Testbeszéde vagy testbeszédje?
A birtokjel I.sz. 3. személyű meghatározása az egyik legnehezebb.
Különleges szabályok léteznek e témakörben, de vannak, amely szavak esetében nincsenek szabályok, csak tendenciák.
Ilyenek pl. b, d, betűre végződő szavak, melyeknél a birtokjel j-s használata az elterjedtebb, de vannak kivételek. Írok néhányat:
- komódja
- cselédje
- beszédje
- térde
- nádja
- vadja
- pergődobja
- lába.
#2-es vagyok.
Igen, elgondolkodtató, amit írtál, de az én felfogásom szerint ezt a következőképpen tudnám illusztrálni, bár nem biztos, hogy ez a helyes.
1./ Az épület avatását megtartó képviselő beszéde (értem ez alatt a megfogalmazást, kiejtést, érthetőséget, ergo a beszédet, amit írtak neki) meghatotta az ott megjelent ünneplőket.
2./ A rendezvényen megjelentek testbeszédje kifejezte azt, hogy egyetértettek a szónokkal.
Nem tudom, érthető-e, amit ily formában leírtam?
Egyik sem számít hibának, erre nincs szigorú szabály. Szerintem a ’testbeszéde’ az elterjedtebb alak (én is úgy írnám), de ha jobban tetszik a j-s változat, úgy is írhatod.
A nyelv egyébként itt is változik: ma már elvétve találkozhatunk az ’állapotja’ szóval, régen sokkal gyakoribb volt.
#6-os!
Válaszod maga a tökéletes válasz, csak nekem nem jutott eszembe ilyen frappáns megfogalmazás! De ugyanerre gondoltam. Köszönöm!
(Pedig nem is olvastam a kommentedet, bocsánat. De úgy látszik tényleg egy rugóra jár az agyunk.)
Amúgy tényleg a "beszéde" kicsit természetesebben hangzik, de ha éreztetni kell a beszéd szó pontos jelentését, akkor nem helytelen a birtokjel különbségével jelezni.
Ezt most találtam:
"A Balázs–Zimányi-féle Magyar nyelvhasználati szótár (Pauz-Westermann, Celldömölk 2007. 128.o.) a következőt mondja erről:
“Az egyes szám 3. személyű birtokos személyjel két változata: -a, -e vagy -ja, -je. Az eredetileg hangréskitöltő j elem analógiás úton terjed. Az irodalmi hagyomány védte a régibb, j nélküli formát, de ez a védelem mára megszűnt. Jellemzően ingadozó helyzetet tapasztalunk.”
A kétféle szóalak gyakran különböző jelentéssel bír. Így például: a paplan huzata ~ a kályha huzatja, a ház ablaka ~ az asztalos ablakja, az egyetem kara ~ az ember karja stb.
A beszéde ~ beszédje is ebbe a kategóriába sorolható: a szónok beszéde ~ a fiatalok beszédje."
Ez alapján azt mondanám, hogy inkább "testbeszédje", de ez nincs kőbe vésve, ahogy jónak érzed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!