Szerintetek Magyarország a téli vagy a nyári időszámítást tartsa meg?
Elvileg 2021-től nem lesz óraállítás. Kérdés, hogy melyik időszámítást tartsuk meg. Tartok tőle amúgy, hogy ezt is a kormány fogja eldönteni mindenféle egyeztetés nélkül, pedig erre tök jó lenne egy népszavazás.
Ti melyiket tartanátok meg?
Szerintem az egyik legfontosabb érv az, hogy ha világosban ébredsz, akkor napsütéses órákat aludtál át.
Ez pedig télen nem jó dolog - ezért azt az időszámítást kellene bevezetni, amivel lehetőleg még sötétben vagy félhomályban ébredsz télen.
Ez meg a nyári időszámítás.
"Itt egy többtényezős döntéshozásról van szó és minden pro és kontra érvet figyelembe kell venni, súlyozni kell, osztályozni és legfeljebb utána lehet megmondani, mi a racionális döntés"
Ez így igaz, csakhogy a jelenlegi kúrmányunk, akiknek majd el kell ezt dönteniük nem arról híres, hogy érvek figyelembe vételével és érintettek, szakértők véleményét kikérve döntenek...
Az tuti, hogy ha a téli marad, én átkérem magam a munkahelyen, hogy 7-re járjak melózni.
> Már most is sokszor felróják az oktatási rendszernek, hogy a 7. és 8. órák a délutánba erősen belenyúlnak, így több diák is egész későn ér csak haza, rendszerint kimerülten, fáradtan.
Igen, csak ez kvázi független az első óra becsengetésének időpontjától, ez inkább a túl sok tanórától és a túl sok házi feladattól, túl sok tanulástól van.
De amire rá akartam világítani, hogy itt alapvetően nem az a fő kérdés, hogy milyen az időszámításunk, milyen számjegy van a Nap zenitjének időpontjában az óra számlapjára írva. Az nagyjából tökmindegy. Itt a kérdés alapvetően az, hogy a világosság-sötétség napi ciklusához képest hogyan időzítjük a nap tevékenységeinket. Az óra által mutatott számoknak maximum annyiban van jelentősége, hogy szeretjük ehhez fixálni a tevékenységeinket.
> A boltok nyitvatartásához pedig: a 10 órás nyítás szerintem elsősorban az üdülőhelyiségekben, nyári szezonban fogadható el, főleg az élelmiszer üzletek tekintetében.
Ez is vegyes azért. A rendszerváltás előtt kvázi minden üzlet, bolt 8:00-kor nyitott, mert sajt. Hogy délelőtt alig lézengtek az üzletekben, zárás előtt meg még tömeg volt, az nem volt szempont. Egy kapitalizmusban meg szempont, így az üzlet alkalmazkodik ehhez. Mert 9:00-kor a városi emberek egy jelentős része gyárakban, irodákban, vagy „terepen” dolgozik, a legtöbb ember aligha fog venni ruhát, kávéfőzőt kora délelőtt. Nyilván az élelmiszerboltok esetén ez kicsit máshogy alakul. A feloldhatatlan probléma nyilván ezzel az, hogy aki 19:00-kor még egy élelmiszerboltban dolgozik, az mikor vásároljon, vagy mikor intézze a banki ügyeit. Mindenesetre sok olyan bolt – és nem élelmiszer boltokra gondolok – szépen áttért egy későbbi, esetenként kimondottan délutáni-esti munkaidőre, mert ez volt az igény.
De adott területeken szabadabbá is vált a munkaidő. Bizonyos területeken kezd szokássá válni, hogy van egy fix munkaidő, mondjuk 10:00-tól 15:00-ig, hogy a 8 órás munkaidőd többi részét hogyan osztod el, az meg rád van bízva.
Amúgy itt azt is elő lehetne venni, hogy vannak bagoly és pacsirta típusú emberek, és mennyire a pacsirták uralták el a világunkat, mennyire nincs lehetősége a saját életritmusa szerint élnie egy bagoly típusú embernek, aki ha tehetné 10:00-kor kelne, délelőtt, kora délután töltené a szabadidejét, és ha lenne rá mód, leginkább 18:00-tól 02:00-ig dolgozna. Hogy melyik típusú emberből van több? Mindenesetre, aki nyaral, az leginkább azzal jutalmazza magát, hogy végre jó sokáig alhat, itt az emberek többsége bagoly típusúként akarna működni. De ha pacsirtákból van több, akkor sem teljesen fair, hogy mindenkinek az életritmusát hozzájuk kellene igazítani és nincs egy olyan társadalmi berendezkedés ilyen szempontból, ami mindkét típusnak egyformán elfogadható, élhető.
Meg azt is elő lehetne venni, hogy valahogy kényszeresen akarjuk az ember életritmusát úgy igazítani, hogy világosban ébren legyen. Pedig az ember, ha belegondolunk, nem egy klasszikus nappali lény. Ha valaki téli időszámítás esetén hétvégén 12:00-kor alszik, akkor 99%, hogy még alszik és nem már alszik. Ha valaki 0:00-kor ébren van, akkor 99%, hogy még és nem már van ébren. Valahol 3:00 és 4:00 között van az az időszak, amikor nehéz megmondani, hogy valaki már ébren van, vagy még ébren van. Akkor miért akarjuk rákényszeríteni az embereket, hogy 7:00-kor kezdjék a munkát, amihez lehet, hogy 5:30-kor fel kell kelniük, pusztán azért, mert hát felkelt a Nap? Miért szeretünk este bulizni, miért jobb egy buli félhomályban, mint fényáradatban? Az óraátállításnál, időzóna választásnál valahogy mindig az a szempont jön elő, hogy közelítsük az ébredés időpontját a napfelkeltéhez, a lefekvés időpontját a napnyugtához. #31 is ezt fogalmazta meg: „Szerintem az egyik legfontosabb érv az, hogy ha világosban ébredsz, akkor napsütéses órákat aludtál át.” De ez helyes célkitűzés, helyes megközelítés? Ez az ember természetes működése? Vannak erős kétségeim.
Oké, amíg nem volt világítás, és amíg sok ember munkája a mezőgazdaságban volt, addig kénytelenek voltunk alkalmazkodni a világosság-sötétség tengelyéhez, de akkor sem örült a legtöbb ember neki. De biztos, hogy ez az ember természetes életritmusa?
Az is érdekes téma lehetne, hogy miért akarunk évszaktól függetlenül ugyanolyan intenzitással élni. Régen a téli időszakban nem sok tennivaló volt, azt maximum túl kellett élni. Nem véletlenül volt régen a legjelentéktelenebb használati tárgy – mondjuk egy fakanál – is kifaragva, mert nem nagyon lehetett mással elütni az időt. Volt egy advent, ami valóban várakozás volt, hogy végre átbillenjünk a téli napfordulón, és közelebb kerüljünk a tavaszhoz. Ehhez képes a karácsony előtti időszak a legpörgősebb. Teljesen függetleníteni akarjuk magunkat az évszakok változásától. De biztos, hogy ez így jó?
"akkor napsütéses órákat aludtál át.”
Azt írtam, hogy ez télen számít, mert olyankor kevés a napsütéses óra.
De mondjuk nyáron is kellemetlen, hogy ha felébredsz reggel 3-kor, akkor esetleg nem tudsz elaludni, mert világos van.
"Amúgy itt azt is elő lehetne venni, hogy vannak bagoly és pacsirta típusú emberek, és mennyire a pacsirták uralták el a világunkat, mennyire nincs lehetősége a saját életritmusa szerint élnie egy bagoly típusú embernek"
Na igen. Én pl. tipikusan bagoly vagyok (vagy talán most már inkább voltam), hétvégén pl 8-tól előbb nem keltem fel és rendszerint este 11 után mentem aludni.
Viszont a pacsirta típusú párom meg a kutya miatt megváltoztam. Manapság 6-kor kelek, leviszem a kutyát és 8-ra megyek dolgozni. Csakhát továbbra is, reggel használhatatlan vagyok. Nekem a legproduktívabb időszakom mindig is a kora délután volt, kb 2 órától 5-ig. Akkor pörgök. Aztán mostanság az este 11 helyett 9-kor már alszom... :P
Egyébként fölösleges ezen rugózni.
A következők fognak dönteni:
1: Egységes EU. Ez 100%
2: A németek és a franciák döntik el, hogy melyik legyen az az 1 időzóna, amit mindenki használ. Ez pedig természetesen az lesz, ami nekik jó, és amit most is használnak, ez pedig a téli. Ez szintén 100%
3: Persze a magyar vezetés sem fog hőbörögni, hanem önként és dalolva követi majd ezt. Ez is 100%
Nem lesz itt népszavazás.
És hogy miért vergődnek ezen még éveket, mikor már most is el lehetett volna dönteni?
Hát csak.
Mert sose voltak gyorsak, meg a felelősséget se vállalják. Ezért van a "nemzeti döntés" - aminek az eredményét már most lehet borítékolni.
> Egyébként fölösleges ezen rugózni.
Nem gondolom. Attól, hogy a „nép” akarata nem fog teljesülni, attól még lehet beszélgetni a témáról, és lehet véleményt alkotni róla, közösen gondolkodni a dologról.
> 2: A németek és a franciák döntik el, hogy melyik legyen az az 1 időzóna, amit mindenki használ. Ez pedig természetesen az lesz, ami nekik jó, és amit most is használnak, ez pedig a téli. Ez szintén 100%
Viszont a tagállamoknak joga van eldönteni, hogy melyik időzónába tartoznak. Nota bene nincs egységes európai időzóna, pl. az Egyesült Királyság, vagy Portugália GMT+0-ba tartozik, Románia meg GMT+2-be. Ha nagyon a nyári időszámítást akarnánk, de EU szerte a téli időszámítást vezetnék vissza, akkor még elvileg dönthetnénk úgy, hogy oké, a téli időszámítást tartjuk meg, viszont időzónát váltunk. Ez meg teljesen ekvivalens azzal, mintha az időzónában maradás mellett a nyári időszámítást tartanánk meg. Tehát elvileg van lehetőségünk megválasztani az időszámításunk módját.
> És hogy miért vergődnek ezen még éveket, mikor már most is el lehetett volna dönteni?
> Hát csak.
Itt elsősorban technológiai problémák jönnek elő. Informatikusként én is nagyon meglepődtem, mikor hallottam, hogy 2019-től már meg akarják szüntetni az óraátállítást. Mert sok olyan operációs rendszer, meg célhardver van, amik maguktól elvégzik az óraátállítást. Pl. Windows XP sok helyen fut még, sőt Windows 98-asok is vannak még mindenfelé, hogy mást ne mondjak, pl. bankjegykiadó automatákban. A legtöbb nincs netre kötve, másrészt nem is jön ki rájuk frissítés, így meg kell oldani, hogy az óraátállítást a megváltozott módon kezeljék. Azért ez nem gyors folyamat, kellene hozzá pár év. Nyilván ezért is tolták ki az időszámítás eltörlésének időpontját, mert szóltak a szakemberek, hogy ez így nagyon nem lesz jó.
"még elvileg dönthetnénk úgy"
DE NEM FOGUNK, ezt te is jól tudod!
"nem is jön ki rájuk frissítés"
Ez elhatározás kérdése, és nemrég jött frissítés XP-re is.
Nyilván a MS nem lesz annyira destruktív, hogy nem ír meg egy ilyen 5 perces frissítést.
Ahol meg nincs neten, vagy rosszul működik, ott úgyis kézzel kell beállítani. Nekem is van olyan eszközöm, ahol ki kellett kapcsolni ezt a funkciót, mert sok hét eltéréssel állítja át az órát.
Így elgondolva, ráérünk még ezzel foglalkozni. Ha abból indulunk ki, hogy az eurót is 10+ éve akarják bevezetni, akkor egy ilyen jelentéktelen dologgal minek foglalkozni.
Jó lesz így, ahogy van most, majd 30 év múlva visszatérnek rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!