A "cs" betű az miért nem "ts"?
1/10 anonim ***** válasza:
88%
A gy még „logikátlanabb”, hiszen a d és a j hang
----------------
1. A talan hangot nem bírem, inkább vésza vagy losza.
2. Ez bullshit, inkább vagy-vagy, van gj-s és van dj is.
Kezdjük ott, hogy az S betû kizárólag magyarul jelöl susogó hangot, minden más nyelvben sziszegõ hangot. Tehát elõször is a susogó hangra kellene egy nemzetközi szokásrendhez közelibb, következetesebb átírás. SH? SCH? SCI? Vagy valami ilyesmi.
Abból kiindulva is lehetne a csicsergõ hangra is megalkotni egy betût, vagy betûkombinációt.
A TS ebbõl a szempontból inkább lehetne a cincogó hang, mint a nem latin betûs nyelvekbõl való nemzetközi átírásokban szokásos, mint például, hogy "tsunami"
fonetikeilag t͡ʃ hangról beszélünk, azaz a Zöngétlen fogmeder mögötti zár-réshangról. a magyar nyelv fonetikai írásmóddal bír, azaz minden hangot egy-egy külön betű jelöl. A ts két betű, a cs egy. (nem karakterről beszélek, hanem betűről.)
bövebben:
@14es-nek: tsunami: fonetikusan leírva: t͡sunɒmi. ;)
Valamint:
"A magyar nyelvhasználók általában tudni vélik, hogy a magyarban régen a cz jelölte a [c] hangot. A 19. századra nézve ez még igaznak is mondható. A 18. században azonban még két helyesírási norma létezett Magyarországon, a katolikus és a protestáns. A két helyesírás különbségének nem voltak vallási alapjai, csupán arról volt szó, hogy a különböző felekezetek kiadványaiban más-más normák érvényesültek.A katolikusok cz-vel jelölték a [c] hangot, a protestánsok viszont tz-vel. (Hasonlóképpen a [cs] jele a katolikusoknál cs, a protestánsoknál ts volt.) Annak, hogy végül – ebben a tekintetben – a katolikus norma érvényesült, nem az az oka, hogy a katolikusok többen vagy erősebbek lettek volna. A tz, ts mellett érvelők úgy gondolták: e megoldás előnye, hogy nyomatékosítja e hangok összetett jellegét, és hasonlít azokra a megoldásokra, melyeket pl. a látszik vagy a bontsuk alakokban látunk. A cz, cs pártolói viszont azzal érveltek, hogy éppen ez az írásmód jelöli egyértelműen, hogy önálló hangokról van szó. Ez utóbbi mellett állt ki a református Kazinczy Ferenc is.
A 19. század elején viszont már inkább a cz és a c jelölésmód kezd egymással versengeni. Egy időben maga Kazinczy is az utóbbit használta, igazán azonban csak az 1840-es években kezdett el terjedni. A c ellen két fő érv merült fel. Az egyik az volt, hogy a latin alapján az olyan szavakat, mint a cammog, [kammog]-nak lehetne olvasni. Az ellentábor szerint azonban ez ugyanakkora veszélyt jelent, mint az, hogy a csacsi szót [kszakszi]-nak olvassuk. A másik fő érv az volt, hogy a cz illeszkedik a magyar kétjegyű betűk rendszerébe, a többi hasonló betűt (cs, sz, zs, ny, ty stb.) viszont nem tudjuk egyszerűsíteni. (Ma már láthatjuk, hogy ez mennyire nyomós érv volt.) A szabályzatokat előkészítő javaslatokban mindig szerepelt, hogy a cz-t váltsa fel a c, de a reformot a 19. század során nem sikerült keresztülvinni."
15/15 anonim ***** válasza:
s://www.nyest.hu/hirek/mik
------------
Hogy jön ide a nyest? Sehogy! Dolguk nem van a nyelvvel, hisz fingristák!
Fingjuk van stak a nyelvről.
#14
A magyar nyelvet pont ez teszi széppé, különlegessé, hogy sok tekintetben nem hasonlít más nyelvekhez. Szerintem pld. ez amit írsz, egy olyan dolog, amit nem szabad megváltoztatni. Legalább ennyire őrizzük már hagyományainkat, ezáltal is minél kevésbé beleolvadva az internacionalista maszlagba.
Egyébként a kérdésben szereplő "cs" betűt sem szándékozom átírni "ts"-re, és a "gy"-t sem "dy"-re, csupán logikátlannak találtam/ -om, és kíváncsi voltam az okára, ha van.
A válaszokat köszönöm!
17/17 A kérdező kommentje:
#14
nem hasonlít más nyelvekhez.
----------
1. A hasonlít hangot nem bírem. A has, hasít, hasajt hangok a germán has stuma, indogermán formája a kés.
2. Nem hoz, ez itt nem Örményia, hanem nak-nek.
3. A magyar nyelv indogermán s germán nyelv, nem izolált nyelv.
#14
Az s-t nem csak a magyarban ejtik s-nek.
– Az írben magas magánhangzó előtt s-nek mondják az s betűt.
– A kábé negyedmilliárd ember által beszélt portugálban is gyakran s-nek ejtik (szó végén és zöngés mássalhangzó előtt), emellett van z-s és zs-s ejtése is a betűnek.
A németben szintén ejthetik s-nek, t és p előtt.
Az angolban is létezik az s-es ejtés: sugar, sure.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!