Miért van szükség a j és ly megkülönböztetésére
napjainkban?
Figyelt kérdés
Vegyünk egy egyszerű példát: külföldi vagy és szeretnéd megtanulni a magyar nyelvet.
Ez a nyelv nem éppen a könnyen tanulhatóak közé tartozik, de vegyük még hozzá a j és ly szabályt is. Azt a szabályt, amelyet még az anyanyelven beszélő emberek is gyakran elrontanak.
Mert az ly nem egyenlő a j-vel. Még akkor sem, ha ma ugyanúgy ejtjük a kettőt
2022. okt. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
3/35 Kólauborkával válasza:
Én még kiejtésben is hallom a különbséget az esetek nagy részében, nyílván vannak kivételek, mint a “folyjon” például, de az esetek többségében én hallásról tudom és nem memóriából, hogy mit kell írni
2022. okt. 6. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
4/35 anonim válasza:
A külföldiek általában az írással együtt tanulják a szavak kiejtését. Ők megjegyzik, hogy a j kiejtése j, az ly-é pedig j.
A legnagyobb nehézségük azoknak van, akik előbb beszélni tanulnak meg magyarul, aztán írni-olvasni. Mint a magyar kisgyerekek.
2022. okt. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
5/35 anonim válasza:
Régen külön hagokat jelölt akét betű. Ma már semmi értelme.
2022. okt. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
6/35 anonim válasza:
Véleményem szerint semmi szükség nem lenne megkülönböztetni a kettőt. Nem is értem, hogy miért alakult ez így? Aki tudja ossza meg velünk. Bár látom, hogy a szavazáskor sokan azt mondták, hogy szükség van rá. De miért, ha tök egyformán ejtjük ? Úgy tudom, hogy voltak már erre irányuló kísérletek , hogy szüntessük meg ezt a kettősséget, de valamiért elhalt a kezdeményezés.
2022. okt. 6. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
7/35 anonim válasza:
#5, milyen külön hang volt ?
2022. okt. 6. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
8/35 anonim válasza:
Lehet lepontozni, de véleményem szerint a nyelv egy érték, a magyarságunk egyik olyan értéke és emléke, amit őrizni kell, nem hátrahagyni. Sokan keseregnek, hogy nem igazán tudjuk, honnan jöttünk, kik is vagyunk, genetikai kutatásokat olvasunk és ékírással írjuk ki a városneveket, mert attól majd magyarabbak leszünk, de a saját élő nyelvünket lábbal tapossuk, mert "túl macerás". Ezek vagyunk mi, ne szépítsük.
:(
2022. okt. 6. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
9/35 anonim válasza:
Azt szoktam ilyenkor felhozni példának, hogy akkor a koronán is egyenesítsük már ki azt a keresztet, milyen csálé má'! :))
2022. okt. 6. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
10/35 anonim válasza:
Az ly egy,a szláv nyelvekben még ma is használatos nyelvtani kifejezés,a palatalizáció "maradványa".(jelentése:jésítés,amikor az eredeti mássalhangzót egy j hanggal ejtjük.) Ez a fogalom régen a magyar nyelvben is jelen volt.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!