X dolog kevéssé/kevésbé ilyen, mint olyan. Ezekben a mondatokban kevéssé vagy kevésbé a helyes?
És ha hozzáírjuk, hogy inkább?
X dolog kevéssé/kevésbé ilyen, mint inkább olyan.
A kevéssé jelentése az, hogy kis mértékben (=kicsit), míg a kevésbé azt jelenti, hogy valaminél kisebb mértékben. Próbáld ki azt, hogy a kevéssé/kevésbé helyére behelyettesíted a kicsit szót.
A te példádban:
X dolog kicsit ilyen, mint inkább olyan --> ez nem jó, tehát a kevéssé nem jó.
Viszont annál a példánál, hogy: "Ma kevéssé volt kedvem enni" - "Ma kicsit volt kedvem enni" - ez jó, tehát használhatod a kevéssét.
- Kevéssé, így önmagában,
- kevésbé, mint ..., összehasonlításhoz.
Kb. mint a "nagyon" és a "jobban".
igen, a fentiekkel egyetértek.
az a b a középfok jele (csak itt speciális módon egy b-vé rövidült*), és így a "mint"-es összehasonlításba oda kívánkozik:
X dolog kevésBé ilyen, mint olyan.
=
X dolog kiseBB mértékben ilyen, mint olyan.
(tehát a mondat első felében benne van a középfok jele: a mondat első felében van jelezve, hogy a második feléhez képest "milyenebb" az az X dolog)
- - -
az inkább-os mondat kicsit más, abban "normális" esetben nem lenne "mint", tehát formailag nem összehasonlító mondat, hanem csak két mondat "egymás mellett":
X dolog kevéssé ilyen, inkáBB olyan.
=
X dolog csak kis mértékben ilyen, nagyoBB mértékben olyan.
(tehát a mondat második felében van benne a viszonyítás az elsőhöz)
- - -
nem tudom, sikerült-e érhetően írnom, remélem, hogy igen, mert érdekes dolog derül ki: annak ellenére, hogy mennyire hasonlít a kétféle mondat, bizonyos szempontból szöges ellentétei egymásnak. :-)
- - -
na, és most jön a csavar: a beszédben gyakran összevegyül két hasonló mondat, így ha valakinek ez csúszik ki a száján, amit a #2-be írtál:
"X dolog kevésbé ilyen, mint inkább olyan."
akkor tkp. ez egy kicsit "hibás" mondat, már legalábbis olyan értelemben, hogy egy gondos fogalmazásban, átgondoltan összerakva nem így kéne kinéznie... de hát szóban egy csomószor elkövetünk ilyet – mégis teljesen jól megértjük egymást. a nyelv szuper dolog. :-)
- - -
amúgy ebben az esetben ugye az is katalizálja a kavarodást, hogy nagyon hasonlít a két szó (kevésbé/kevéssé),
ráadásul a középfokú mellékneveket gyakran önmagukban is használjuk, egyszerűen annak jelzésére, hogy valami 'nagyon valamilyen', 'meglehetősen valamilyen' – vagy még inkább: 'viszonylag valamilyen' = 'a szokásoshoz képest valamilyenebb' –, pl.:
"most kivételesen egy drágább felvágottat vettem, de nem bántam meg, különlegesen finom volt"
"ezt a polcot kifejezetten valami erősebb anyagból kell gyártanunk, mert nagy terhelést kell kibírnia"
stb.
(persze ilyenkor is mindig megbúvik benne valami összehasonlítás, de a konkrét mondatban mégsem szerepel, hogy "minél drágább", "minél erősebb"...)
__________________
* talán furcsa, hogy hogy lehet a középfok jele egy b, amikor az iskolában esetleg nem ezt tanultuk... gondolj a többi hasonló "kivételre", ezekben is mindenhol a két b "rejtőzik" az egy b mögött:
helyesbítés ("helyeseBBítés"), idősb Kovács József (időseBB), súlyosbító körülmény (súlyosaBBító), erősbödik ('erőseBBé válik'), öregbíti a hírnevét vminek ("öregeBBíti"), olyannal is lehet találkozni régies szövegekben, hogy magasb ('magasaBB'), szorosb ('szorosaBB')...
amúgy benne van a szabályzatban is:
"– a -b, -bb, a középfok jeleként, például: helyesbít, idősb, kevésbé; helyesebb, idősebb, jobb, kevesebb, szebb, távolabb;"
és még csak utalást sem tesznek rá, hogy ez valami különlegesség volna (ezért írtam idézőjelbe a "kivételt"), pedig ma már tényleg csak ezekben a "megkövült", hagyományos szavakban/kivételeben él, újabban már nem szoktunk így képezni középfokú mellékneveket (pl. *"az én autóm pirosb, mint a tiéd" :-).
vagyis ez a toldalék már nem produktív.
Köszönöm a részletes választ!
És ez sem túl jó, ugye?
X dolog kevésbé ilyen, inkább olyan.
kevésbé nem jó, inkább jó
;-)
nyelvtanilag? simán.
nyelvtanilag nem összehasonlítás, csak egymás mellett vannak, más szóval önmagukban is megáll a két fele. ismétlem, nyelvtanilag. értelmileg a másodikhoz kell valami előzmény, ami lehet az előző mondatban is, pl.:
"Ez a kaja kevésbé finomra sikerült. Ezt a kaját inkább undorítónak mondanám."
egy mondatba egymás mellé rakva őket:
"Ez a kaja kevésbé finomra sikerült, inkább undorítónak mondanám."
remélem, érezhető, hogy nyelvtanilag nincs szoros kapcsolat a két tagmondat között (annak ellenére, hogy értelmileg persze nagyon is)
---
ezzel szemben egy "rendes" összehasonlító mondatot nem lehet kettéválasztani:
"Ez a kaja kevésbé finomra sikerült, mint a múltkori."
ezt ugyebár nem lehet a fentiekhez hasonlóan szétdarabolni, mert vagy értelmetlen lesz, vagy más lesz a értelme:
"Ez a kaja kevésbé finomra sikerült. Mint a múltkori kaja."
érthető ez így nagyjából? vagy hüleségeket beszélek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!