Miért írják az emberek sokszor (itt is) a muszájt muszálynak?
Mert katasztrófa a helyesírásuk és baromira nem is érdekli őket. Van még egy rakás szó, amit következetesen rosszul írnak, rosszul ragoznak, rosszul használnak. Ez van, mi magyarok már az egyetlen maradék egyediségünket, a nyelvünket is kezdjük elveszíteni.
Engem az őrjít meg, amikor tizenévesek honlapján olvasom: regizz az oldin, hogy te is szerki legyél és majd új dizit rakok fel! Pffff....
lehet, hogy nem leszek népszerű, és bár engem is zavarnak a helyesírási hibák, de ebből egy nemzet pusztulását levezetni enyhén szólva szarrágás. :D
másrészt a nyelv egy folyamatosan formálódó, alakuló rendszer, nem lehet _rosszul_ beszélni. a szabályok is változékonyak, nincs olyan hogy etalon helyes beszéd, 100 évvel ezelőtt is teljesen más volt, és 50 év múlva is más lesz.
Ezek mellett rengeteg "teccik" meg hasonló hüyleség van, de ha belegondolsz, a helyesírásai szabályaink szerint a "lélegzik" szó helytelen. (lélekzetnek kellene lennie, mivel a "lélek" szóból származik). Lehet, hogy megrögzülnek idővel az egykor helytelennek vélt formák. Másrészt nem hiszem, hogy más környezetben (pl. dolgozatírásnál) hasonló gyakorisággal fordulna elő náluk.
Egyébként a második (leszavazott) hozzászólónak van igaza; a nyelv váltzozik. Vagy esetleg az első hozzászóló még mindig szenvedőszerkezetet és elbeszélőmúltat használ? Nem hinném. Másrészt meg az attól miért nem lesz már magyar?
Rendben, de leehtne az is, hogy idővel elfogadná ezt is.
Egyébként nagyon egyszerű magyarázata van a dolognak: egyszerűen azt a szót, hogy "múszáj", nem szokás leírni; szinte csak az élő nyelvben használjuk. Ebből kifolyólag leírva se nagyon látjuk. Viszont az olyan szavak miatt, mint pl. uszály, dagály, aszály, arra gondolhat az ember, hogy ezt is "ly"-nal kell írni, és nincs tudatában az ember, hogy német eredetű stb.
Na, remélem, sikerült fényt derítenem e tragédia eredetére...
Szerintem ez legyen a legutolsó gond az életben,hogy mennyire írom le helyesen, hogy muszáj. Lehet én is helytelenül írnám le, ha nem lenne hibajavítóm a böngészőm alatt.
A lényegre térve. A magyar nyelv tele van ilyen másképp ejtjük, másképp írjuk szóval,és ez lehet,hogy hagyomány (persze mihez képest, mert 1000 éve István meg végképp másképp beszélt,írt mint a mai ember. meg se értené,amit mi akarunk mondani,mint ahogy mi se értjük a halotti beszédet nagyon,pedig az is magyar) de nem ártana ezek közül sokat a kiejtéshez igazítani. Nem ettől leszünk jó magyarok. 200 éve még volt idő ezeket bemagolni,de ma már feleslegesnek tartom. Kis túlzással,azért maradnak fenn, mert a nyelvészek jó kis vitapartit rendezhetnek miatta.
Meg is változtatnak szabályokat,amiket aki fiatalon tanult mára rosszul tudja.
Végül gondolj bele,hogy milyen értelme van a j és az ly megkülönböztető írásának,amikor ugyanúgy ejtjük?
Élőszóban senki nem fog rád szólni,hogy rosszul ejtetted a muszájt. Ami ma szentségtörés, az holnap bevett gyakorlat lesz.
Igen a német"Es muss sein"-ból ered, jelentése: "Ennek ilyennek kell (muszáj) lennie".
Én eltörölném a nyelvészek helyében a j és ly kötöttséget.
lehessen mind2 alakban írni pld. nem tudom mi akadálya lenne? az már végképp nem logikus,hogy miért fontos valamit úgy írni amit kimondva észre sem veszünk?
Ez önmagáért való szabály,aminek nincs se logikája, se hagyománya,csak így alakult,de most már elavult.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!