A régi űrállomásokat miért irányítják a légkörbe?
Azért, mert a légkörbe érve (magára hagyva) lassul, ami nem igazán kiszámítható folyamat, és miután jelentős tömege van
nem ég el teljesen a légkörben és nem tudni hova csapódik be a maradvány nagy károkat is okozhat.
Ezért amig van üzemanyag a lassításhoz, tervezetten gyorsítják a folyamatot és úgy írányítják, hogy lehetőleg a tengerbe csapódjon.
Ritka nagy dolgok azok, amik nem égnek el a légkörben és földet is érnek, ilyen néhány űrállomás, de ami elérheti a felszínt, azok busz méretű, vagy még nagyobb testek. Ilyenek az űrállomások, de szinte minden más el is ég a légkörben, és pont ez a cél a légkörbe irányítással. Amennyire lehet persze mindent az óceánokba céloznak, biztonsági alapon, viszont csak a nagyobbak érik is el a vizet.
Meg igazából ma már, nem csak a régi űrállomásokkal csinálják ezt, hanem mindennel amivel csak lehet, rakéta fokozatokkal, az ISS szemetével, lejárt műholdakkal és lassacskán, ahogy haladnak a fejlesztések az űrszeméttel is. A magasabb pályákon keringő műholdakat és a magasra feljutó utolsó rakéta fokozatokat is szokták még kifelé irányítani, azzal heliocentrikus pályára állítják és az sem zavar a Föld körül.
A mai tervezésnek viszont már része az a plusz üzemanyag, ami elegendő a visszaejtő manőverre, ez alapkövetelmény lett. Illetve van többféle megoldás is ilyenkor, van amit olyan pályára állítanak, amin 10-20 év alatt lezuhan. Van amit gyorsabban hoznak vissza, és az ISS visszatérő részeit meg be is gyűjtik, azokban kísérleti anyagok és effélék vannak.
Azért mert
1. Nem maradhat ott ahol van mert útban van.
2. Úgyis vesztene előbb utóbb energiát és elkezdene magától lefele jönni - irányítatlanul..
3. Energia(befektetés)mentes pálya csak lefele van.
4. Energiabefektetéssel ugyan lehetne távolabbi pályára állítani, de előbb utóbb visszatérne mint egy bumeráng. Csak a problémát odáznánk el.
5. Ha drasztikusan más pályára akarnánk állítani (pl hogy zuhanjon a Napba) ahhoz tőbb üzemanyag kellene mint amivel pályáraállítottuk.
Ez így van minden űrbe juttatott eszközzel.
Olyan ez mintha a Föld egy mély kút alján lenne. Ledobni egy téglát könnyű. Kidobni belőle nehezebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!