Mi az a legnagyobb szám, amit ismertek?
"Meddig tudtok elszámolni?"
Ha úgy érted, hogy mikor fogyna el végképp a türelmem, talán pár ezernél.
De amúgy kiolvasok 12-13 jegyű számot is simán, afölött már gondban lennék.
A legnagyobb véges szám, amiről hallottam, az a googolplex.
Bármeddig el tudok számolni, csak semmi értelme.
A legnagyobb, amit kimondok, az a milliárd, afölött csak normál alakot használok.
Itt megnézheted, hogy milyen elnevezései vannak a 10 hatványainak:
Nos. Közismerten nagy számok:
googol = 10^100
googolplex = 10^googol = 10^(10^100)
Vannak ennél nagyobbak is, amiket még talán valamilyen eldugott matematikai wikipédia oldal még számon is tart. Pl. Zootzootplex = googolplex ^ (googolplex-1) ^ (googolplex-2) ^ … ^ 4 ^ 3 ^ 2 ^ 1
~ ~ ~
A legnagyobb olyan számok egyike, aminek neve van és a neve közismert az a Graham-szám. (A szám azért érdekes, mert ez egy konkrét, első hallásra nem is túl bonyolult matematikai kérdésre adott – valódi, matematikai úton levezetett – felső becslés.) Lásd: [link]
Ennek a számnak a nagyságát elképzelni is képtelenség. Hagyományos módon nemhogy a számot, a szám számjegyeinek a számát, vagy a szám számjegyeinek számának leírásához szükséges számjegyek számát is lehetetlen ábrázolni, nemhogy elképzelni. Ekkora számok jelölésére már egy teljesen más számábrázolási módot kell bevetni.
Lásd még:
- https://www.youtube.com/watch?v=XTeJ64KD5cg
- https://www.youtube.com/watch?v=GuigptwlVHo
Nyilván kitalálhatok nagyobb számot ennél, pl. Graham-szám a Graham-számadikon faktoriálisa, el is nevezhetem Süsü-féle számnak, de nyilván nem válna közismerté ez a név, tehát a kitalált, elnevezett számom nem játékos ennél a kérdésnél.
~ ~ ~
Más kérdés, hogy meddig lehet elszámolni úgy, hogy minden számot ki tudsz ejteni (elvileg).
A milliót, milliárdot, billiót, billiárdot, trilliót, trilliárdot még talán a legtöbben ismerik. Azt kevesebben, de azért jó néhányan tudják, hogy van rövid és hosszú skála – meg ezeknek furcsa keverékei –, mi Magyarországon a hosszú skálát használjuk, angolszász területeken meg a rövid skálát. Ebből szokott is félreértés lenni, mert amit az angolok úgy hívnak, hogy billion, az nálunk a milliárdnak felel meg.
10^6 = millió (hosszú skálánál) = million (rövid skálánál)
10^9 = milliárd (hosszú skálánál) = billion (rövid skálánál)
10^12 = billió (hosszú skálánál) = trillion (rövid skálánál)
10^15 = billiárd (hosszú skálánál) = quadrillion (rövid skálánál)
Ezek a nevek – millió, billió, trillió – a latin számokból erednek. Ennek megfelelően tovább lehet őket folytatni: millió, billió, trillió, kvadrillió, kvintillió, szextillió, szeptillió, oktillió, nonillió, decillió.
Ez 10-ig, azaz hosszú skálán 10^60-ig tart. De ezután a latin kétjegyű számnevek mentén lehet folytatni:
undecillió, duodecillió, tridecillió, kvadecillió, kvintdecillió, szexdecillió, szeptdecillió, stb…
10-esével:
decillió, vigintillió, trigintillió, kvadragintillió, …, nonagintillió, centillió
100-asával:
centillió, ducentillió, trecentillió, kvadringentillió, kvincentillió, …, nongentillió
A legnagyobb így kimondható szám a kilencszázkilencvenkilencnovennonagintinongentillliárd - kilencszázkilencvenkilencnovennonagintinongentilllió - kilencszázkilencvenkilencoktononagintinongentillliárd - kilencszázkilencvenkilencoktononagintinongentilllió - kilencszázkilencvenkilencszeptennonagintinongentilliárd - [… és itt jön több oldalnyi folytatás …] - kilencszázkilencvenkilencmilliárd - kilencszázkilencvenkilencmillió - kilencszázkilencvenkilencezer - kilencszázkilencvenkilenc = 10^6000-1
De itt már angolul is több változat létezik, a magyar átírás is némileg kaotikus. Trillió felett már nem nagyon használjuk a számok ilyen módon történő megnevezését. Sőt pont a hosszú-rövid skála miatt bizonyos területeken – pl. a gazdaságban – már a milliárdot, illetve az angol billion megfelelőjét sem használják, helyette az ezermillió kifejezést használják.
Aztán itt sincs még vége a dolognak. Vannak további elnevezési rendszerek, de ezekből már sokféle van, egyiket sem használják gyakorlatilag sehol, maximum néhány „matematikus-nyelvész hibrid” foglalkozik ilyenekkel.
TREE(3)
A Graham-szám nevetségesen kicsi hozzá képest.
Vicces, hogy hányan dobálóznak ezzel a 42-vel és idézik hibásan, hiszen fogalmuk sincs mit jelent vagy honnan származik.
A 42 nem "mond meg mindent" és ha nem olvastad a könyvet, akkor legalább nézz utána, hogy mi is ez.
az: 1. az végtelen részre osztható és szám.
Kérlek ne mondd a kérdéseben, hogy mit írjunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!