Professzornő vagy professzor asszony?
Ez érdekes kérdés. Én a professzornő szót még nem is hallottam szerintem, úgyhogy a kérdést meglátva elsőre reflexből rá akartam vágni, hogy professzor asszony. Jobban belegondolva, egyéb szakmáknál viszont mindenhol a -nő utótagot használjuk a női dolgozók megkülönböztetésére: doktornő, titkárnő, ápolónő, valamint nem utolsósorban tanárnő. Az utóbbit azért is emeltem ki, mert én így szólítottam a női tanárokat mindig, az egyetemen is. A férfitanárokat pedig értelemszerűen tanár úrnak. Akkor is egyébként, ha mondjuk még csak docens volt az illető, ami az egyetemi tanárnál eggyel alacsonyabb fokozat. És ebből sosem volt probléma emlékeim szerint, senki sem kérte ki magának, hogy a megszólításban nem megfelelő titulust használok. Bár ez igazából már egy másik kérdés.
Mondjuk egy másik megközelítésből úgy is lehetne értelmezni, hogy vannak a foglalkozást jelölő szavak: doktor, tanár, professzor stb. Ezeknek van női párjuk: doktornő, tanárnő, professzornő stb. És vannak külön a személyek megszólítására szolgáló kifejezések. A férfiaknál: doktor úr, tanár úr, professzor úr stb. A nőknél pedig: doktor asszony, tanár asszony, professzor asszony stb. Ez lenne a leglogikusabb rendszer, és még a helyesírás is ezt látszik alátámasztani, hiszen az asszony utótagot ugyanúgy különírjuk, mint az úr utótagot a foglalkozás megjelölése után, míg a -nő utótagot a foglalkozás nevével egybe. Viszont a köznyelvben valamiért a doktor asszony és a tanár asszony egyáltalán nem terjedt el, szemben a professzor asszonnyal meg még néhány hasonló kifejezéssel: pl. elnök asszony, ahogy te is írod.
#3: "Ez lenne a leglogikusabb rendszer"
a nyelv nem "logika" alapján fejlődik (vagy legalábbis nem olyan egyszerű logika alapján, amit az emberek próbálnak sokszor beleerőltetni – ezért is írtam idézőjelbe)
#4: "Pl. az asszony/asszonyom addig nem fog általánosan elterjedni, amíg a kifejezésről a férjezett állapot és érettebb életkor jut az eszünkbe."
egyrészt már általánosan elterjedt (jó, persze, nem a tinik körében...),
másrészt a férjezett állapot nem feltétele ennek a megszólításnak (ez a kérdezőnek is szól, aki abban a hiszem ben látszik lenni, hogy aki nem férjezett, az nem szólítható asszonynak...),
harmadrészt az érettebb életkor meg nyugodtan eszünkben juthat, miért ne?: az uramról is ugyanúgy "érettebb életkorú" férfi jut eszedbe, nem?...
persze kérdés, hogy mit jelent nálad az "érettebb életkor"... szerintem huszonéves ember is simán lehet "asszonyom"/"uram", ha olyan a szitu (sőt, akár húsz alatt is...)
:-) Oké.
Való igaz, hogy van még "hölgyem" is, széles a skála. :-)
(De hogy a férjezetlenség alapján zokon venni marhaság, az tuti.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!