Hogyan viszik az atomreaktorokba az atomokat, grafitot és egyéb radioaktív anyagot?
Mikor viszik az még nincs dúsítva.
Mikor viszik a kiégett fűtőelemeket az a tré
Amikor viszik akkor is dúsítva van...
Az urándioxid simán kezelhető anyag, azután válik barátságtalanná miután bekerül a helyére és pár hónapig-évig megy a láncreakció. :D
A kiemelés sem problémás, amikor leállt a láncreakció és visszahűlt a reaktortér akkor simán csak átdaruzzák a fűtőanyagrudakat a pihentetőmedencébe ott szépen elvannak pár évet. Majd utána víz alatt töltik be a szállítókonténerbe.
Jól kitalálták ezt anno :)
"Hogyan viszik az atomreaktorokba az atomokat, grafitot és egyéb radioaktív anyagot?"
Radioaktív anyagként csupán uránt vittek a reaktorba, az összes többi anyag kezdetben nem volt az. Az üzemelés során azonban keletkezik néhány radioaktív anyag (jód, cézium, xenon, kripton, tellúr).
A reaktort olyan anyagokkal veszik körül, amik elnyelik a sugárzást, azaz a reaktormagból nem kerül ki a környezetbe sem sugárzás, sem sugárzó anyag.
A csernobili reaktorban alacsony dúsítású (gyakorlatilag természetes) uránt használtak, azaz a mintegy 190 tonna uránnak kevesebb mint 1 százaléka volt U235-ös izotóp. Ez volt beágyazva 1700 tonna grafitba. A baleset során ezen anyagok csupán 3-4 százaléka szóródott csak szét. A legnagyobb gondot a jód és a cézium sugárzó izotópja jelentette. A jód I131 izotóp felezési ideje 8 nap, azaz 8 naponként felére csökken a mennyisége, azaz mondjuk 80 nap alatt az eredeti érték kb ezredrésze van már csak jelen. A céziummal Cs137 már nincs ekkora szerencsénk, annak a felezési ideje 30 év.
Vonaton.
A grafit mióta radioaktív? Minden ceruzában ott van.
A még használatlan urán fűtőelem nagyon alacsony aktivitású, kezedbe foghatod anélkül, hogy bármi bajod lenne. Simán felteszik egy vonatra, és kész. Inkább azért kell őrizni és titkos útvonalon vinni, hogy nehogy valaki ellopja, és piszkos bombát csináljon belőle.
Szóval odafelé nincs semmi gond.
Nagyobb kérdés, hogy a használt, már tényleg radioaktív anyagokkal utána mit csinálnak. Pár évig a reaktor mellett egy ún. pihentető medencében várják, hogy csökkenjen az aktivitása, aztán ólomtartályokban viszik a radioaktív hulladéklerakóba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!