Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ragozási problémák, miért van...

Cakkcakk kérdése:

Ragozási problémák, miért van úgy ahogy?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Egy ismerősömmel okozott komoly fejtörést a következő jelenség: miért van az hogy míg a KANÁL szót úgy toldjuk hogy kanalaz, kanalazik, míg az ANÁL szót úgy, hogy análoz, análozik. Miért változnak a magánhangzók másképp? Vagy ott a LAPÁT szó is, ami szintén lapátozik lesz, nem pedig lapatazik. Hol találom meg az erre vonatkozó helyesírási szabályt? Mi az oka ennek?

2020. dec. 25. 10:41
 1/6 anonim ***** válasza:
85%

Szia! Azért van ez, mert a "kanál" az úgynevezett nyitótövű főnevek csoportjába tartozik (ezek a szavak az utánuk álló kötőhangzót "nyíltabbá" teszik). Ha részletesebben érdekel a kérdés, nézd meg, mit ír erről a Wikipédia: [link]

Amúgy ez egy fonológiai szabály, közvetlenül nem függ össze a helyesírással.

2020. dec. 25. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 BringaManó ***** válasza:
34%

1. "miért van úgy ahogy?"

kb. az a válasz, hogy csak.

bővebben: nyelvtörténetileg így alakult.

még bővebben: a régebbi szavak között vannak a "speciálisabb" képzésűek (sok ilyen van madarat, darazsat stb., ld. pl. https://www.youtube.com/watch?v=oT4CKxZWpeg és más gyűjtemények), az újabbakat jellemzően szabályosan toldalékoljuk, de persze analógiás hatásra (vagyis a régi, megszokott alakokhoz való igazodásképpen) néha/néhol az újak is átalakulhatnak, pl. motor -> motort/motrot).

ennél is bővebben: [azt majd a szakemberek megírják – ha akarják –, de abban már biztos olyan bonyolult dolgok kis lesznek, mint pl. "nyitótő", úgyhogy ezt rájuk hagyom. ;-)]


2. "Hol találom meg az erre vonatkozó helyesírási szabályt?"

ez nem helyesírás, ez a nyelv. a helyesírás egész más:

• a helyesírásra van szabályzat, tehát vannak előírásai.

ezek egyrészt viszonylag pontosak próbálnak lenni, másrészt viszont általában nem kötelezőek, tehát ha éppen be akarod tartani (pl. mert nem szeretnél iskolázatlannak tűnni egy állásra való jelentkezésben), akkor betartod (amennyire tudod, és amennyire akarod), ha meg nem, akkor nem akarod, akkor nem tartod be.

• ezzel szemben a nyelvre (tehát amit beszélünk), nincsenek központi előírások, azt csak leírni próbálják a nyelvészek, vagyis megfigyelik, feljegyzik a sokféle megoldást (először akár szavanként a különféle megoldásokat), és a benne látható szabályszerűségeket (típusokat, csoportokat) valahogy rendszerezni próbálják.

ez a leírás teljesen pontos sosem tud lenni (már csak azért is, mert ahány beszélő, annyi nyelvváltozat, tehát csak "statisztikailag" lehet leírni, hogy mit hogy szoktunk mondani), és még abban is van egy csomó kivétel, rendhagyóság stb., viszont idézőjelben "kötelező", vagyis aki anyanyelvi szinten beszéli a nyelvet, az vagy pontosan úgy csinálja, ahogy "szokták", vagy pedig lehet hallani a beszédén, hogy "valami nem stimmel", tehát vagy viccel, vagy csak "töri a nyelvet".


tehát amit te keresel, az nem helyesírási szabály, hanem vagy egy szótár, amelyben benne vannak a szavak, vagy valami vaskos leírónyelvtan-könyv, amelyben benne vannak a különféle képzési típusok, és esetleg ezek magyarázata.


mindenesetre a kérdésben rejlő félreértést szeretném eloszlatni:

nem azért mondjuk úgy, ahogy mondjuk, mert van egy szabályzat, amelyben minden ELŐ van írva nekünk,

hanem alapból beszélünk valahogy, és az van LEírva valahova.

(egyébként érdekes dolog, hogy hogy tanulja ezt minden újabb generáció az előzőtől, és miért/hogyan változtatja meg... és érdekes dolog ezt leírni is – de nincs a beszédre központi előírás.)

2020. dec. 25. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BringaManó ***** válasza:
[bocsánat, amikor leírtam, még nem láttam az #1-est, ezért tűnik úgy, mintha nem láttam volna az #1-est. :-) ]
2020. dec. 26. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
19%
Ne keress logikát a magyar nyelvben. :) A magyar nyelv logikátlan, ha valami nem érthető, akkor mindig kitalálunk valami új fogalmat rá és megmagyarázzuk... Erre gyönyörű példa az első által emlegetett "nyitótövű főnév" kifejezés. Érdekes, hogy angolban ilyen nincs, ott tisztán le van írva néhány oldalon a nyelvtan és minden szót aszerint rakunk össze.
2020. dec. 26. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nehéz nyelv a magyar... :-)

https://www.youtube.com/watch?v=PT29zJXRNlU (Ha a rizsa nem érdekel, kezdheted 1:27-nél egyből.)

2020. dec. 26. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:
100%
nem nagyon ugrálhatok a 18%-os válaszommal :-), de azért amit a #4-es levágott itt, az valami fantasztikus... xD
2020. dec. 27. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!