Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyek a jellegzetesen magyar...

Brain Storming kérdése:

Melyek a jellegzetesen magyar betűk, betűkapcsolatok és hangjelölések?

Figyelt kérdés
A magyar abc-ben milyen jellegzetességek vannak, amik alapján a leginkább különbözik a többi, latin betűkészletet használó nyelvektől? Nem a betűgyakorisági listák alapján adódó gyakoriságok és ritkaságok érdekelnek, hanem olyan jellegzetességek, mint pl. a magyar LY.
2009. febr. 1. 10:48
 1/5 anonim ***** válasza:
61%

Az egész magyar csupa hangjelölés, és ez nyelvi sajátosság. ez azt jelenti, hogy minden betűnek egy fonémarealizációja van. az a baj, hogy nincsen se IPA se finnugor fonémajelölésem, nézz utána neten. ez csak a magyarban van így.

nyelvi jellegzetességek még pl a magyar dialektusok, ezeket sem találod meg más nyelvekben ugyanígy.

2009. febr. 1. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
83%

Ilyenek a hosszú magánhangzók is, az "y"-ra végződők is és a kettős- hármas mássalhangzók is.

(Szerintem az "E"-betű is két hangot jelöl /ezért most a nyelvészek jól le fognak pontozni/. Pl: gyerek, verek, merek stb. Ezeknél a két "E" két különböző hangot jelent.)

2009. febr. 6. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nézzük csak:

A magyarban az "a" betű ajakkerekítéses hangot jelöl, ez elég ritka. Teljesen egyéni a hosszú ékezet alkalmazása (á, é, ó, ú) ez más nyelvekben a hangsúlyt szokta jelölni (pl. spanyol), nálunk viszont a hosszúságot. Különösen egyéni a kettős hosszú ékezet (ő, ű). A "c" betű csak kevés nyelvben jelöl ugyanolyan hangot, mint nálunk, a latint is csak hagyományból ejtjük úgy, de valójában a rómaiak (klasszikus latinra gondolok) a c betűt mindig k-nak ejtették, pl. a centrum szót kentrumnak mondták.

Elég magyarosak a kettős (hármas) mássalhangzóbetűk (cs, dz, dzs, sz, zs). A legjellegzetesebb az "sz", az általa jelölt hangot gyakorlatilag minden más nyelvben sima "s" betűvel jelölik. Érdekes, hogy a lengyelben is van külön "s" és "sz" betű, csak éppen pont fordítva használják, mint nálunk. Jellegzetes a lágy mássalhangzók jelölése (ty, gy, ny, ly), különösen érdekes a "gy", hiszen a hangzása alapján "dy"-nek kellene lennie, és a "ly", mivel ma már szinte mindenki palatális siklóhangnak ejti (mint az angol you szó elején) és ezt a hangot semelyik más nyelvben nem jelölik így.

Az viszont, hogy az "e" betű két különböző fonémát jelöl (mint a franciában, olaszban stb.), vagy hogy a helyesírás alapelve a kiejtés szerinti írásmód (mint a finnben, oroszban stb.), nem mondható jellegzetesen magyar sajátosságnak.

2009. jún. 23. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Itt van még egy érdekes tanulmány erről a kérdésről:


[link]

2009. jún. 23. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm az utolsó választ - különösen azért, mert az említett linken található cikket... én írtam!:)))

(Brain Storming)

2009. jún. 24. 12:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!