Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a helyes: rizst vagy rizset?

Mi a helyes: rizst vagy rizset?

Figyelt kérdés
2008. ápr. 14. 20:34
1 2 3
 11/23 anonim válasza:
74%
Szerintem is rizsát, mert a dobozra van olyan doboz amire az van írva, hogy Rizs "A", és ha már rizs a, akkor kérek egy rizs"á"t...vagy nem? :)
2008. máj. 3. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
42%
Rizst. Szerintem ez tájtól függetlenül így van.
2008. máj. 10. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim válasza:
85%

Szerintem is rizst.

De ha már itt tartunk, akkor melyik a helyes? Tányért vagy tányérat? Szerintem tányért, a férjem szerint tányérat. Nekem nincs diplomám, neki kettő van. Mielőtt kijavítanám, gondoltam rákérdezek... nem mindegy, hogy hogyan hallja a gyerek tőlünk...

Szerintetek?

2008. máj. 31. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim válasza:
88%
Megnéztem helyesírási szabályzatban, és ha a többieknek nem hiszed el, nekem se fogod, de sajnos a RIZST a helyes alak. Bocsi!
2009. márc. 3. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim válasza:
100%
Rizst a helyes! A helyesírási szabályzat ugyan nem taglalja(nem tudom, hogy ezt az előző válaszadó hol olvashatta ezt) A tűz-tüzet példa pedig egyáltalán nem kapcsolódik a témához. Ha megfigyeljük, a tűz és kéz szóban szereplő magánhangzók hosszúak, és alapnyelvi szavak, amit az újkori nyelvhasználatban nehezen "emészt meg" a magyar. A rizs egyik csoportba sem tartozik. Akkor lehetne "rizset", ha a rizs szót hosszú í-vel írnánk.
2009. máj. 27. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
31%

Ilyet a helyesírási szabályzat olvasásával könnyen megválaszolhatnál magadnak.


Természetesen a rizst a helyes alak, mivel tulajdonképpen két mássalhangzó még nem számít torlódásnak, könnyen ejthető, ejtéskönnyítést csak akkor alkalmaznak ha feltétlen szükséges.

2010. máj. 19. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim válasza:
85%
rizst
2010. máj. 22. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim válasza:
tányéraaaaat? a férjed jó nagy p.araszt már ne is haragudj
2011. júl. 9. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
39%
Természetesen rizset. Mért rizst? Csak. Miért rizset? 100-an elmagyarázták. A magyar kerüli a mássalhangzó-torlódást. Egyszerűen így magyaros, még ha meg is szoktátok helytelenül. A helyesírási szótárral meg sokszor az a gond, hogy nem azt nézi, hogy a nyelv jól működő szabályainak, belső logikáinak mi felel meg, hanem azt, hogy néhány (sokszor nem magyar ajkú, elméjű) ember hogy gondolja.
2011. dec. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
100%

Jó, hogy nem szavazással döntjük el.

Ha valaki az etimológiai szótárt (szótárat!!!) is megnézi, továbbá a nyelvfejlődés sajátosságait, akkor láthatja, hogy határeset vitáról van szó. Éppen ezért lehet rajta vég nélkül vitázni.

A magyar nyelvkönyv első fejezete tartalmazza, hogy a nyelv dinamikus és a magyar különösen sokféle. Változik tájanként, koronként, divattal, és nemtudással (amikor egy helytelen használatot sok tudatlan majmol, és egyszer csak annyian mondják, hogy elfogadott lesz).

Itt is erről van szó. tányért-tányérat, szótárt-szótárat, rizst-rizset, mundér-mundérat.

A nyelvi szabály szerint a tárgy jele a "t", ha mássalhangzóra végződő szó után tesszük, néha a könnyebb kiejtés végett magánhangzó kerül közé. Néha, de nem mindig! Ezt a hagyomány és szokás dönti el. Aki gyerekkorától otthon a "tányérat" hallotta, számára ez a megszokott, ez a "jó". Aki a másikat, annak meg az. Mert mindkettőt gyakran használják, nagyjából egyforma mértékben. A szótárral ugyanet a helyzet. A rizs esetén, kezd elterjedni a "rizset", de még idegenül, vagy szokatlanul hangzik. Megengedőbb nyelvészek már elfogadják, konzervatívabbak még nem. A mundér ritkábban használatos szó, amikor sűrűn fordult elő, még Kazinczy szigorúsága hatott jobban (meg igényesebbek voltak az emberek), ezért a "mundérat" forma elfogadhatatlan. Feltehetően így is marad, mert már nem lesz lehetősége kifacsarodni.

2011. dec. 8. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!