Miért van az hogy a pestiek azt mondják pl: "Megyek AZ Annával a moziba" vagy " Elmegyek A Tomihoz"? !
miért kell tárgyiasítani??
a kávé
az ablak
DE NEM A Marika és AZ István..... az emberek nem tárgyak.
nekem nagyon bántja A fülemet ez.
Kaptam egy kioktató levelet valakitől, aki Nádasdyval szemben érvel. Illetve nem érvel, csak támad, mivel ÉRV egy darab nincs neki.
Nem értem, miért nem ide írta, hiszen a vita része lehetne. Talán maga is érzi, hogy nagy közönség előtt nem állnak meg ez a levél. Név nélkül ide másolom, és válaszolok rá:
"Nádasdynak nem kell bedőlni. Arany népballada-szerű szövegben
használta. Meg ugyebár a verses formához ritmus is tartozik...
(Netalán ismeretlen a költői szabadság fogalma???)
\"A Nóra, A Barta...\"
Szerintem meg primitívség."
A költői szabadság fogalma számomra ismert (egyébként egy kérdőjel is elég, hogy felismerjek egy kérdést), mégis sokszor hivatkozunk arra, hogy egyes szavakat a régebbi költők hogyan használtak. Valószínűleg azért, mert szabadság ide vagy oda, azért általában nem törték derékba a saját nyelvüket. Nyilván ha Arany számára ez egy sértő vagy rossz megfogalmazás lett volna, akkor képes lett volna máshogy elérni a ritmust meg a rímet - elég nagy tehetség volt. A népballadaság sem érv, hiszen itt épp azon megy a derbi, hogy a VIDÉKI NÉP milyen szent és tiszta, nem használ névelőt, ellentétben a pesti bunkókkal. Vagyis ha Aranynak ez elég népies volt, akkor bizonyára akkoriban is mindenki használta, méghozzá a NÉP körében.
Nádasdy az idézett cikkben egyébként nem csak Aranyra hivatkozik, tessék elolvasni. Egyrészről összeveti más nyelvekkel a dolgot, más részről kifejti, hogy a magyar nyelv logikájával nem ellentétes a névelő használata.
Szerintem egyébként Nádasdy elég sokat tett le az asztalra ahhoz, hogy "be lehessen dőlni" neki, ellentétben a névtelen levélíróval, akinek ennek ellenére szíve joga "primitívség"-nek érezni bármit, de ez esetben én meg csőlátású begyöpösödött önjelölt idióta nyelvművelőnek vagyok kénytelen érezni a tisztelt levélírót. Az ilyenek pedig a legveszélyesebbek a nyelvre nézve.
Az első kérdezőhöz:
Nem a pestiekre jellemző ez, hanem (az) egész Dunántúlra, én magam is így beszélek, és a Kelet-Magyarországon, ill. az Alföldön megszokott névelőtlen változatot érezzük tájnyelvinek, de talán szebbnek is, olyan népiesebbnek.
Ennek ellenére szerintem nem kell kárhoztatni a névelőzést, ui. nem csak tárgyak előtt szoktunk a magyarban névelőt használni.
ez nem csak Pesten van, itt Pécsen (nyelvészeknek:Pécsett) is mindenki kivétel nélkül így mondja.
megszokásból mondjuk, mert ha nem mondanám a nevek elé a névelőket, furcsa lenne , és hiányozna onnan valami
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!