Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az atomerőmüvekben a kiégett...

Az atomerőmüvekben a kiégett fűtőelemek is sugároznak akkor azt már miért nem tudják felhasználni? Más fajta sugárzást bocsát ki vagy miért?

Figyelt kérdés

#sugárzás #Atomerőmü
2019. ápr. 4. 09:39
1 2
 11/15 Wadmalac ***** válasza:

#8 kérdéshez és #9 válaszhoz:

Sugároz ez, mint az eszement, de a reaktor üzemanyagának nem az a lényege, hogy sugározzon, hanem hogy hőt termeljen. A "kiégett" fűtőelem hője meg már kevés, annak ellenére, hogy sugárzása közel akkora, mint ami még dolgozik a reaktorban.

Magának a sugárzásnak az összetétele más, illetve olyan magreakciókból származik már, amelyek kevesebb hőt termelnek.

2019. ápr. 5. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

A hőtermelés azon múlik, hogy van-e lánreakció szerű maghasadás. a hő abból szarmazik. Hiába sugaroz még a fűtőelem majdnem olyan intenzitással, mint új korában, ha az aktivitasa egy szint alá csökken, nem okoz lancreakciót.

Tehát: radioaktivitás nem = hőtermeles

maghasadas = hőtermelés

2019. ápr. 5. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

"Tehát: radioaktivitás nem = hőtermeles


maghasadas = hőtermelés"


Ezzel nem egészen értek egyet. A radioaktív anyagok a bomlás során valamely instabilabb szerkezetű és magasabb energiájú állapotból (ha több lépcsőben is, de) stabilabb és alacsonyabb energiájú állapotba kerülnek. A bomlás során felszabaduló alfa,béta részecskének, elektronnak, gamma fotonnak azért akad némi energiája amit a környező közegben elnyelődve lead.


Olyan esetben amikor egy homogén stabil közegben csak néhány radioaktív atom található akkor a hőtermelés valóban elhanyagolható. A fűtőanyag rudak belsejében lévő anyagnak úgy 95-97%-a radioaktív izotóp. A paksi átmeneti tárolóban van mittudomén 100 tonna használt fűtőelem. Azért itt már picit erős lenne azt mondani, hogy nem egyenlő hőtermelés. :)


A másik ami ezt cáfolja, hogy a spontán bomló izotópokat is használják energia előállításra. A világűrben a napelemek kora előtt ( illetve a nagy energiát igénylő eszközöknél még ma is ) radioizotópos termoelektromos generátorral (RTG) gyártották az energiát. Sok típusba közel tiszta Pu238-as töltet volt, ami nem hasad csak alfa-bomlik ( de szép magyaros ez így) és az így keletkező hőből peltier-elemmel állítanak elő elektromos áramot.


Szóval annyira nem melegszik, hogy a melegedéséből állítanak elő a mai napig áramot :)

2019. ápr. 6. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Wadmalac ***** válasza:
Persze, melegszik az, csak már nem olyan mértékben, ami az atomerőműhöz optimális. Közben meg a sugárzása nagyon nagy.
2019. ápr. 8. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Marci71 ***** válasza:
A kiégett fűtőelem magas radioaktivitása inkább negatívum mint pozitívum. A radioaktivitás önmagában nem ér semmit, persze a radioaktív bomlás termel némi hőt de az atomerőművek nem ezt használják energiatermelésre mivel ez elég csekély. U-235-re van szükség a láncreakcióhoz. a fűtőanyag-kazettában dúsított U-235 tartalmú urán van ( a természetes urán nagyrészt U-238 ), ez fogy el a használat során. A keletkező bomlástermékek bár radioaktívak de nem alkalmasak a láncreakció fenntartására.
2019. júl. 10. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!