Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mennyire zavar ha valaki,rossz...

Mennyire zavar ha valaki,rosszul alkalmazza a ,központozást?

Figyelt kérdés
2021. nov. 25. 19:54
1 2
 11/15 BringaManó ***** válasza:
64%

#9

Az is érdekes, hogy a saját első példamondatodról azt írod, hogy "a második tagmondata kérdő": ez már önmagában is mutatja azt az összemosódó határterületet, amely miatt ennek sokan kérdőjelet tesznek a végére. Hiszen valójában (ha olyan szigorúan vesszük, ahogy te is venni szeretnéd :-) az nem KÉRDŐ (tag)mondat, hanem egy mellékmondat, amely itt speciel formailag valóban megegyezik egy kérdőmondattal, de általános esetben gyakran különbözhet a kettő. Amikor kiegészítendő "kérdést" tartalmaz, és az alanya független az első mondatétól, akkor valóban egybeesnek – ilyen a te mondatod is –, de ha pl. ugyanaz az alany, akkor már nem feltétlenül:

Miklós megkérdezte, hogy mikor mehet haza.

Miklós megkérdezte: "Mikor mehetek haza?"


Vagy ha eldöntendő kérdés, akkor is különbözik a sztenderd megoldás (-e kérdőszócska):

Miklós megkérdezte, hogy lesz-e ma vacsora.

Miklós megkérdezte: lesz ma vacsora?

(persze tudom, hogy sokaknál az -e szócskás kérdezés a természetes – náluk nem különbözik)


(És akkor még nem beszéltünk arról, hogy beszédben mennyire különbözik a második tagmondat dallama, ha azt egy idézett kérdésnek vagy ha egy alárendelt mellékmondatnak szánjuk...)


Szóval pont egy bonyolult kérdésbe tenyereltél bele, légy elnézőbb a nyelvhasználótársakkal, hátha ők is csak azért rontanak el ezt-azt, mert (még) nem tökéletesek – hosszú az út idáig. ;-D

2021. nov. 29. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Én nem érzem bonyolultnak. Az általad idézett mondatok tényleg határmezsgyék, de szerintem az enyém nem az; ha nincs idézve a kérdés, akkor ott egy kijelentő mondattal van dolgunk, "függő beszédmódban" (nem tudom, a magyarban ezt használjuk-e). "Miklós megkérdezte.." pont. Tök mindegy, mi jön utána. Ez egy kijelentő mondat.


A "Kérdem, olyan nagy hibát követtem el?" szerintem azért más, mert ott nem kitesszük az elején, hogy kérdés jön. Nem is érzem feltétlenül alárendelőnek a viszonyt a két tagmondat között. Értem, hogy be lehetne szúrni, hogy "azt, hogy", de akkor már idéznénk a kérdést, nem ott helyben tennék fel ("kérdem, hogy olyan nagy hibát követtem-e el" - és itt már pontot tennék a végére). Magyarán más, ha egy performatív ige van az elején. Ez kicsit olyan szerintem, mint a megszólítás (Isten, áldd meg a magyart!).


A használatról meg annyit, hogy nem csak itt rontják el, hanem újságírók és ÍRÓK is. Gárdonyi pl. következetesen az engem a falra kergető változatot használta. Mondjuk Gárdonyinak eleve fura volt kicsit a stílusa.

2021. nov. 29. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 kokomfitty ***** válasza:
72%
Az újságíró nem referencia. Ma van néhány újságíró és vannak tömegével firkászok. Ez utóbbiak nyelvi igénytelensége az arcmérettel arányos (műveltségük úgyszintén), szövegértési problémákkal küzködnek, szavak jelentését nem ismerik viszont meggyőződéssel használják rosszul.
2021. nov. 29. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 BringaManó ***** válasza:
47%

nem érzed ugyanolyan jellegűnek ezt a kettőt?:

Miklós megkérdezte, hogy mi lesz ma a vacsora

Hiába mondtam neki, hogy nem szabad bejönni

van lényegi különbség?


nem érvényes mindkettőre, hogy "A mondatzáró írásjelet olyankor is a mellékmondathoz igazíthatjuk, amikor az voltaképpen idézet"?


----


"használatról meg annyit, hogy nem csak itt rontják el"


de hát most mutattam meg, hogy nem elrontás...


A helyesírásnak azok a szabályai, irányelvei, amit az ezzel foglalkozó testületek annak nyilvánítanak.

Tehát ezeknél a mondatoknál is helyes a mellékmondathoz igazítani az írásjelet.

Ha téged zavar, nem tetszik, falra mászol tőle, az mind oké (bár nem javaslom :-), de ha azt mondod, hogy elrontják, buták, nem értik a helyesírást, akkor ott inkább nálad van a hiba... Éppen te vitatkozol a "helyesírással"...

2021. nov. 29. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

"nem érzed ugyanolyan jellegűnek ezt a kettőt?:"


Attól függ. Az első számomra egyértelmű:


"Miklós megkérdezte, hogy mi lesz ma a vacsora"


Pont kell a végére, mert kijelentő mondat.


"Hiába mondtam neki, hogy nem szabad bejönni"


van lényegi különbség?"


Attól függ, hogy a másodiknak mi a kontextusa.


He ez a második mondat egy sóhajtás egy társalgásban, akkor lehet, hogy ...-ot vagy ..!-t tennék a végére. Vagy akár felkiáltójelet. De azt sem azért, mert a "nem szabad ide bejönni!" önálló mondat végére azt tennék, hanem mert a "hiába mondtam" egy kiszólás, aminek a végén lehet felkiáltójel.


Én esküszöm, nem értem még a gondolatot se, hogy hogy lehet kérdőjelet tenni mondjuk az első mondat végére. Full logikátlan. "Miklós megkérdezte". Pont. Ez a mondat.


Most akkor ennyi erővel írhatnék egy olyan mondatot, hogy "Miklós megkérdezte, hogy bejöhet-e?, majd felsikoltott, hogy hagyják békén!, majd megjegyezte, hogy lesz ennek még folytatása...". Miért kéne a tagmondatok modalitásához igazítani az írásjelet? Ilyen a spanyolban van, a magyarban nincs. Tedd idézőjelbe, és akkor ez legyen egy idézés, de függő beszédben az az állítmány, ami a főmondatban van.


Vagy akkor ha ez csak az én becsípődésem, akkor rávilágítanék egy gyakorlatibb problémára: ha szerinted ez így rendben van, és a nem idézett, hanem közölt mellékmondat is meghatározhatja az írásjelet, akkor hogyan különbözteted meg ezt attól, amikor ténylegesen a főmondat van kérdő módban?


Miklós megkérdezte, hogy bejöhet-e. (...vagy nem jöhet be)

Miklós megkérdezte, hogy bejöhet-e? (...vagy nem kérdezte meg?)


Az én szemléletemben a második is helyes - akkor, ha én megkérdezek valakit, hogy elhangzott-e ez a kérdés Miklós részéről. És akkor kérdő mondatként hangsúlyozom. Ha viszont nem az egész mondat egy kérdés, és úgy is kérdőjelet teszünk a végére, akkor honnan tudom, hogy ezt most miként hangsúlyozzam? Ezért kéne a mondat végi írásjelet a mondat EGÉSZÉNEK modalitására fenntartani. Én a mondat egészét nézem, és aszerint olvasom és értelmezem és hangsúlyozom. Ha a te verziódat elfogadjuk, akkor a mondat végi írásjel már nem a funkciója szerint fog működni, hanem valamiféle hangulatelemként. Egy kisebb szintagmához fog kapcsolódni, holott magához a mondathoz kéne neki.

2021. nov. 29. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!