Miért "célom", és nem "célem"?
Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy a híd után miért mély a toldalék (a régi veláris i hang miatt), no de a cél miért nem úgy viselkedik, mint pl. a fél, a tél, a fék stb.?szept. 30. 14:47
1/5 anonim válasza:
Mert hülye a nyelv. Kisgyerekeim vannak, úgyhogy jelenleg állandóan ilyen dolgokkal szembesülök, amikor ők logikusan ragoznak valamit, ami mégis rossz. A válasz, hogy "csak".
2/5 anonim válasza:
A fél és a tél sem úgy viselkedik; nem "félem", hanem "felem", és nem "télem", hanem "telem". De tényleg érdekes kérdés, hogy miért mély kötőhangzót teszünk oda magas helyett.
3/5 anonim válasza:
nem célem, hanem celem. akkor már...
4/5 anonim válasza:
Egy lehetséges magyarázat:
"A csoporthoz csatolhatjuk a héj, cél, derék é-s szótöveket is. Az első biztosan, a harmadik pedig valószínűleg elhasonulással lett vegyes hangrendűvé (haj > héj, dërok > dërék), a másodikban pedig az é helyén eredetileg í volt vagy í is volt. (A példák etimológiájára lásd TESz.) A csoportról elmondottakhoz még hozzáfűzhetjük, hogy csak természetes, hogy az egytagú í-s szótövek megtartják hangrendi hovatartozásukat a semleges magánhangzót tartalmazó toldalékok után is: híg-ít-ás, ind-ít-ék-a."
5/5 anonim válasza:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!