Tényleg csak a "rejtély" az egyetlen olyan magyar szó amiben mind kér j benne van?
Már két dolgot is el kell dönteni.
1) A rejtély alapszó, számít -e hogy alapszó-e vagy összetett?
2) Amennyiben csak alapszó jöhet szóba és az összetett szavak nem, a #12 válasza elfogadható -e alapszónak?
(A többi válaszban egyértelműen összetett szavak vannak.)
Szerintem elfogadhatjuk alapszónak a "hüvelykujj" -at mert egy konkrét testrész neve és csak azt jelöli. Illetve nincs is más megnevezése. ( Most az hogy a magyarban mégis benne van az "ujj" szó is emiatt nem válik összetett szóvá. Pl angolul is külön szó van rá.)
Tehát ha elfogadjuk a hüvelykujj -at alapszónak akkor a válasz lehet az hogy a rejtély nem az egyetlen alapszó amiben benne van mindkét j-ly.
Nyilván rengeteg olyan összetett szó van, amiben szerepel a j és az ly is, fentebb már írtak pár példát (jégkorcsolya, jégpálya stb…).
Aztán vannak ragozott alakok, amikre szintén írtak már több példát (süllyedj, folyton stb…).
És… És a rejtély is ilyen ragozott alak. Van egy régi főnévképző, az -ály, -ély, -ely, -öly, -oly. Pl.: esik + -ély → esély, vész + -ély → veszély, est + -ély → estély, szab + -ály → szabály, bök + öly → bögöly, szentély, borzadály, uszály, cikkely, fogoly, engedély, kedély, akadály, stb… A rejtély is ilyen képzett alak: rejt + -ély → rejtély.
"a rejtély is ilyen ragozott alak"
nem ragozott, hanem képzett, a nyelvújítás során keletkezett szó, de lényegében ez lexikalizálódott, nem szoktuk leválasztani a képzőt elemzéskor, szóval jó példa (ha kizárólag nem toldalékolt, egyszerű szó jöhet számításba)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!