Milyen alapon lehet a "haza" szócskát igekötőként értelmezni?
A kérdésem alapja és kiindulópontja:
Általános iskolában azt tanultuk, hogy az igekötők listája = {be, ki, le, fel, meg, el, át, rá, ide, oda, szét, össze, vissza}, se több se kevesebb.
Ez azt jelenti, hogy rosszul tanultuk?
Más igekötők léteznek még, amik nincsenek benne ebben a listában?
Bocsássatok meg, ha hülyeséget állítok, vagy kérdezek. Nyilván nem vagyok egy nyelvészprofesszor. Én csak az eddig tanult információkat szeretném helyre tenni a fejemben.
A válaszokat előre is köszönöm :)
A Wikipédia szerint:
abba-, agyon-, alul-, alá-, alább-, által-, át-, be-, bele v. belé-, benn-, egybe-, együtt-, el-, ellen-, elő-, előre-, észre-, fel v. föl-, félbe-, félre-, felül- v. fölül-, fenn- v. fönn-, hátra-, haza-, helyre-, hozzá-, ide-, jóvá-, keresztül-, ketté-, ki-, kölcsön-, körül-, körbe-, közbe-, közre-, közzé-, külön-, le-, létre-, meg-, mellé-, neki-, oda-, össze-, rá-, rajta-, széjjel-, szembe-, szerte-, szét-, tele-, teli-, tova-, tovább-, tönkre-, utol-, túl-, újjá-, újra-, utána-, végbe-, végig-, végre-, viszont-, vissza- stb.
OK, segítek helyre tenni: sokan ezt a rövid listát tanulják, de ezek csak a leggyakoribb, legszokásosabb igekötők, és valószínűleg a "se több se kevesebb"-et már csak te képzelted hozzá (ha a tanár is mondott ilyet, akkor nem volt képben szegény).
inkább induljunk ki ebből:
ez már azért teljesebb, de könnyen lehet, hogy van még...
amúgy nem is mindig egyszerű kérdés, hogy mit tekintünk igekötőnek, ld. pl. ezt a cikket a témában:
a kérdésedre, hogy "milyen alapon lehet valamit igekötőként értelmezni?": hát egyszerűen fogalmazva a viselkedése alapján...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!