Ha a Hold nagy betű, akkor a holdfogyatkozás is? És a napsütés?
A holdfogyatkozás egy égi jelenség, folyamat megnevezése.
A Hold a konkrét égitest tulajdonneve.
Ha valamiért hangsúlyozni akarod, hogy nem Io-fogyatkozás, és nem Aldebaran-sütés, hanem Hold-fogyatkozás, és Nap-sütés, akkor igen, nagybetű és kötőjel. Különben:
„Ha a föld, a hold és a nap szót tulajdonnévként használjuk, nagybetűvel kezdjük, például: a Hold távolsága a Földtől. A mindennapi írásgyakorlatban azonban az ilyen tulajdonnévi szándékú szóhasználat felesleges, tehát például: föld körüli utazás, a hold szépen világít, a nap sugarai.” – [link] AkH.¹² 184.
Szóval alapból a hold is inkább kisbetű, és a holdfogyatkozás még úgy is inkább kisbetű, ha a Nap, Föld és Hold egy vonalba állásáról van szó. A napsütés pláne. (Persze ritka és/vagy erőltetett kivételt mindig lehet találni, lásd a felütés, amivel indítottam.)
Nem. Mindkét szónak létezik kisbetűs és nagybetűs formája. Nagybetűvel a Hold és a Nap a mi égitestjeinket jelenti, tehát tulajdonnév, tehát nagybetű. Kisbetűvel viszont /egy/ holdat és napot/központi csillagot jelentenek, tehát milliárdnyi különböző égitestre lehet használni, tehát köznév, tehát kisbetű.
Mivel holdfogyatkozás és napfogyatkozás lehet máshol is, más holdakkal és csillagokkal, ezért itt a kisbetűs köznév verziót használjuk.
#2
Köszönöm a hasznos választ!
#3
Ez nem volna indok abban az esetben, ha konkrétan a mi napunkról és holdunkról lenne szó, azonban a #2-es válaszoló tisztázta a kérdést.
#4 Miért ne lenne indok? Számunkra lehet különleges a Nap és a Hold, de attól még azok is csak egyek a milliárd közül, tehát ha a mieinkre célzunk, akkor is ugyanolyan helytálló köznévként kisbetűvel írni őket.
Ez kb. olyan, hogy téged például Gyulának hívnak, de attól még nem helytelen köznéven utalni rád, például ember, férfi, stb. Hiszen az vagy. Ez a téma esetében sincs másként, csak azért mert a nevük Hold és Nap, attól még kisbetűvel írva is helyes, hiszen a Hold az csak egy hold a sok közül, a Nap pedig csak egy nap a sok közül.
#5
Valójában úgy igaz, hogy a Nap egy csillag a sok közül. Minthogy égitestként egy csillagról van szó.
Nagybetű, ha a mi egyetlen Holdunkról van szó.
Kisbetű, ha köznév, tehát bármelyik holdat jelöli.
#3(-5-7): Lehetne is valami abban, amit mondasz – de mégsem úgy van, hiszen sokszor nyelvtanilag "konkrét", határozott módon jelenik meg az adott égitest, mégsem írjuk nagybetűvel. Hogy érthetőbb legyen, kétféle példa:
1) Az alábbiak olyan esetek, amik illenek a magyarázatodba:
A napsütés felmelegíti a talajt.
Láttuk a tévében az első holdra szállást.
2) Ezek viszont naggyal lennének a te elméleted alapján, ha jól értelek:
Gyönyörűen süt a nap.
Ragyog a hold.
(Az hasonlataidat használva:
"Szaladgál a Gyula." – ez oké.
"Szaladgál az ember." - nem jó, helyette valami másnak volna értelme:
"Szaladgál az az ember." (/ "Süt az a nap.")
"Szaladgál az emberünk." (/ "Süt az a napunk.")
stb.
És mégis, a napra azt mondjuk, hogy "Süt a nap." ami a "Szaladgál a Gyulá"-hoz hasonlít).
Tehát az analógiád nem jó, nem egyformán működnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!