Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért ne lehetne az MI-t úgy...

Miért ne lehetne az MI-t úgy programozni, hogy önmagától is tanulni tudjon?

Figyelt kérdés

Tehát hogy ne kelljen neki ehhez emberi közbeavatkozás, ne kelljen az embernek folyamatoddan tanítania ahhoz, hogy tanulni tudjon.


A következő kérdés adta a kérdésem apropóját:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__9..


Ebben a #6-os válaszíró írta a következőt:

"A másik, szerintem egy AI csak folyamaton információ-bevitellel tud tanulni. Ha mi eltűnünk, nem kap tőlünk több infót, megfeneklik."


Miért ne lehetne olyan AI-t írni, amelynek nincs szüksége emberi közbeavatkozásra ahhoz, hogy tanulni tudjon? Miért nem lehet egy AI-t úgy leprogramozni, hogy az emberi ötletelést szimulálja vagy használja?

Vagyis miért ne lehetne olyan AI-t készíteni, amelynek működése megkülönböztethetetlen az emberi gondolkodásmódtól? Mi az akadálya ennek?



2019. febr. 22. 17:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
75%

Fogalmad sincs mi az az AI.

Ember gondolkodásról meg hasonlókról hadoválsz.

Ezek után szerinted mennyire van értelme értelmetlen okfejtésekbe bonyolódnod?

2019. febr. 22. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha egy kőműves kérdezné, még jófejnek is tartanám, de rengeteg diplomás is ezen a szinten van ...
2019. febr. 22. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Nem értek hozzá nagyon, de szerintem mindenképpen figyelembe kell venni, hogy az emberi agy számítási kapacitása messzemenőkig meghalad bármilyen jelenleg létező informatikai rendszert, ez pedig az MI-nek kapásból ad egy mennyiségi jellegű korlátot. Nem olyan egyszerű az, hogy csak megírod az 5 soros "Otleteles" függvényt, oszt belerakod az MI-be. Egyáltalán mi az ötletelés definíciója? Hogyan programozol intuíciót? Itt is van a következő akadály: filozófiailag sem olyan könnyen megragadható fogalmak ezek, ez pedig már minőségi jellegű korlát. Értjük egyáltalán, hogy pontosan mit jelentenek ezek, bennünk hogyan és miért van, és hogy kell ilyet csinálni mesterségesen? Harmadrészt: akarunk-e, van-e szükségünk olyan MI-re, amit nem valamely előre meghatározott, jól körülírt feladatra szánnak? Minek legyen egy MI annyira "generikus", hogy ha nincs munka a gyártósoron, éppen, akkor kitalálja, hogy a sakkozás is remek időtöltés lehet?
2019. febr. 22. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Meet Sophia...
2019. febr. 22. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Tudják úgy programozni, a Prolog klónnyelveket használják elsősorban MI programozásra, amelyek képesek a forráskód felülírására, de elsősorban a memória kapacitása, beleértve a háttértárakat is az akadálya a komolyabb előrelépéshez.

Az információk kezelése, ezen belül a felejtés az, ami nehezen optimalizálható, ennek hiányában minden tár hamar betelik, vagy pedig funkcionálisan nem működik a kívánt eredménnyel a program.

Vegyünk például egy órás utazást egy vonaton, az ember kitekint az ablakon és számtalan információt lát, valahol három tehén legel, az egyik tarka, aztán motoros száguld, madarak repülnek, folytonosan változik a kép, amikre az utazó felfigyel és egy pillanatra rögzül is a memóriában, de ha nincs valami különleges, például veszélyhelyzet, akkor rögtön ki is törlődik a memóriából és az utazás végén már szinte semmi sem marad meg, csak esetleg az, hogy valahol tehenet látott.

Ilyen módon programozni a Mesterséges Intelligenciát nem célszerű, márpedig csupán egyórás utazással is rengeteg felesleges adatot lehet tárolni, amelyet digitálisan rögzítve egy csomó módon kell értelmezni, ami meghatványozza a lefoglalt tárterületet és akár Terabájtos kapacitás sem elegendő, vagyis az adatkezelés szempontjainak a nehézségei adják elsősorban a korlátokat, főképpen azért, mert a mesterséges intelligencia felhasználása más kívánalmak alapján megy, mint a humán, más a célja, a feladata és természetesen a módszerek is teljesen mások, így ezt ezen a módon összehasonlítani sem lehet.

[link]

2019. febr. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

#1

"Fogalmad sincs mi az az AI."


Naháát, rájöttél? Jár a pirospont!! :)

Remélem, azért nem ért semmiféle maradandó károsodás a nagy erősfeszítésben, mire ezt kifundáltad.


#2

Nem vagyok kőműves, és diplomám sincs. Mellesleg, ennek most mi a túró köze volt az AI-hoz vagy a kérdéshez?


#3 Igen, ez lett volna az egyik kardinális pontja a kérdésemnek. Ha azt sem tudjuk, hogy hogyan lehetne megtanítani egy AI-t önmagától tanulni, akkor honnan fogjuk tudni, hogy ha esetleg mégis sikerül megtanítanunk rá? Honnan tudjuk majd, hogy na most léptük át a határt, ahonnan már magától, emberi beavatkozás nélkül is képes emberhez hasonló módon gondolkodni és magát továbbfejleszteni az AI?


#5 A számítási kapacitás még oké, egy munkaállomás esetében. De mi a helyzet a szerverparkokkal? Mi van, ha ezt az AI-t egy kínai tucatszerverparkra töltjük fel, ahol mondjuk 5000 mai csúcsprocesszor és 5000 terabájt memória áll rendelkezésre, 120 méternyi HDD-toronnyal?

2019. febr. 22. 23:23
 7/12 anonim ***** válasza:

Dehogynem lehet, vannak öntanuló rendszerek, de egyelőre a számítási kapacitás határt szab a megtanulható információk mennyiségének és az algoritmusok bonyolultságának.

De az emberi működés eléggé sajátos dolog, pontosan ugyanúgy leprogramozni egy MI-t nagyon nehéz feladat, ha nem lehetetlen.

2019. febr. 23. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Ötös vagyok.

Persze, lehet mindig tárhelyet még hozzáadni, de ez sem oldja meg a problémát, mert a lényeg az adatkezeléssel van, azzal, hogy miképpen használják, szortírozzák a begyűjtött anyagot.

Az emberi felejtés lehetővé teszi, hogy bizonyos fontossági sorrend alakuljon ki, mert az észlelt információk óriási többségét nem használjuk, illetve a megtanult dolgokból is elfelejti az ember, amit sokáig nem használ, mert nincs rá szüksége valójában, de MI-t nem ezért csinálunk, hanem pont azért, hogy emlékezzen az utazás részleteire, ami az előző válaszomban lett kifejtve, meg megőrizzen számtalan olyan dolgot, amit humán intelligencia még véletlenül sem tesz meg.

Vannak tanuló programok, csak nem úgy és nem azért és nem azt tanulják, amit a humán intelligencia, ráadásul nem olyan maga a háttér, meg a módszer sem, mint az ember esetében, nyilván nincs is arra törekvés, hiszen van hétmilliárd viszonylag olcsó képviselője az emberiségnek, így az a fajta munka elvégzése biztosított, de pont hogy annak a segítése, alátámasztása a cél az MI esetén és ehhez rengeteg adatra van szükség, de minél több áll rendelkezésre, annál nehezebb a program dolga, hogy az esetenként szükséges információt kinyerje az adatdzsungelből.

Vannak nagy tárhelyet igénylő alkalmazások, amik eleve így készülnek, például a milliárdnyi kínai azonosítására szolgáló megfigyelő programok, amelyek pusztán a kinézetből, a járásból, a mozgásból és egyéb paraméterekből tévedhetetlenül beazonosítanak bárkit, még utcai kamerák képei alapján is, mindenkire saját algoritmust dolgozva ki, amely még az ujjlenyomatoknál is pontosabb, így az összes kínai mindennapi mozgása felderíthető, amely óriási adathalmazokat igényel, de ezt lehet számtalan dologra használni, de a felhasználás során gyakran maga a program dolgozza ki a módszereket, amelynek a programozók csak az elvárt kritériumát adják meg, mivel már azt sem tudják, maga a program mi alapján tesz pontos különbséget az emberek között.

2019. febr. 23. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

"miért ne lehetne olyan AI-t készíteni, amelynek működése megkülönböztethetetlen az emberi gondolkodásmódtól? Mi az akadálya ennek?"

Főleg az, hogy egyrészt még az emberi gondolkodás mechanizmusát vagy fiziológiáját sem ismerjük teljesen (inkább csak az építőköveit), másrészt az agy eléggé másként épül fel és működik, mint egy elektronikus számítógép.

2019. febr. 23. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Szépen csukd be ezt a kérdést, és majd akkor gyere vissza, ha alapvető fogalmaid megvannak.

A zene témakörbe miért nem mész olyat kérdezni, hogy "Miért ne lehetne úgy behangolni egy hangszert, hogy tökéletes legyen az intonációja minden hangnemben?"?

Azért, mert fogalmad sincs a témáról.

Nem tudom az AI témát mégis miért gondolják ennyire sokan magukénak...

2019. febr. 23. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!