Hogy mondjuk pl.egy vonatnak hogy ki ne sikoljál? És még több ehez hasonló szót vettem észre amit se a tanár sem édesanyám nem tudott megmondani.
Ik-es igéknek nincs felszólító módjuk. Körül kell írni. Pl.: 'a kisiklás megelőzésére...'
Az 'ehhez' pedig két 'h'.
Azért nem tudják, mert nincs ilyen alak! Körül kell írni.
Pl. lassan kell mennie a vonatnak, hogy elkerülje kisiklást.
Jenőke visszatartja a lélegzetét, hogy abbamaradjon a csuklás.
Az olyan igéknél, ahol a szóvégen mássalhangzó-torlódás van, a felszólító mód szabályszerűen olyan kimondhatatlan és ocsmány, hogy jobb elkerülni a használatát más fogalmazással.
Én nem erőltetném.
"Ik-es igéknek nincs felszólító módjuk"
Ez azért minden -ik-esre nem igaz, de az ilyen mássalhangzó-kupacra igen (akkor is, ha esetleg nem -ik-es, bár most ilyen nem jut eszembe példaként).
Pl. a késik esetén nincs gond a felszólító móddal.
Nyelvtanilag siklik -> sikolj.
Gyakorlatilag meg nem használjuk.
a szokásos válasz erre a szokásos kérdésre:
amúgy meg hülyeség az, amikor általánosságban azt mondják, hogy ezeknek nincs ilyen formájuk, és el kell kerülni.
az a helyzet, hogy ahány ilyen ige, annyiféle mértékben furcsa a felszólító módja.
nálam pl. az teljesen jó, hogy "megtartalak, nehogy összecsukolj."
de az is, hogy "hadd áramoljon a szeretet!" :-)
vagy az is, hogy "nem rázta a fejét, hogy nehogy kibomoljon a haja."
az is marhaság, amikor olyat mondanak, hogy azért nincs iyen alak, mert nem lehet valakit felszólítani, hogy sikoljon ki vagy csukoljon. ezzel az a gond, hogy nemcsak felszólító, hanem kötő módban is ugyanez a forma használatos (legfeljebb az igekötő máshogy viselkedik, de az esetünkben irreleváns).
ahogy a fenti példámban is látható: van ott két kijelentő mondat (tehát se nem felszóklítás, se nem tiltás, hanem célhatározói mellékmondat).
az persze nyilván igaz (ahogy sok más nyelvtani jelenségre is), hogy a gyakoriságtól függ, hogy mennyire természetes egy-egy alak. de azért azt mégis túlzás lenne kijelenteni, hogy egy bizonyos szót "sosem mondunk, tehát olyan nincs". legfeljebb "nagyon ritkán mondjuk, és ezért nagyon furcsa". :-)
szóval az a lényeg, hogy mondd, ahogy jólesik, ha pedig sehogy nem esik jól, akkor fogalmazd át – de nincs rá előírás, hogy ezeket hogyan "kell" mondani.
Nagyon egyszerű: sikoljon. Nem kell megijedni a -lik/-zik végű igéktől!
A -lik/-zik végű igék egy részénél semmiféle gondot nem okoz a felszólító módú alak megalkotása, használata: omlik-omoljon, oszlik-oszoljon, romlik-romoljon, bomlik-bomoljon, lélegzik-lélegezzen, hajlik-hajoljon, botlik-botoljon, ömlik-ömöljön, párzik-pározzon, virágzik-virágozzon, hangzik-hangozzon, áramlik-áramoljon, habzik-habozzon. Sőt, hasonlóan működik az ugrik ige is: ugorjon. Az említettek mintájára bátran használjuk a sikoljon, csukoljon, ízeljen, sőt a hámoljon, kotoljon, bicsakoljon, rémeljen, feseljen, nyakoljon, zajoljon, foszoljon, özönöljön, villámoljon igéket is! Attól, mert valami szokatlan, még nem helytelen.
Bővebben itt:
De ha valaki nekem nem hisz, hallgassa meg ugyanezt Grétsy Lászlótól (rögtön a műsor elején):
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!