Mit lehetne látni, ha két egyforma méretű tükröt párhuzamosan egymással szembe állítanánk?
Nem nehéz kipróbálni. Van egy tükör, ami a falra van rakva, vagy csak egy szekrénybe van építve. És a kezedbe tartasz egy másik, kisebb tükröt, és a falon lévő tükörben belenézel a kezedben lévő tükörbe.
Remélem érthető.
Természetesen nem lesz végtelen képed (csodálkozom, hogy ezt én írom le először).
Egyrészt nincs tökéletes visszaverésű tükrünk, tehát a kép lassan elveszik. Az ezredik apró tükörkép már nagyon matt lesz, és előbb-utóbb elnyelődik az összes fény az ide-oda verődés közben, tehát a tükörképek száma véges.
Másrészt a tükör nem tökéletesen sima, illetve a fény nem tud tökéletesen egyesen a két felület között verődni (hiszen az valahonnan a két tükrön kívülről jött). Tehát matematikailag sem tudsz olyan fényutat felrajzolni, ami a végtelenségig verődik a két tükör között. Ez a probléma még orvosolható lehetne görbített tükrökkel, de akkor meg kép nem lenne, és az elnyelődés akkor is megmaradna.
Harmadrészt ha még létezne is tökéletesen sima és elnyelésmentes tükrünk, és valahogy egy fénysugarat is pont tökéletesen közéjük tudnál juttatni, akkor sem tudnád megfigyelni a képet, mert amint azt látni szeretnéd, akkor a fény egy részét el kellene nyelned. Ez ugye a látás lényege. Ha viszont látod azt a fényt, akkor az már nem a tükörre verődik újra, hanem a szemedben nyelődik el, tehát maga a megfigyelés is megtörné a végtelen tükröződést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!