Van olyan, hogy (-0)?
A 0-nak nincs semmilyen előjele. Se nem pozitív, se nem negatív. Az határolja a minuszt és a pluszt, mint a röszkei határzár.
-0 nincs. Ha pl pénzbe nézed, hogy van 0 forintod akkor adósságod sincs, de pénzed se.
-0 vagy +0 akkor van, mikor általános iskolába vannak ilyen feladatok, hogy
4+1-0 az menyi?? De normál esetek között semmilyen előjelet nem kap. Hőmérsékletben is a nulla foknál nem mondják, hogy +/- 0 fok lesz, hanem simán 0.
Semmi akadálya, hogy (-0)-val jelölj egy számot, csak amint az az osztálytársad egyenletéből is látszik, ez a szám egyenlő a 0-val, azonos vele. Abban igazad van, hogy nincs sok értelme "mínusz nulláról" beszélni a hangszálaink koptatásán kívül, de ettől még a kifejezés értelmes, a szám létezik, és rövidebben simán nullának szoktuk hívni.
Ugyanúgy a "négy-ketted" is létezik: egy és ugyanaz, mint a 2.
határértéknél szoktuk használni a -0 és a +0 jelölést, amikor valamiért fontos, hogy milyen irányból közelítjük a nullát.
ezen felül teljesen igazad van. a nullának, mint számnak nincs előjele.
Először is, a barátod ügyesen kitalálta ezt az egyenletet. Nyilván két lehetőség van; vagy elvi hibás az egyenlet, vagy igaza van. Mivel semmi elvi hibás dolgot nem tett az egyenlet megoldása közben, ezért az állítás igaz, vagyis 0=-0, tehát a "-0" valamilyen formában létező dolog.
Több megközelítés is lehetséges; első körben azt tudjuk, hogy az x szám ellentéte -x. Nyilván ez a 0-ra is igaz, tehát definíció szerint a 0 ellentéte a -0. Más kérdés, hogy ezek egyenlőek egymással, így a "-0"-nak nincs túl sok gyakorlati haszna.
Másik megoldás, hogy tudjuk, hogy a negatív előjel gyakorlatilag a (-1)-gyel való szorzás egyszerűbb leírása, például a -5-öt úgy is értelmezhetjük, hogy (-1)*5. Nyilván ez a 0-nál sincs másképp, tehát -0=(-1)*0, ami szintén 0.
Hasonló módon működik a történet a +0 esetén is, amelynek szintén nem sok gyakorlati haszna van a 0-hoz képest.
Egy helyen van gyakorlati haszna a -0-nak, bár ez inkább jelöléstechnikai kérdés; az időjárás-előrejelzéseknél a hőmérsékletet általában egész számként adják meg (például 13 °C-ot, és nem 13,15°C-ot mondanak). Ha 0-t mondanak, akkor jó lenne tudni, hogy az mégis mennyire 0, mert ugye sok dolognak (főként a víznek) a fagy nem túl jó dolog, ezért ha a hőmérséklet fagypont alatt várható, akkor azt -0-val jelölik, ha csak 0-val, akkor fagypont fölötti hőmérséklet várható (de azért ekkor is érdemes odafigyelni a hőmérsékletre).
Csak megpróbálom összefoglalni:
A nulla nem tartozik bele sem a pozitív, sem a negatív számok halmazába. Lehet előjele, de nem használjuk ezt a jelölést, nem változtat az értékén. Ahogy fentebb írták:
-1 * 0 = 0
Írhatnánk -0 eredményt is, de értelmetlen. Bármely valós szám nullával szorozva nullát ad, függetlenül attól, hogy mivel szoroztuk. Mondhatnánk azt is, hogy -1*x esetén az x előjelet vált, de mivel a nullának nincs meghatározott előjele, bármely számmal szorozva nem változik meg az értéke.
x=-x, ennek lehet gyöke a nulla, ezt semmi nem tiltja, hiszen szorozható negatív számmal. Érdekes módon az osztálytársad is x=0 eredményt írt, hiszen a nullához nem írunk előjelet.
A műveleti jel kicsit más, mint az előjel, bár átalakíthatók egymásba.
-10-x = -10-(x) = -10+(-x), x mindegyik esetben lehet nulla.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!