Mit jelent a gyámolatlan szó ez a házim segítene valaki előre köszönöm!?
A 2. válaszadónak részben igaza van. Aki nem ismeri a google-t, az eléggé gyámoltalan (ügyefogyott, piogya, önállótlan).
Csak éppen neki pedig meg kellene tanulnia olvasni. A kérdés nem a gyámoltalan, hanem a gyámolatlan volt. Erre pedig pontos választ ad a netlexikon ( [link] szócikke, mely szerint "...első jelentése volt; 'támasz nélküli, magára hagyott', néha gyámolatlan alakban is. Egy szegény nő, Isten látja, nincs a földön egy barátja, agg, szegény és gyámolatlan... (Vörösmarty: A szegény asszony könyve) "
"Csak éppen neki pedig meg kellene tanulnia olvasni."
Második vagyok. Elég jól tudok olvasni, és feltűnt az eltérés is, de ahogy az első válaszoló, úgy én is éltem a gyanúperrel, hogy elírásról van szó. Legalábbis a kérdező írásképe alapján nem lenne meglepő.
Kedves kérdező és kedves válaszadók!
Kérem tartsátok tiszteletben a gyakorikerdesek.hu szabályzatát!
A gyámolatlan szó eredete egészen más, mint a gyámoltalané. A neten sok honlap közöl nem teljesen valós és értelmes választ.
A gyámolatlan, ha az alapszó ragozását veszed figyelembe, mint a "gyám", úgy hasonló jelentésük ellenére is különbözik a gyámoltalan szótól. Mégpedig a ragozás miatt. A gyámolatlan (mint mondjuk a büntetlen) annyit fejez ki mint jelző, hogy az adott személy, tárgy, cselekmény (etc.) abszolút gyám nélküli, sosem "gyámolt". A gyám szóról meg szerintem tisztában vagy kedves kérdező. Ezzel szemben a gyámoltalan a gyámtól valamilyen úton megfosztott személy, tárgy, cselekmény (etc.) aminek csak a jelen állapotában nincs gyámja. Tehát az árva gyerek gyámoltalan lehet, ha nincs állami gondozásban, tehát nincs élő gyámja (itt az állam mint személy!). A gyámolatlan szót pedig nem a gyámságra alapozva használják. Mondhatni csak egy sajnálatot kifejező szó. Tehát például a koldus asszony gyámolatlan, hiszen nincs ki segítse - és itt nem a szó szerinti gyámra használjuk! -.
Sajnos e két szót is sokat keverik össze.
Remélem válaszodra kielégítő feleletet adtam.
További minden jót!
- Blueskin -
Blueskin (#6), ne haragudj, szeretnélek pontosítani:
---
"A gyámolatlan szó eredete egészen más, mint a gyámoltalané."
Az eredete - ha jól értelmezem ezt a szót - szerintem ugyanaz (a gyám szó, és annak toldalékolása), inkább a jelentése - vagy a jelentések árnyalata - más.
---
"jelentésük ellenére is különbözik, mégpedig a ragozás miatt"
Ez azt sugall(hat)ja, mintha a -talan/-telen mást jelentene, mint a -tlan/-tlen, holott alapvetően nem így van, csak hol ezt, hol azt használjuk, és bizonyos esetekben kettéválik a jelentés, klasszikus "iskolapélda" az ízetlen [tréfa]/íztelen [leves].
---
"Tehát az árva gyerek gyámoltalan lehet, ha nincs állami gondozásban, tehát nincs élő gyámja (itt az állam mint személy!). A gyámolatlan szót pedig nem a
Gyámságra alapozva használják. Mondhatni csak egy sajnálatot kifejező szó. Tehát például a koldus asszony gyámolatlan, hiszen nincs ki segítse - és itt nem a szó szerinti gyámra használjuk! -."
Nekem úgy tűnik, hogy itt egyszerűen felcserélted a két szót... - ?
(annyi legalábbis egészen biztos, hogy a klasszikus "koldusasszony" (egy szó!) gyámolTALAN.)
Kérlek, javíts ki, ha tévedek!
Márk
Szerintem jogosan tette fel a kérdését, hisz ez az oldal erről szól!
A félénk emberre is lehet mondani, hogy gyámolatlan :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!