úgy tanultam, hogyha az összetételben levő tagok száma + a szótagok száma kisebb, mint 10, akkor egybe írjuk. Afölött kötőjellel. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy hét vagy több szótagot kötőjellel, 6 vagy kevesebbet egybe.


Nézd meg az itteni

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__143457..

3-as válaszban (2011-01-04 18:51) javasolt linket!

2012. júl. 19. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
76%
Akkor azt rosszul tanultad. A vér, a cukor és a szint szavaink külön-külön egészen mást jelentenek, mint a vércukorszint szó, tehát teljes logikus, hogy egybeírjuk őket, hiszen így új szót alkotnak. No meg az összetett szavakat egybeírjuk, ha kettőnél több tagból vannak összetéve és legfeljebb 6 szótagosak.
2012. júl. 19. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
33%

Azért írjuk egybe, mert egy fogalmat jelöl.

Más a vér, más a vércukor és más a vércukorszint.

Mind más fogalmat jelöl, és általában a magyar nyelvben a fogalmakat egy szóba írjuk.

2012. júl. 19. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
42%

Sőt, még talán a vércukorszintmérés is egy szó, vagy tévedek?


Hogy írnánk külön? Így, hogy vér cukor szint? Ez így három különálló szó, egymástól eltérő jelentéssel.

2012. júl. 20. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
69%
Szóval ilyen logika miatt lett divat az összetett szavak különírása? (számomra az egyik legidegesítőbb helyesírási hiba, ennél már csak az egybeírandó igekötő különírása rosszabb, pl. meg néztem. Brrr.)
2012. júl. 21. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Andizsuzsi ***** válasza:
92%

"Sőt, még talán a vércukorszintmérés is egy szó, vagy tévedek?


Hogy írnánk külön? Így, hogy vér cukor szint? Ez így három különálló szó, egymástól eltérő jelentéssel."


A vércukorszintmérést azért írjuk egybe, mert ugyan 3 szó összetétele, de csak 6 szótag. Ilyen még pl. a híradástechnika, a tehergépkocsi, gyalogátkelõhely stb. A rabszolga-felszabadítás, tehergépkocsi-vezetõ, labdarúgó-bajnokság például helyesen kötőjeles, mert szintén 3 vagy több szó összetétele, de 6 szótagnál hosszabb.

2012. júl. 23. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2012. júl. 25. 13:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!