Ha több 100 méterről zuhanok egy tenger, vagy tó felé, úgy nem élhetem túl a zuhanást, hogy ha teljesen merőlegesen (nyílszerűen) a vízfelszínre érkezem?
Mindig, mindenhol ezt hallom, hogy ha nagyon magasról vízbe esünk, akkor olyan mintha betonra esnénk.
Én ezt elfogadom, biztosan így van.
De ha egy tökéletes nyilat formálunk a tesünkből (a testünk 90 fokot zár be a felszínnel, kinyújtott és szorosan összezárt karok és tenyerek a fejünk felett) és így érkezünk a vízbe, ekkor is 100%, hogy meghalunk?
Ilyenkor kb. 200 km/ó sebességgel érkezel.
Nem élheted túl, szinte bármire is esel.
Semmit nem ér.
Alig mozgat meg valamit, az is visszajön.
Felkutattam sok angol nyelvű forrást, érdekelt engem is a téma (terminal velocity to water). Elméletben lehetséges, hogy magát a becsapódást túléld, de hogy utána ne fulladj bele az eszméletvesztéstől, a csonttörésektől, vagy a belső sérüléseid miatt, az gyakorlatilag lehetetlen.
A Golden Gate 75 méteres magasságáról leugrók 98%-a hal bele közvetlenül a becsapódásba, ők 120 km/h-s sebességgel érkeznek a vízbe. 14 másodperces zuhanással az ember eléri a terminális sebességet, ami kb 350 km/h, ennél nem gyorsul tovább (3x gyorsabb becsapódás, mint a hídról leesve). Minimális esély van a túlélésre elméletben, de konkrét dokumentált esetet nem találtam, csak havas hegyoldalra érkezésről.
https://www.youtube.com/watch?v=Lp0MXvyAYIM
80 méterről ugrott az emberünk. Ha megnézed, merevítők voltak a lábain a törések ellen.
Egy pl. repülőből esést nagyobb esély van túlélni egy sűrű erdőbe csapódva, mint vízbe.
Ez mind világos. Nyilvánvaló, ha az ember lábra vagy hassal vagy háttal lefelé esik magasról a vízbe, akkor nagy valószinüséggel neki annyi.
De mi lenne abban az esetben amit én mondtam?
Ütköztél már autóval 20 km/ó sebességgel?
Na, akkor talán van fogalmad, mit jelent a 200 km/ó.
Egyikünk sem beszélt lábbal/hassal/háttal érkezésről, értettük a kérdést. A legminimálisabb felület is felület, nem vagy 2 dimenziós (vagy igen?).
Nagyon minimális, gyakorlatilag elhanyagolható esélyed van a túlélésre, még ha ideális pozícióban is érkezel.
Az a baj, hogy akármilyen módon vagy becsomizva, a lassulási G-erő túl sok lesz. Túl rövid távon és idő alatt kell lelassulni.
Két hiteles eset ismert, ahol valaki ernyő nélkül kiesett gépből és túlélte. Egyik fenyőerdőbe esett és 30-50 méternyi lombkoronát végigtarolva élte túl, a másik egy sokemeletes áruház átriumának üvegtetőit áttörve érkezett a földszinti bútorosztályon egy kanapéra.
Érdemes megnézni ezt az életösztöntől mentes adrenalin-függőt, nézd meg, milyet csap a hálón a végén, milyen távon kell lassulnia fokozatosan a hálóban, hogy egyben kerüljön ki onnan.
Ez elég jól mutatja, milyen tempók és erők működnek itt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!