Most akkor antipatikus vagy unszimpatikus?
Nem tudom miért kellett lepontozni,de helyette utána kellene járni,hogy melyik helyes vagy sem.
"Unszimpatikus" jelentése:
ellenszenves, nem tetsző
(A görög eredetű szimpatikus szó helytelen ellentéte. Helyes formája: antipatikus).A magyar nyelvben mindkettőt használjuk "
És kis utánajárással kiderült, hogy az unszimpatikus helytelen. :)
Azt is sokan mondják, hogy "kinyissuk" az ajtót, mégsem helyes.
Már pontoztalak is vissza első :) Hihetetlen hogy hány ember pontoz itt aki mit sem tud. Vagy ezek trollok?
Mindkettő jó, de az antipatikus erőteljesebb; az kimondottan ellenszeveset, tazsítót jelent, az unszimpatikus csak nem túl kedvest.
Egyébként mindkettő direkt átvétel angolból.
Az unszimpatikus valóban rosszul képzett szó. Ez eddig rendben. Az más kérdés, hogy a köznyelvben – érzésem szerint – gyakrabban lehet vele találkozni, mint az anitpatikussal. (Ezt megerősíti a Google is. Unszimpatikus: 73 000 találat, antipatikus: 47 000 találat.)
A kérdés itt inkább elvi: A nyelvtani helyességet a nép, a nyelvet használó, alakító emberek határozzák meg, vagy a nyelvtan tudománya? Bár ez így hamis szembeállítás, hiszen helyes az, amit a közösség elfogad. Ha egy szót az emberek jóval több, mint fele hibásan használ, akkor az tekinthető-e helytelen formának? Elvégre nem kevés logikátlanság van a nyelvben, miért lenne ez a logikátlanság elfogadhatatlan?
Az antipatikus kicsit furcsának is hat, talán ezért idegenkedünk tőle, hiszen nem gyógyszerész-ellenességet akarunk ugye kifejezni. :-)
Bár számomra az is kicsit kérdés, hogy az unszimpatikus szó képzésének helytelensége mennyire súlyos. A szim előtag jelentése: együtt. A szim-pátia: együtt-érzés. Szimpatikus az, akivel együtt tudunk érezni. Az un- előtagot nem a szimpátia szó kapja, hanem a szimpatikus szó, így nem érzem akkora hibának. (Max. a görög és latin előtag keverését tartom annak.) Végül is az unszimpatikus tulajdonképen „együtt nem érzőt” jelent kissé nyakatekerten, míg az antipatikus ellenszenvest.
De a legegyszerűbb, ha egyiket sem használjuk. Vannak szép magyar kifejezések, amelyekkel leírható ez a jelző. Pl. „nem szimpatikus”, ellenszenves, „nem túl megnyerő”, „tenyérbemászó pofájú”, stb…
Mondjuk tényleg a görögben – ha nem tévedek – az „a” előtag ami az ellentétre utal. Lehet, hogy az aszimatikus lenne a „leghelyesebb” alak?
Végül is van még egy csomó szavunk, ami görögből jött, és szim- vagy szin- előtagú. Azokat is az a- előtaggal negáljuk. Pl. metria (méret, mérés), kronosz (idő) szimmetria (azonos méret), szinkron (azonos időbeliség) -> aszimmetria, aszinkron.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!