Vannak érdekes nyelvtani megfigyeléseitek, amiről sehol máshol nem lehet olvasni?
BringaManó, a favilla-allokációt kötőjellel írjuk, mert több, mint 6 szótagból áll (és többszörösen összetett), a hozzáállás pedig nem összetétel, mert a hozzá igekötő.
Hogy kérdésre is válaszoljak, ha a rózsa nem rózsaszín, akkor miért azt a színt neveztük rózsaszínnek?
Vannak magas hangrendű szavak, amelyekhez mély hangrendű toldalék járul: cél → célba, céloz. Fájnak a derekak, de a derék emberek már derékek. A szív főnévhez magas hangrendű toldalék megy (szívek, szíves), de a szív igéhez már mély (szívok, szívás).
A leghosszabb, nem összetett, nyelvtanilag is kikezdhetetlen magyar szó a legeslegmegszentségteleníttethetetlenebbjeitekéiből (51 karakter).
Amúgy az nem jó felszólíómódnak, hogy: ízlik - ízeljen. :)
Az "ízeljen" inkább az "ízlelés"-re magára szólít fel, bár arra meg jobb az ízleljen. Az ízeljen nem arra szólít fel, hogy legyen neki finom, pedig az "ízlik" az azt jelenti, hogy neki finom. Az ízeljen meg arra szólít fel, hogy végezze az ízlelést.
#11: "a favilla-allokációt kötőjellel írjuk":
Teljesen jogos, köszönöm.
Tkp. a "fa" fölösleges volt bele, famentesíthetjük, úgy már jó. Nem is tudom, miért került bele eredetileg ("Lefoglaltam egy evőeszközt: favillaallokáció"), talán a favella csengett a "szerző" fülében valamiért... – vagy egyszerűen csak dallamosabban hangzott. :-)))
"a hozzáállás pedig nem összetétel, mert a hozzá igekötő":
A hozzállás viszont összetétel, hiszen az igekötős igék is összetételek (amikor egybeírjuk őket). Ezt támasztja alá ez a tanács is: [link]
Sőt, a szabályzat szövege is ezt igazolja indirekt módon, amikor a szótagszámlálás szempontjairól beszél:
"Gyakorlati megfontolásból az igekötők közül csak a két vagy több szótagúakat tekintjük külön összetételi tagnak"
[Ez a "kivétel erősíti a szabályt" tipikus esete! ;-) Épp ilyen esetről szólt ez a mondás eredetileg is, tehát nem a ma divatos, értelmetlen használatában, ld. [link] ]
"leghosszabb, nem összetett"
jó mókák ezek, csak felesLEGES LEGet hirdetni, mert ha belbiggyeztek még egy birtokjelet, plusz esetleg még többesítem azt is ("...tekéiéiből" – vö.: fiaiéiéi...), attól még ugyanannyira kikezdhetetlen marad nyelvtanilag – és az értelmetlenségén sem növeltem szignifikáns mértékben, bár az amúgy sem volt szempont, szemmel láthatóan. :-P
#12:
"az nem jó felszólíómódnak, hogy: ízlik - ízeljen."
mér ne lenne? :-o
"Az "ízeljen" inkább az "ízlelés"-re magára szólít fel"
:-o az az ízleljen.
"bár arra meg jobb az ízleljen."
ja, hogy tudod? akkor miért írsz mást?
tudom, hogy agy másik érzékelés esetén így működik a képzés: szagol, illatol, de attól még az ízlelésre ez nem igaz, mint látjuk (ahogy a hangolás is valami egészen más, nem a 'hall(gat)ás'. :-)
"Az ízeljen nem arra szólít fel, hogy legyen neki finom, pedig az "ízlik" az azt jelenti, hogy neki finom. Az ízeljen meg arra szólít fel, hogy végezze az ízlelést."
jó, hogy leírtad még egyszer, de attól nem lett úgyabb :-)
(amúgy az [link] oldalon felsorolt elkerülő stratégiák között az első helyen szerepel ez a típusú megoldás – bár az persze nem "rangsor", csak felsorolás)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!