Normális dolog elhagyni a határozott névelőt a magyarban?
Szlovákiaiak vagyunk. Mi épp a határ mellett lakunk (kb. 5-10 km.), szóval mondhatni, hogy ugyanazt a magyart beszéljük. De a nővérem férje messzebről van, Kassáról, és picit érdekesebben beszél. Szinte majdnem mindig elhagyja a határozott névelőket.
Például, "Kell valami üzletből?" , "Láttad Evelint?" Normális ez? Itt, ahol mi lakunk, szinte sohasem szoktuk elhagyni.
Magyarországon hogy van? El szokták hagyni a hatátozott névelőt?
A két példád két külön szabály.
Az elsőnél nekem kicsit értelemzavaró. Mást jelent a "Kell valami üzletből?" és a "Kell valami az üzletből?"
Az első esetben a kérdés azt jelenti, hogy "Kell valami üzletből, mert például csak piacra megyek zöldségért, üzletbe alapból nem mennék. " vagy valami ilyesmi.
A "Kell valami az üzletből?" kérdés esetében egyértelmű, hogy az üzletbe megyek és megkérdezem, hogy neked kell-e onnan valami.
A másik kérdés, "Láttad Evelint?" szerintem pont így helyes és általában pesties változatnak tekintik a "Láttad az Evelint?" formát, mert személynevet nem névelőzünk. Akkor kerül elé határozott névelő, ha beszéd közben egyértelműen el kell különíteni, hogy több azonos nevű közül kiről van szó, és ekkor sem mindig.
- Láttad Sanyit?
- Melyik Sanyit?
- A Kovács Sanyit. (De ugyanilyen jó lenne itt válaszként annyi is, hogy Kovács Sanyit.)
Itt a határozott névelőnek inkább ritmizáló, ejtéskönnyítő szerepe lehet, például könnyebb kimondani, hogy "Láttad a Dórit?", mint azt, hogy "LáttaD Dórit?".
Viszont a "pesties" forma is egyre inkább terjed, lám, neked is már az tűnik furcsának, ha a személynév előtt nincs ott a határozott névelő.
"Az első esetben a kérdés azt jelenti"
Szerintem ez jószándékú, de teljesen alaptalan belemagyarázás.
Jelen esetben nem a normalitást érdemes felvetni. Aki magyar környezetben nő fel, önkéntelenül használja a nyelvet, ahogy a környezete. Kassán élnek magyarok, de kevesen, számukra a környezet a szlovák nyelv. És korántsem lesz automatizmus a magyar nyelv használata, arra külön figyelniük kell. Ilyenkor az ember rövidít, mert nem is tudja biztosan, hogyan kell használnia névelőt, és önkéntelenül szeretne megfelelni a környezetének.
Ezt az esetet nem szabad nyelvhasználati kérdésként kezelni.
Egyébként egy nyelv attól nemesül vagy romlik, hogy használóinak milyen az intelligenciája. A magyar nyelv sokat silányult az utóbbi időben, és ezt rendeletekkel nem lehet befolyásolni, csak az oktatás minőségének javításával. A szomorú az, hogy egyes nyelvészek lustaságból vagy tudáshiány miatt még meg is magyarázzák azzal, hogy a nyelv változik. Igen változik a fejlődés következtében, ez normális. A primitívség terjedése nem normális, a környezet következménye.
A személynév előtt általában nem mondjuk: Láttad Evelint?
De ha nyomatékosítani akarjuk: Biztos, hogy az Evelint láttad? , akkor kimondhatjuk, de el is hagyhatjuk.
Ez nem a meghúzott határok, hanem eredeti tájegységek kérdése.
A Felvidéken határon innen es túl is azonos a tájnyelv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!