Státus, vagy státusz?
Utóbbi időben naponta kell jelentést leadnom a munkámról. Az e-mail tárgya Státusz: dátum
Más kollégáim előszeretettel használják a státus alakot. Kicsit utánaolvastam, és elég eltérő véleményeket találtam nyelvész körökben is. Van, aki a státust részesíti előnyben, viszont úgy vettem észre, hogy a státusz alak is elfogadottá vált, van, aki kifejezetten ezt támogatja.
Csak kíváncsiság: nyelvtanilag a státusz helyes? Ha igen, mivel támaszthatnám alá? A hagyományos alak idegen tőlem, és volt már, aki belekötött.
Az első külföldi, a második magyarosított.
Magyarul ez a szó: helyzet.
Szerintem a státus alak az eredetibb, a hétköznapi nyelvben a legtöbb ilyen -us végződésű, latin eredetű szút s hanggal mondjuk: habitus, diskurzus, dialógus, diakónus, inzultus. A státus valószínűleg a szimbólum utótag hatására válhatott státusszá.
Valószínűleg értelmetlen arról beszélni, hogy melyik a helyes, azt lehet mondani, hogy ma már a státusz az elterjedtebb. Magam a státus formát preferálom.
Egy ezredfordulón kiadott nyelvészeti könyben az áll, hogy a státusz alak helytelen, a közelmúltban viszont azt olvastam, hogy mindkettő helyes. Én az eredeti, státus formát használom.
(Az előző válaszoló által hozott példák nagyon hasznosak.)
Nem tudom, melyik a helyes; és utánanézni sincs kedvem, mivel a nyelvészek véleménye is eltérő, mint írod.
Én a státusz alakot használom, a környezetemben is ritkán hallom a státust. Utálni fogtok, de nekem az utóbbi nagyon furcsán hangzik, hiába az az eredeti. Olyan, mint amikor egyszer a régi doki bácsim végig s-sel mondta a Strepsils tabletta nevét. Csodálom, hogy nem tört bele a nyelve. :D
Üdv. :)
Köszi mindenkinek, GLadislaus, neked külön.
Ment a zöld kéz mindenkinek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!