"Én is hallottam már erről a k..va hosszú forgó rúdról, és bevallom, egyszerűen nem hiszem el. Ez nyilván egyfajta bizonyítványt állít ki rólam a modern fizikával kapcsolatos ismereteimről"
Pontosan!
Ugyanis egy rudat, ha meg akarsz pörgetni, akkor valamilyen forgatónyomatékot kell alkalmaznod. Legyen a támadáspont mondjuk a szimmetriatengelyében.
AZ erő, amivel pörgeted, NEM hat egyszerre mindenütt, nem létezik távolbahatás.
A hatás az anyagokban a HANG sebességével terjed, ami mondjuk fémben 5 km/mp.
Tehát a rudad - ha elég hosszú, és nem szakad el - akkor fel fog tekeredni, mivel az erő még nem jutott el a végéig, mikor a közepe már javában pörög.
"Elvileg van időgép.mert a tudósok most vizsgálják a fehér lyukakat ahol az idő vissza felé halad."
Ezt meg honnan veszed? Tudományos publikáció róla?
"Az a baj hogy maga az idő is egy fiktív dolog. Gyakorlatilag csak a változások sebességét kell valahogy definiálni"...
Ez nem igaz. Egyrészt a múlt az nem függ a mi emlékezetünktől, amikor még nem léteztünk akkor is volt múlt. Amit megéltünk és nem emlékszünk már rá, attól az még a múlt. Illetve nem változtat a múlton és nem az lesz a múlt ha valamire tévesen emlékszünk. Valamint ha jól emlékszünk valamire az sem ekvivalens a múlt fogalmával. A jövőre vonatkozóan is hasonlóan el lehetne mondani, hogy nem igaz az állítás róla. Röviden mondva a képzelgéseink nem maga a jövő, lehet hogy pont ráhibázunk valamikor vak tyúk is talál szemet elv szerint, de akkor se rakható egyenlőség jel a képzelgéseink és a jövő közé.
Közel se állítom, hogy mindent tudunk az időről, de a tudomány ismeri azt a részét hogy tudjuk, hogy nem igaz amit állítasz. (Évek kellettek mire megértettem valamivel mélyebben a relativitáselméletet.) A jelen kvázi a most, az nem az egész világegyetemben egységes valami. Ennek az ismeretnek a mindennapi technikai alkalmazása a GPS helymeghatározó. Igaz hogy csak apró töredék másodpercekről van szó amennyire nem stimmel a földi most és a műholdak sajátideje szerinti most, de ha nem vennénk figyelembe akkor használhatatlan lenne a rendszer. Ennél sokkal sokkal durvább idődilatációkat az LHC-be több billiószor kimérnek ami idő alatt ezt írom, ez a része a fizikának ismert és az egyik legjobban alátámaszott része. (Mármint a relativitáselmélet.)
"Pontosan!
Ugyanis egy rudat, ha meg akarsz pörgetni, akkor valamilyen forgatónyomatékot kell alkalmaznod. Legyen a támadáspont mondjuk a szimmetriatengelyében." ...
Az attól nem pontosan mert nem ismeri a fizika ezen részét. Ebben hogy - "a téridőnek csak olyan pontjaira tudunk elutazni, ami az odaérkezésünk pillanatában létezik" - még igaza is lehet a válaszolónak, hisz lehetnek egyéb olyan fizikai törvénybeli akadályok melyek abszolút megkerülhetetlenek és megakadályozzák, hogy a múltba jussunk.
Igen a hatás az adott anyagban terjedő hangsebességgel terjed, aminek felső becslése fénysebesség első megközelítésben. Valójában az elméleti maximum c/gyök(3) ahol c a fénysebesség.
Röviden elleningok , hogy nem ismerünk olyan anyagot mely kibírna ekkora erőhatást, az hogy csavarodik, szakad, szétesik a centrifugális erő következtében, de ezek technikai részletek. Ez azonban úgymond nem igazi cáfolata. Ha az az állítás abszolút értelemben igaz, hogy semmi nem bírná ki, még mindig ott vannak az ezt módosított tervek pl. gyűrű alakú fekete lyuk.
"pl. gyűrű alakú fekete lyuk"
Ez érdekelne.
Tudsz becslést mondani pl. egy ilyen gyűrű nagyságára?
"Tudsz becslést mondani pl. egy ilyen gyűrű nagyságára?"
Véges átmérőjű (ami fizikusi szóhasználattal azt jelenti hogy nem nulla) és végtelenül vékony (kvázi zéró vastagságú). Az ált.rel. a téridő geometriáját írja le. Ha létezik kvantumgravitáció akkor az majdan ötvözve az ált. rel.-el geometriailag alsó határt fog tudni mondani. Persze a másodlagos, harmadlagos stb. hatások is beleszólnak melyek sose lehetnek megengedőbbek mint amit a geometria megenged, hanem legfeljebb nem szólnak bele, de különben meg csakis korlátozó tényezők lehetnek. Felső határt nem tudok mondani azon kívül hogy nem végtelen. Geometriailag fekete lyuk lehetne akkora is hogy sajátidőnk szerint hetekig zuhanunk bele, gyakorlatilag amiket csillagászatilag ismerünk mind mind akkora hogy tíz a mínusz sokadikom másodperc alatt már bele is zuhantunk miután kritikus közelségbe kerültünk.
A gyűrűvel kapcsolatban még, az egészet elnyomhatják a kvantumhatások, megakadályozhatják egyáltalán a gyűrű kialakulását. Ha kialakult akkor is nem ismert hogy az mennyire instabil illetve hogy van e akkora hogy bármi átfér rajta, a geometria ugyan megengedi, hogy átférjen rajta egy űrhajó is és egy jól irányzott mozdulattal ki is jusson onnan, na de ez akkor igaz geometriailag is, ha a Kerr-metrika van érvényben. (A Kerr-metrika a Schwarzschild-metrika általánosítása az utóbbi mint tudjuk hamarabb lett kidolgozva mint ahogy csillagászatilag megfigyeltünk fekete lyukat.) Spontán módon kialakulhat gyűrű alakú fekete lyuk csillag összeomlás következtében. Bár ez még kutatási terület.
Megjegyzés:
Az ált. rel. egy nagyon általános téridő geometriai modell, az ilyen konkrét dolgok hogy mennyi a vákuumbeli fénysebesség (úgy értve, hogy félreérthetően így hívjuk történelmi okokból, az csak egy esetlegesség hogy a fény ezt a sebességet megvalósította, gravitációs hullám terjedési sebességnek helyesebb lenne hívni főleg most a LIGO kísérletileg is alátámasztott eredménye után), mennyi a gravitációs állandó, milyen metrikát / metrikákat valósít meg a természet, hány idődimenzió van (egyről tudunk) stb. stb. ezek mind-mind paraméterei az ált. rel.-nek. Ha pl. kiderülne, hogy nincs a világunkba Kerr-metrika akkor az annyit jelent hogy nem valósította meg a természet. Ilyen paraméterektől függ az is, hogy léteznek vagy létezhetnek e Einstein–Rosen‑hidak vagy közismertebben mondva féreglyukak, továbbá ezen felül további korlátozó tényezőktől is függ persze.
A kérdés, TOTÁLISAN ÉRTELMETLEN!(Finomabban szólva, teljességgel szükségtelen...)
► „Idő-részecske”, mint olyan, NEM LÉTEZIK! Vagyis tehát, az „idő” sem létezik! (Az idő-fogalom, pusztán csak egy emberi absztrakció, semmi más. Erre utalt 10-es válaszoló is.)
A fénynek – általános értelemben: az elektromágnesességnek – van alap-részecskéje (alapvető közvetítő matériája), az pedig a foton. Azonban az időnek, nincs ilyen közvetítő részecskéje!
► Szociokulturális értelemben A TÖRTÉNÉSEK (folyamatok) EGYMÁSUTÁNISÁGA az, amit „időként” érzékelünk. De a történések egymásutániságában CSAK ÉS KIZÁRÓLAG „ELŐRE” – tudni illik a „jövő” felé – lehetséges „utazni”!
► Aki „idő-visszagördítő” gépet (időgépet) akarna létrehozni, annak AZ UNIVERZUM MINDAZON TÖRTÉNÉSÉT „VISSZA KELLENE FORDÍTANIA” (meg nem történtté kellene tennie), amely történések az „idő-visszagördítő” géppel indított „utazás” ELŐTT már megtörténtek!
(Ezt a formállogikai axiómát, leginkább elméleti fizikusok, és matematikusok nem szeretik elfogadni – ámde ez, mit sem változtat az axióma megcáfolhatatlanságán…)
Egyébiránt, az úgynevezett (a világmindenségben sztem nem létező) féreglyukakról (és az időutazásról) a következő véleményem: Szeretném én látni azt a mosó-centrifugát, amibe ha a 9. emeleten belehajítok egy pár koszos zoknit, akkor az, három háztömbbel odébb, a földszinten jelenik meg – mondjuk 2 nappal korábban, párba állítva és tisztán!...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!