Van itt olyan aki tudja a Goldbach sejtés bizonyítását?
> „Van itt olyan aki tudja a Goldbach sejtés bizonyítását?”
Nincs. (Értsd: kevesebb, mint egy a milliárdhoz az esélye, hogy van.)
> „Ha jól tudom a 90-es években bizonyították, de olyan módszerekkel, amit Goldbach nem ismerhetett, és nagyon bonyolult.”
Rosszul tudod, esetleg ha Goldbach nevét következetesen Fermat-éra cseréljük, akkor jó lesz.
> Van itt olyan aki tudja a 'nagy' Fermat-sejtés bizonyítását?
Aligha, túl hosszú ahhoz, hogy valaki megtanulja, de azt könnyen el tudom képzelni, hogy van itt olyan, aki érti. (Értsd: több, mint 99,9% az esélye, hogy itt senki nem tudná segédeszközök nélkül végig rekonstruálni, de több, mint 10% az esélye, hogy van itt GyK-n olyan, aki már valaha megértette vagy képes lenne egy héten belül megérteni; és – ha nagyon-nagyon ráér – egy éven belül elmagyarázni valakinek, aki tehetséges matekból és érdekli.)
> „Van esetleg valaki aki tudja, illetve ha utána nézek lenne esélyem megérteni úgy, hogy nem vagyok matematikus?”
A bizonyítás itt van, már kicsit gyúrva, sokkal érthetőbben, mint ahogy '94-ben leírták: [link]
Illetve nyilván van esélyed megérteni, de hogy mennyi, azt így látatlanba nehéz megmondani. Ha jól szerepelsz a KöMaL 'A' pontversenyében, akkor 90%, hogy ezt is megértenéd, ha jól neki fekszel, de amúgy lehet, hogy gyorsabban célba érsz, ha elvégzed a matekszakot.
A Goldbach-sejtés nincs bizonyítva.
#1, bevallottan fogalmad sincs a témáról, miért játszod itt az eszed? (költői kérdés)
A Fermat-tételre csak az első válaszban látok utalást, az is kérdés volt? Mindenesetre nem igaz, amit ír róla.
A matematika nem úgy működik, hogy kiválasztasz egy darabot, és akkor azt megérted. Fel kell építeni alá az alapot. A Fermet-tételhez pl elliptikus görbék kellenek és moduláris függvények. Ezekhez szükségesek az absztrakt algebra BSc-n mindenhol átadott alapjai, Galois-elmélet, valós és komplex analízis, néhány nevezetes komplex függvény. (Gyakorlatilag egy algebrai geometriai MSc -nyilván BSc-re épülve - néhány vonal kihagyásával.)
Bizonyításokat nem "tanulunk meg". (Kivéve nagyon debil oktatási rendszerekben, ahol vissza kell őket szavalni.) Részterületeken szerzünk jártasságot, ami eszközöket ad ahhoz, hogy átlássunk utakat adott állításokig.
Persze, hogy meg tudod érteni. Az érettségi szintjétől 4-5 év munka. "Utánanézéssel" viszont nem fog menni.
Azért teljesen járatlan sem vagyok a matematikában, mérnök hallgató vagyok, szóval némi rálátásom van a témára. Azért írtam, hogy nem vagyok matematikus, mert annyi azért nyílván nincs, mint aki matemataika szakon tanul/végzett. De érdekel a matemataika csak passzióból.
És igen, valóban összekevertem, azt hittem a Goldbach sejtést bizonyították, de valóban látom, hogy Fermatét. Ettől függetlenül mindkettő érdekel, köszönöm a válaszokat
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!