Ha "de"-vel kezdek mondatot az minden esetben hibának számít?
Mivel a "de" egy kötőszó, ezért vessző után áll. Úgy tanultam, hogy nem kezdünk kötőszóval mondatot (pl. hogy, meg, mert, azért), mégis sok cikkben és újságokban is (pl. a Metropolban)kezdenek azzal mondatot, hogy "de".
ezen kívül tudtommal az a szókapcsolat sem helyes nyelvtanilag, hogy "de mivel".
Jól tudom ezeket? Mostmár elbizonytalanodtam ezzel kapcsolatban.
“De megloptak egy öregasszonyt…”
“De elesett egy fiú a zebrán, az anyja meg otthagyta”
“De meg tudta oldani az Orbán Viki a keresztrejtvényét”
Érdekes lenne ha tényleg de-vel kezdődnének a cikkek, újságok. :D
elvileg ugye vannak tő-, illetve rész mondatok
a szabályok nagyja pedig a teljes mondatokra kell érteni (asszem)
a "de mivel"-t nem értem miért is nem lenne helyes!
Nyelvi babona [link]
a kötőszó és a mondatkezdés [link]
"Kérdésem az lenne,hogy érvényes-e az a szabály, amit régen az iskolában tanítottak… nevezetesen,hogy és-sel nem kezdünk mondatot…?
Közkeletű vélekedés, hogy ‘és’ kötőszóval nem kezdünk mondatot.
Ilyen nyelvtani szabály nincs, és azelőtt sem volt.
Az iskolában viszont a magyartanárok jogosan hangoztatták és hangoztatják ezt az iskolai fogalmazási szabályt (tehát nem nyelvtani, grammatikai szabályt). A gyerekek ugyanis nagyon sokszor kezdenék fogalmazásaikat, feleleteiket ezzel a kötőszóval: és akkor… és akkor… és aztán…
Pedig a társalgási nyelvben, párbeszédekben éppen a közvetlen kapcsolódást jelzi az “és” (vagy bármilyen más) kötőszóval való mondatkezdés.
Hivatalos levelekben, jogszabályok szövegében viszont nem találkozunk vele, oda valóban nem illik. Érettségi dolgozatban is kifogásolható lehet, a műfajtól függően.
Ezért azt mondhatjuk, hogy kötőszóval a nyelvváltozattól, a nyelvi helyzettől függően lehet (vagy nem lehet) mondatot kezdeni."
kötőszóval történő mondatkezdés [link]
"‘ha’-val ‘és’-sel ‘de’-vel kezdünk mondatot? Van erre szabály?
A kötőszóval való mondatkezdés tiltása abban a hiedelemben gyökerezik, mely szerint a teljes mondatokból felépülő, egyes írásbeli szövegtípusokra jellemző közlésformák felsőbbrendűek, jobbak az élőbeszédre jellemző közlésformáknál. Holott ez nem igaz, nyelvi babona. A szóbeli kommunikáció során teljesen természetes a kötőszóval való mondatkezdés, és az írásbeliben is, ha a mondat úgynevezett szövegmondat, tehát az előző mondathoz kapcsolódik, vagy ellentétes viszonyban van vele."
És mégis...
Ha legalább a keményvonalas nyelvművelők szavait visszhangozná! Bár igaza akkor sem lenne... De legalább értenénk, miért olyan biztos magában. Ám még ezt sem mondhatjuk el a védelmében. [link]
Éssel kezdjük a mondatot?
Nagy a felháborodás az idei tankönyvlistára került kísérleti tankönyvek tartalma és nyelvi formája miatt. De ez nem indok arra, hogy elveszítsük a fejünket! [link]
Igaz, azonban…
Az összetett mondatokkal kapcsolatban az egyik leggyakrabban tárgyalt téma a vesszők használata. Nem elhanyagolható azonban a tagmondatokat összekapcsoló kötőszók használata sem. [link]
Hát-tal, és-sel, kötőszóval nem kezdünk mondatot! Vagy hát mégis? [link]
Én elég sokat olvasok is, illetve írok is. Előfordul néha, hogy de-vel, vagy és-sel kezdek mondatot, (mert-el is lehet), nincs ezzel semmi gond, ha a szövegkörnyezet olyan, meg a hangsúlyozás, akkor lehet nyugodtan. Gyakran előfordulnak az ilyen mondatok könyvekben is egyébként. Amivel én sem kezdenék mondatot, az a "hogy". Ez az a szó, ami sehogy sem illik mondat elejére.
A "de mivel" nekem egy kicsit olyan, mintha csak feleslegesen fokoztad volna a "de"-t, nem kell oda a mivel.
5
hogy mondhatsz ilyent?
hogy vagy képes ilyenre?
szerintem lehet vele kezdeni ":D
Hogy az ajtót mikor nyitották ki, már nem fogjuk megtudni.
Ez a "hogy" szó másik értelme, szerintem #5 erre gondolt, de ez is kerülhet a mondat elejére.
Azért a "de mivel"-nek is van értelme.
Például:
"Miss Edison megcsúszott a vizes csempén, de mivel meg tudott kapaszkodni ezért nem ütötte meg magát."
Ha nem is a mondat legelején, de van létjogosultsága.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!