Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Elektromos vagy más hevítéssel...

Elektromos vagy más hevítéssel fel lehet robbantani egy a világháborúkból visszamaradt bombát?

Figyelt kérdés
Szóval az érdekelne, hogy ha a tűzszerész mondjuk leönti gázolajjal vagy napalmmal a bombát és meggyújtja az úgy felrobban-e? És ha áramot vezet bele, hogy az indítsa el gyújtási folyamatot? (Teljesen laikus vagyok és ezért kérdem.) Minden hozzáértő választ köszönök.

2018. nov. 12. 10:28
 1/9 anonim ***** válasza:
92%
Ennél egyszerűbb ugyanazt az elvet követni ahogy a bombák indultak. Ezekben van egy gyújtószerkezet ami egy kisebb "energia" hatására sokszorozza az "energiát" és az tudja indítani a "nagy robbanást". Ha a gyújtószerkezetet kiszerelik, általában a "stabilabb" robbanó anyag nem robban. Elszállítják, majd biztonságos helyen vagy köré, vagy a kiszerelt gyújtószerkezet helyére tesznek egy indító töltett és azal felrobbantják az egészet.
2018. nov. 12. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A nyáron tűz volt egy Berlin környéki erdőben. Az oltást szinte lehetetlenné tette nagy a hő hatására felrobbanó rengeteg II. vh-ból ottmaradt fel nem robbant lövedék, bomba. [link]
2018. nov. 12. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Régóta ismert és figyelembevett tény, hogy a hétköznapokban stabil robbanóanyagok pár évtized múlva akár ütésre is felrobbannak.

Nem nagyon érdekeltek a pontos részetek, de mintha a közelmúlt magyar tűzszerészes tragédiájában is ez lehetett ok. Pedig az nem is kettedik véhás volt, hanem öcsibb.

2018. nov. 12. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, akkor hőre robbannak az már biztos!
2018. nov. 12. 19:53
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A bombák robbanóanyaga többnyire TNT, ami hő hatására csupán elég, de nem robban.

A fel nem robban lövedékek, bombák többnyire a hibás gyújtószerkezet miatt nem robbantak fel, de a gyutacsok, gyújtószerkezetek már érzékenyek a hőre és kibocsáthatják azt a szúrólángot, ami felrobbanthatja a TNT-t.

Az időjárás azonban kiszámíthatatlanná tette ezeket a robbanóeszközöket, az is lehet, hogy már érintésre is felrobban, az is lehet, hogy teljesen hatástalanná vált az idők folyamán, de az óvatosság minden esetben indokolt, ha mód van rá, helyben meg kell semmisíteni, de például lakott helyen ez nem mindig lehetséges, ezért ki kell szerelni a gyújtószerkezetet és biztonságos helyre szállítva kell felrobbantani, aminek mindig vannak veszélyei.

2018. nov. 12. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Igen, a fő gond, hogy ahol megtalálják, ott általában nagyon nem kéne robbannia. Ha meg nem ott, akkor hozzá kell nyúlni, el kell vinni máshova megsemmisíteni.

Az meg mozgatással, rázkódással jár, amitől a bomba gyújtószerkezete beindulhat, tehát ezt kell semlegesíteni, kiszedni. Ez a kockázati tényező sajnos kivédhetetlen, ha nem akarjuk ott helyben elpuffantani a bombát.

Utána már van lehetőség tervezett robbantásra egy biztonságos helyen, több módon, de ott is úgy, hogy akkor biztosan el is pukkanjon, ne kelljen a robbantás meghiúsulása miatt még egyszer odamenni hozzá olyan állapotában, amikor újra veszélyes.

Ha tüzet rakunk rá, az nem biztos módszer. Ha célba lövünk rá hasonló robbanószerrel, az valószínűleg ikszedik lövésre működik, de a lőszer is drága meg lövöldözni plusz veszély.

Iniciáló gyutacs kell, amivel távolról biztosan elpukkantható.


Megoldás lehetne egy katonai gyújtó lézer, azzal is meg lehetne semmisíteni messziről.

Csak ilyen nagy teljesítményű lézer kevés országnak van, nekik sem sok és q drága és nagy dög szerkezet.

Értelemszerűen a tűzszerészeknek ilyenjük belátható időn belül nem lesz.

2018. nov. 13. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Értem. Hát én a lövedéket sem sajnálnám ha a megsemmisítésről van szó. Mert inkább használjanak el százat hozzá, minthogy bárki megsérüljön hatástalanítás közben, még akkor is ha drága, ha költséges. Sajnos ezeket a régi háborúkat ma is még meg kell vívni néhol.
2018. nov. 19. 15:33
 8/9 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy általában ahol találták általában nem lehet megsemmisíteni. Sok esetben ezek célra dobott de nem felrobbant eszközök. Pl. eredetileg azért dobták le, hogy felrobbantsanak vele egy hidat (pl. Margit-híd) de nem robbant fel,és ott fekszik most a híd lábánál. Ha helyben robbantanák fel akkor elvégezné eredeti "célját" és felrobbanna a híddal együtt. Ezért szét kell szedni amennyire lehet, és elszállítani olyan helyre ahol simán felrobbanhat aznélkül, hogy kárt okozna.
2018. nov. 19. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

Mivel a háborúkban is a frekventált ipari vagy polgári célpontokra szórták az áldást, azok meg most is ott vannak, ahol akkor voltak, most is ott kerül elő a legtöbb ilyen alvó pokolgép.

Ott meg nagyon nem célszerű elpukkantani, pontosan azt a rombolást tennék meg ma, amire a háborúban voltak szánva.


[link]

2018. nov. 20. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!