Fizikahoz valamennyit erto olvasok! Nagyon egyszeru kerdesem lenne. Ha van egy test, (mondjuk egy fem gomb) es elkezdjuk minel gyorsabban porgetni sajat tengeje korul vakumban, mi fog tortenni?
Az ég egy világon semmi más nem fog történni, mint hogy amint a kerületén a gyorsulás miatti erő túllépi a szerkezeti szilárdsági határát, szétszakad. Ennyi.
Bárminemű elektromos, mágneses téma csak akkor jönne be, ha a test elektromos, mágneses mezőben pörög illetve van saját permanens mágnesessége.
Azt hiszem, a rel. elméleti, sebességgel összefüggő gravitációs hatások csak olyan sebességnél kezdenének jelentőséggel bírni, ami úgyis képtelenség szilárdságtani okokból.
Persze ha az a gömb egy szupermasszív fekete lyuk, akkor azért már más a téma.
"ha a fém gömb van kb 6000 celsius akkor igen is létre jön mágneses mező. Lásd a föld magja,és a magnetoszféra"
Hát ha a gömbnek megengedjük, hogy méretes képlékeny fém magja legyen, akkor oké. Mert a magma áramlása nélkül itt sem lenne mágneses tér.
Newton törvények.
Ha a test abszolút homogén, és garantáltan nem éri semmi egyéb külső hatás (persze ilyen garancia nincs, de elvben), akkor forogni fog, ahogy akarjuk. Minthogy más erő nincs, más nem történik.
Ha tovább növeljük a sebességet (ugye itt azért kérdés, miképpen érjük ezt el technikailag úgy, hogy egyéb ne történjen), akkor a következő a helyzet: a testtel a forgató erőt nem minden részecskéjére azonos módon közvetítjük. Ahol ezt megtesszük, ott az az anyagrész gyorsul. Szilárd lévén, viszi magával a többi anyagrészt. Eközben belül feszültség keletkezik. Ettől sok minden történhet. Eleinte semmi, aztán egyes anyagok felrobbannak (az atomszerkezet egy darabig ellenáll, és egy határpillanatban a feszültség nagyobb az összetartó erőnél), más anyagokban bármi történhet az anyagszerkezettől függően (például egyes anyagrészek elcsúsznak a másikon, hő keletkezik, az inhomogenitás miatt egyenetlenség, az változást okoz hat az anyagszerkezetben, még akár töltés asszimmetriát is, ami viszont - mivel mozog - elektromágneses teret generálhat).
Tehát a történések függenek a test alakjától homogenitásától és szerkezetétől. Ezek mindig új erőket keltenek a testben, ami adódik az asszimmetriából és abból, hogy a forgató erőt mindig a test egy részének tudjuk csak átadni, ezért feszültségek keletkeznek. A feszültség nem más, mint az a folyamat, mikor az a testrész, amelyre erő hatott, ezt továbbadja a test azon részének, ahová nem hat a mi általunk előidézett erő. Ha a feszültség nagyobb lesz, mint a test összetartó ereje (ami az atomszerkezetből adódik), akkor látványos jelenségek következnek be.
Ha a feszültség nagyobb lesz, mint a test összetartó ereje (ami az atomszerkezetből adódik), akkor látványos jelenségek következnek be.
Ezekhez a kérdésekhez nem "valamennyit" kell érteni a fizikához, hanem nagyon.
Nyilván a Newtoni fizika szerint semmi nem fog történni. A vákuum tulajdonságaihoz és a hozzá kapcsolódó jelenségekhez nagyon kevesen értenek itt, és a világon (többek között én sem).
Amugy lesz elektromos és mágneses tér is, de nemgáz.
Az elektronokat kipörgeti a szélére a forgás, értsd valami töltéssűrűség gradiens alakul ki. Osztán emiatt elektromos tér lesz nyilván.
Viszont mivel egyre gyorsabban penderítjük a cuccost, változni fog az E mező, aminek következtében lenne ugyebár létrejön egy mágnetikus mező is.
Szóval gyerekek, itt ugyebár lesz eletronyos és mágneses mező is :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!