A reinkarnáció tudományosan bizonyított dolog, vagy csak hit?
Egyrészt a reinkarnáció, az gyűjtőnév, valójában sokféle reinkarnáció elképzelés létezik. Most mondok egy példát, van olyan tan, ami azt tanítja, hogy a reinkarnáció egy fejlődés, amiben nincs visszalépés, tehát ha te ember vagy, akkor csak emberként reinkarnálódhatsz, nem fejlődhetsz vissza egy „alacsonyabb létformára”, nem reinkarnálódhatsz mondjuk sárgarigóként. Más tan szerint meg igen. De még számos eltérés van a különböző reinkarnációs elképzelések mögött. Az egyik tan szerint a lélek a túlvilágon el kell, hogy töltsön valamennyi időt, ahol meg tud szabadulni az inkarnálódott állapotának a sallangjaitól, az adott életének a vágyaitól, bűneitől, hibáitól, és csak utána lesz képes újra inkarnálódni, testet ölteni. Van olyan tan, ahol meg lehetséges az, hogy valaki kvázi azonnal reinkarnálódjon. Van, ahol ez meg a lélek fejlettségének a függvénye, hogy mennyi idő után képes reinkarnálódni. A reinkarnáció mögött mindig valamiféle igazságossági elv áll, de ennek a mikéntjében is vannak eltérések. Az egyik tan szerint ez valami személyes jellegű igazságszolgáltatás, ha valami hibát, bűnt követtél el, ami másoknak szenvedést okozott, akkor a következő életedben te leszel szenvedő áldozata ugyanezeknek a hibáknak és bűnöknek. Ez a nagyon leegyszerűsített és logikailag nem jól átgondolt igazságszolgáltatási elv. Más tan szerint az igazságosság elve általánosabban érvényesül. Ha te középosztálybeliként születtél meg, a következő életedben meg gazdagként, akkor akármilyen életet is éltél, úgy igazságos, ha ahogy más, te is megéled azt, hogy milyen egy szegény, romlott, bűnre nevelő életet megélni, ebben döntéseket hozni, a hibás döntések következményeit elszenvedni, akkor is, ha előtte szentéletű volták, akkor is, ha nem.
Tehát maga a reinkarnáció mibenléte, működése nincs egyértelműen definiálva. Ez azért gyanús már eleve. A reinkarnáció képe nem alakulhatott ki konkrét, közvetlen megfigyelésekre, hiszen akkor ennek a működésnek az ilyen jellegű jellegzetességében is nagyobb lenne a konszenzus.
A reinkarnációban a lélek reinkarnálódik. Na ez is problémás. Nem is annak a kérdésnek a szempontjából problémás, hogy létezik-e lélek, hanem annak a kérdésnek a szempontjából problémás, hogy pontosan mit is jelent az, hogy lélek. Erre meg megint nincs jó definíció. Ahány vallás, vallási irányzat, kb. annyi elképzelés. Pl. a kereszténységben az is kérdéses, hogy kettősségről (test-lélek), vagy hármasságról (test-szellem-lélek) beszélünk-e. A keleti filozófiákban van ennél még cizelláltabb felosztás is. De a kérdés azért is lényeges, hogy tulajdonképpen mi az, amit a lélek tovább visz magával, mi az ami része az léleknek, és mi az, ami az ember halandó részének a része. Pl. az érzelmek a test, vagy a lélek tulajdonságai? Az intelligencia a test, vagy a lélek jellegzetessége? Általában nincs részletesebb elképzelés erről, vagy egymásnak ellentmondó elképzelések sokasága létezik. Így definíció nélkül nem hogy nem eldönthető, nem is vizsgálható, hogy létezik-e lélek. Ez kb. olyan, hogy nincs értelme annak a kérdésnek, hogy létezik-e hübredojf, ha nem tudom megmondani, hogy mit jelent az, hogy hübredojf.
~ ~ ~
A reinkarnáció tana vallásokból származik, a hinduizmusból, a rá épülő buddhizmusból, de a kereszténységben is fellelhető nyomokban, bár onnan ki lett gyomlálva, de azért pl. a feltámadás képében tetten érthető még mindig. Más vallásokban az élet egyszeri, az igazságszolgáltatás, ami a vallást meghatározó ideák mögött van, az más módon történik. (Lásd: mennyország, pokol, Valhalla, örök vadászmezők stb…)
Tudományos vizsgálódásokból származóan semmi nem utal arra, hogy létezne a reinkarnációhoz hasonló jelenség. Illetve vannak nyilván szenzációhajhász önjelölt kutatók, akik időről-időre előrukkolnak tudományosnak látszó bizonyítékkal a reinkarnációról, de ezekről eddig az derült ki, hogy a vizsgálódásuk nem felelt meg a tudományos módszertannak, sőt néha az is lelepleződött, hogy a „kutató” pontosan mennyi pénzt adott egy „vizsgált” esetben szereplő családnak, hogy egy kislány/kisfiú ezt és ezt mondja arról, mire emlékszik még így gyerekként az előző életéről. Meg nyilván vannak bulvárhírek, amilyet te is tudsz írni. De valódi, tudományosan elfogadott, tudományos módszertannak megfelelő megfigyelés nem utal egy a reinkarnációhoz hasonló jelenség létezésére.
Bajos téma ez, mert igazi hiteles módon nem is lehet vizsgálni.
Ha a jelenség létezik is (ha!), olyan rapszodikusan és ritkán jelentkezik nyoma, hogy képtelenség vizsgálatot felállítani rá.
Ahhoz, hogy hitelesen vizsgálni lehessen, tudni kéne előre, ki fog meghalni és tovább költözni kibe.
Aztán erre felépíteni a vizsgálati apparátust, előre elkerülni az infóátadásokat, csalásokat stb.
Ez nem bizonyítja azt, hogy valóban létezik a jelenség, csak nem tudjuk hitelesen igazolni, csak annyit, hogy ha létezne, sem tudnánk hitelesen igazolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!