A hétköznapi életben mire tudjuk használni a viszonyszámokat?
Az atomokat sem tudjuk használni a hétköznapi életben. De ettől még elég fontos, hogy ismerjük a rájuk vonatkozó törvényszerűségeket.
Nem azért vizsgálunk valamit, hogy a hétköznapi életben használjuk, Az majd csak a megismerés után jön. Esetleg.
Ahhoz, hogy valamit megértsünk, mindent hasonlítani kell.
Amíg a terület belátható, addig alig van gond, érzékeljük az arányokat, de ha a beláthatóságon már túl van, akkor kénytelenek vagyunk viszonyítani.
a kisebb, nagyobb távolságokat, méreteket észlelni lehet egy határig, de már a Budapest, Szeged távolságot nem tudjuk pontosan érzékelni, ennek megértéséhez valamilyen ismert dologhoz kell folyamodni.
Ezért rendkívül nehéz a Kozmosz méreteit megérteni, a világűr fogalmát, mert nincs hozzáhasonló ismert léptékünk, de ugyanígy a matematikában is a nagyon nagy számokhoz.
A statisztikában a változások érzékelésére használjuk a viszonyszámokat, például a tavalyi adatokhoz képest, hogyan változott a gyár nyeresége, mennyire bővül, vagy csökkent a turizmus, a szállodák kihasználtsága egyes évszakokban.
Az egyes csoportok elemszámának a teljes sokaság nagyságához viszonyított arányát megoszlási viszonyszámnak nevezzük.
A bázisviszonyszám a változás relatív mérésére, míg a láncviszonyszám a változás ütemének nyomon követésére alkalmas.
Használhatók a kereskedelemben, az iparban de a különböző régiók, országok fejlettségének mérésére alkalmas 1 főre jutó GDP mutató is viszonyszám, mégpedig intenzitási viszonyszám.
Amennyiben az egyes csoportok elemszámát nem a teljes sokasághoz, hanem valamelyik csoport nagyságához viszonyítjuk, ún. koordinációs viszonyszámot számítunk. Például népességstatisztikában, vagy bűnügyek összesítésénél, hogy mondjuk mennyi cigány betörő van, amely statisztika elvileg tilos, de csak a vonatkoztatás miatt, mert mindenki kiszámolja, hiszen ahhoz, hogy a helyzeten javítani lehessen, legelőször az kell, hogy tisztában legyünk az adatokkal, hogy megértsük, mit kell tenni, vagy mit csináltunk jól, vagy rosszul. bármiről is van szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!