Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy lehetne zárójelbe rakni...

U. Xorter kérdése:

Hogy lehetne zárójelbe rakni az idézőjelet?

Figyelt kérdés

2022. jan. 3. 23:48
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Mit akarsz ezzel kifejezni ezzel a zárójelbe tett idézőjellel? Az sokban befolyásolhatja a jelölést.
2022. jan. 10. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 nandi2 válasza:
Megválaszoltad magadnak. Akkor miért kérded ?
2022. jan. 10. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

#12-es, adtam egy példát, csak nem tudom, hogy ezt így helyes-e leírni.

#11-es, a "házi" sütemény, az "egészséges" gyorskaja, a "veszélyes" sport, stb. esetén az idézőjel azt fejezi ki, hogy ugyan egyesek szerint valami ilyen, de az elbeszélő szerint mégsem. Amikor zárójelbe tesszük az idézőjelet, akkor azt fejezzük ki, hogy ugyan valami ilyen, ami szerintünk nem biztos, de lehet, hogy amúgy mégis.

2022. jan. 10. 11:37
 14/14 anonim ***** válasza:
40%

"adtam egy példát, csak nem tudom, hogy ezt így helyes-e leírni."


A helyesírás egy lényegében közmegegyezésen alapuló, de akadémiailag rögzített jelrendszer. Vannak dolgok, amikről rendelkezik (pl hogyan helyes neveket írni, hogyan kell toldalékolni), és vannak dolgok amiről nem rendelkezik. Például nem rendelkezik midnenféle hülyeségről azzal kapcsolatban, hogy hogyan kell egyedi módon zárójelek közé tenni más írásjeleket.

Most vagy azt mondjuk, hogy ami nincs az a szabályban az helytelen, ergo a zárójeles idézőjel helytelen; vagy pedig úgy tekintünk rá, hogy ami nincs a szabályban az se nem helyes se nem helytelen. Utóbbi esetben akárhogyan is zárójelezheted az idézőjeledet, nem lesz se helyes, se helytelen.



"esetén az idézőjel azt fejezi ki, hogy ugyan egyesek szerint valami ilyen, de az elbeszélő szerint mégsem."



Azt kéne megértened, hogy a nyelv az egy jelrendszer. Mint minden jelrendszernek, a nyelvnek is van egy fontos tulajdonsága: a közös megegyezés. Tehát a jel (a nyelv) attól működik, hogy mindenki ugyanazt érti az alatt a szó alatt, hogy "autó", vagy "létra". Időnként bekerülnek a nyelvbe új jelek, legyen az akár egy új szó (pl a csácsumicsá nem létezett a 80-as években), vagy éppen a szmájlik is iylen újonnan érkezett jelek. Manapság már mindenki érti ezt. :)


Értelemszerűen tehát ahhoz, hogy valami csakugyan jelentsen valamit, legalább egy személy kell, akivel megegyezel abban, hogy mit jelent. Egy gyerek pl lehet hogy pöttyös víznek mondja a szénsavas vizet, és mivel az anyukája érti, ezért ez egy működő jel.


A te zárójeles idézőjeledet viszont senki sem érti, illetve senki nem fogadja el, nincs közös megegyezés. Ha találsz egy másik hülyét, akivel megbeszélitek hogy mit jelent, és onnantól ezt használjátok a levelezéseitekben, akkor lesz egy titkos jeletek. És ti döntitek el, hogy hogyan kell leírni. Addig viszont telesen értelmetlen.

2022. jan. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!