Nem. A legtávolabbi ember alkotta eszköz a Földtől a Voyager 1, ami kicsit több, mint 0,002 fényévnyire van tőlünk.
2018. aug. 4. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
2/19 lali24 válasza:
nem igaz.
a voyager-1 szonda van a legtávolabb a a földtől, de ez a távolság még a 20 fényórát sem éri el. nagyon sokáig kell még utaznia, hogy elérje az 1 fényévet, de mi azt már nem fogjuk tudni, mert addigra kimerül az energiaforrása, így hírt sem tud adni magáról.
2018. aug. 4. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
3/19 anonim válasza:
Nem valószínű, de elképzelhető: pl. pár tízezer éve az ősember készítette kőbaltát nagy sebességgel kidobta a világűrbe egy becsapódó aszteroida, és azóta is pár km/s-mal távolodik.
2018. aug. 4. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
4/19 anonim válasza:
Ember alkotta tárgyként nem csak az űrszondára kell gondolnunk.
Az lehet a legelső tárgy amit az űrbe küldtünk és erről egy meteorit becsapódásától levált csavar fej is ember alkotta és ráadásul tárgy is.
Kérdés, hogy mekkora sebességre gyorsulhatott fel egy ilyen tárgy.
1 fényévnyire biztosan nem jutott, de majd egy hozzáértő biztosan ki tudja számolni, hogy a legoptimálisabb esetben is milyen messze lehet.
2018. aug. 5. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
5/19 Wadmalac válasza:
Ha maradt volna bármi abból a csatornafedőből, ami egy amerikai kísérleti földalatti atomrobbantásnál távozott az akna szájáról, az már valószínűleg a voyagernél négyszer messzebb járna (a Voyager "csak" kb. 66 000 km /h -val szállt ki a Naprendszerből).
De nagy eséllyel még a légkörben gázzá porlott.
Amúgy sokáig ez volt a történelem legnagyobb sebességet elért emberi mesterséges eszköze.
Minimum 240 000 km / h.
Az 1972-ben fellőtt Helios 2 szonda volt csak gyorsabb, 253 000 km/h.
2018. aug. 6. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
6/19 anonim válasza:
Klasszikus értelemben nem "tárgy", de anyagi jellemzőkkel is(!) rendelkeznek az (ember által előállított is!) elektromágneses hullámok. Az atomrobbanások során felszabaduló elektromágneses hullámok, de a rádiófrekvenciás adókészülékek jelei, a lézerfény is emberi alkotás eredménye. Ezek terjedési sebessége nagyjából a fény terjedési sebességével azonos, tehát már több fényévnyire is eljuthattak. Persze a spontán energiakibocsátások nem irányítottak, gömbszerűen terjednek akár, így nagy távolságban igen csak "felhígul", csökken az egységnyi területre jutó jel mértéke, de egyes irányított jelek igen nagy távolságba is eljuthatnak, elvileg akár fényévekre is . Nem beszélve egyes terjedési anomáliákról, pl. féreglyukak szándékos, vagy akaratlan igénybevétele a terjedés során...
2018. aug. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
7/19 Wadmalac válasza:
Hát ez bizony igaz, most már egy száz fényév sugarú rádiógömb közepén ülünk.
Az viszont tény, hogy ez a kérdés szempontjából "csalás", mert a rádióhullámot nem mi gyorsítottuk távozási sebességére, ő már csak ilyen, ennyivel megy. :)
2018. aug. 6. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
8/19 Mojjo válasza:
@6: "Ezek terjedési sebessége nagyjából a fény terjedési sebességével azonos"
Nagyjából?
2018. aug. 6. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
9/19 anonim válasza:
8-nak: Nagyjából, azaz kb. Nem akarok nagyon beleokoskodni a témába, mert a részleteiben nem vagyok járatos, de vannak olyan fizikai okok, jellemzők, ami miatt nem mindig (nem minden közegben) haladnak a fény sebességgel az elektromágneses hullámok. Ezt a lehetőséget is fenntartva (ill. nem kizárva) írtam, hogy "nagyjából". Persze klasszikus minőségében az elektromágneses hullámok (a fény is az...) fénysebességgel haladnak, így a válaszom továbbra is fenntartom: ember által alkotott "termékek" eljuthattak már egy fényéven túli távolságra.
2018. aug. 7. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
10/19 Mojjo válasza:
@9:
"nem minden közegben) haladnak a fény sebességgel"
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!