Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy csillagászati távcső...

Egy csillagászati távcső megvásárlása után lehet még külön pluszba hozzávenni különböző nagyitású akármit? Pl: adnak hozzá 45X nagyitásút de én még akarok egy 100 X nagyitásút akkor vehetek hozzá külön?

Figyelt kérdés
2010. júl. 7. 07:52
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Általában adnak 3 okulárt hozzá az nem úgy van hogy a végtelenségig növelem a nagyítását.
2010. júl. 7. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Szerintem amíg akárminek nevezted az okulárt, addig ne vegyél csillagászati távcsövet, mert nehezen tudnád eldönteni, hogy mire van szükséged, és csak a pénzedet pazarolnád. Később meg, mire már érted a távcső működését, sajnálni fogod, hogy nem jól költötted el a pénzt, és már nincs másik. De bemehetsz egy boltba nézelődni, érdeklődni, és akkor jobban képben leszel.
2010. júl. 7. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

azt még hozzátenném, hogy amennyiben nagyobb városban laksz, felejtsd el, hogy otthonról a fényesebb égitesteken kívül bármit is látni fogsz.


A fényszennyezés sajnos elég jelentős már Magyarországon is.

2010. júl. 7. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
94%

Egy távcső nagyítását az objektív és az okulár fókuszának hányadosa adja meg. Tehát ha az objektív 1 méteres fókuszú, az okulárod meg mondjuk 1 mm, akkor a nagyyításod 1000 szeres. Ez az elmélet. Azonban van néhány egyéb paraméter, amire figyelni kell. Ezek egyike a felbontóképesség. Gyakorlatban azt szoktuk mondani, hogy az objektív centiméterben megadott átmérőjénél ötször nagyobb nagyítással már eléred a felbontóképesség határát. Tehát egy 10 cm objektívvel rendelkező távcsővel az 50 szeres nagyítás már megmutat minden részletet, a további nagyítás növelése már csak un. üres nagyítás. Gyakorlatban mégis az elméleti maximális nagyítás 2-2.5 szeresét használjuk. Ennek az az oka, hogy az eredeti példánál maradva, egy 10 cm távcső esetén az 50 szeres nagyításnál túl közel vannak egymáshoz a részletek, így vizuálisan látványosabb egy nagyobb, max. 100-120 szoros nagyítás. A kereskedelemben előforduló 6-7 cm nyílású távcsövek 30-40 szeres nagyítással elérik a tudásuk maximumát, de ha jó minőségű az optika, esetleg érdemes felmenni ezekkel is a 100 szoros nagyítás közelébe. Kiemelem, hogy nagyon fontos az optika jó minősége és beállítása (jusztírozása), különben a látvány kiábrándító. Ha városból észlelsz, az tényleg nem szerencsés, de ezek a kisebb távcsövek úgysem alkalmasak komolyabb munkára. A Hold, a bolygók, fényesebb gömbhalmazok, nyílthalmazok és megfelelő óvintézkedésekkel a Nap is nézhető, mutatnak már magukból valamit, tehát azért nagyon elkeseredni nem kell. Arra ezek az észlelések pont jók, hogy meghozzálk az ember kedvét a komolyabb nézelődéshez :)


Kezdetnek talán elég ennyi, ha konkrétabb tanácsokat szeretnél, sokat segítene a kinézett távcső paramétereinek ismerete. :)


maci

2010. júl. 7. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Celestron Powerseeker 70 refraktor


20 mm és 4 mm-es okulárral érkezik, melyekkel 35x-es és 175x-os nagyítás érhető el. (Figyelem! Utóbbi már meghaladja a távcső teljesítőképességét.) Az alaptartozék amici prizmának köszönhetően mindkét okulár egyenes állású, oldalhelyes képet ad így a környező természet megfigyelésére is jól használhatóak. Az égitestek beállítását 5x24-es keresőtávcső könnyíti meg, megfigyelésüket pedig az amici-prizma teszi kényelmessé.


én erre gondoltam. Gábor szerinted?

2010. júl. 7. 12:23
 6/17 A kérdező kommentje:
amm 40 000 Ft-ig szeretnék menni mert eggyenlőre töbre nem futja.
2010. júl. 7. 12:24
 7/17 anonim ***** válasza:
92%

A Celestron gyártó nem ismeretlen az amatőrök köreiben. Vannak jó műszereik. Az említett távcsövet nem ismerem, és sokat nem is nagyon írnak róla. A fókusza 700 mm ez kiderül a nagyításokból, meg az okulár fókuszából. Nem tartom szerencsésnek a két végletes okulárt. A 35-szörös nagyítás jó. Ez az elméleti maximális nagyítása különben. A 175-szörös valóban meghaladja a képességeit, bár kivételesen nyugodt légkörnél, tiszta levegőnél, és vidéken, fényszennyezésmentes helyen akár szuper is lehet! Azonban félek, kiábrándító lesz inkább, amit azzal mutat a műszer. Én inkább 10 mm körüli okulárt tettem volna a dobozba a 4 mm helyett. A 35 szörös nagyítás jó lesz a Holdra a Napra, nyílthalmazokra, és a bolygókra (vénusz, Jupiter, Mars, Szaturnusz) is (bár oda azért nagyon jól jönne egy kicsit nagyobb, kb 70-100 szoros körüli nagyítás). Az az igazság, hogy kezdeni nem rossz, de azért túl sokat ne várj ettől a műszertől. A földi megfigyeléseket nem említettem, de ott általában jó képük van, minden bizonnyal még a nagyobb (175) nagyítás is használható.


Én inkább használtan keresgélnék:


[link]


[link]


[link]


vagy, ha nagyon lencsést akarnék:


[link]


Tudom, némelyik picit több, mint amit rá szántál, de szerintem az általad kinézettnél jóval többet tudnak ezek, és talán megérné neked azt a pici pluszt ...


maci

2010. júl. 7. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Jó kerestem kicsit komojabbat de ott valami olyanok vannak hogy 78 fogú csigakerék meg 20 cm 25 cm ..... cm-s meg 5 mm-s. Fuh ez nekem magas. Kezdőnek mi való :? XD 8(
2010. júl. 7. 17:56
 9/17 A kérdező kommentje:
skype,msn-en beszélhettnénk? skype:huskymelita msn: m.melita@freemail.hu kérlek vegyél fel.
2010. júl. 7. 18:07
 10/17 anonim ***** válasza:

Az első három közül szinte mind jó! (igaz ezek tükrös távcsövek), én talán a legelsőt választanám, árban úgyis ott van az elképzelésed környékén. 4 okulár, 2 Barlow (olyan mintha 12 okulárod lenne), és a szűrők, táska szinte teljessé teszik a szettet. Azt azért tisztázni kellene az eladóval, hogy az okulárok milyen fókuszúak, és ugye állvány is lenne az árban ...


Az okulárról beszéltünk már, ennek fókusza határozza meg a nagyítást. Hogy tudj viszonyítani, amit Te kinéztél az 70/700 körüli lencsés távcső. A 114/900 pl. azt jelenti, hogy a főoptika 114 mm átmérőjű, és 900 mm fókuszú. A Barlow lencsék un. fókusznyújtást végeznek, ezeket szorzószámmal szokás jellemezni. Pl egy 2X Barlow az eredeti, mondjuk 900 mm fókuszból 1800 mm-es fókuszt "varázsol", tehát egy 10 mm fókuszú okkulár Barlow nélkül 90 x nagyítás, míg a 2x Barlow lencsével 180 x nagyítást ad! A 3 x értelem szerűen háromszorosan nyújtja a fókuszt.


Sajnos Skype-on nem vagyok, és MSN se túl gyakori alkalmazás nálam, marad az e-mail, az meg publikus :) Ha volna még kérdésed, írj bátran.


maci

2010. júl. 8. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!