Honnan lehet tudni hogy melyik melyik tenger?
Azt szerezném megkérdezni mitől tudják meg különböztetni
melyik melyik tengeren van az ember? (mondjuk térkép nincs)
Hát… Ha nincs térkép, az elég nagy szívás… Alapból az lett volna a válasz, hogy megnézik, hol vannak a földön, ma ez GPS-szel megy, de természetesen a csillagok járása alapján is meg lehet mondani a szélességet és hosszúságot, már egy szextáns és egy jó óra segítségével is elég pontosan, aztán meg kell nézni a térképen.
Térkép nélkül egy jó módszer, hogy megjegyzed, melyik tengerre hajózol ki, aztán figyeled, hogy mely szorosokon hajóztok át, merre mentek, és ebből is ki lehet találni, persze föcitudás nem árt hozzá. (Egyszerűsített verzió: megkérdezed a hajó kapitányát/a navigátort.)
Végül a tengerek sótartalma és élővilága alapján is lehet következtetni, de ez egyáltalán nem egy biztos és pontos módszer.
Az Indiai-óceán fűszeres, a Holt-tenger halott, a Korall-tenger korallos, Labrador-tenger harapós,…
De milyen a Csukcs-tenger?
"...már egy szextáns és egy jó óra segítségével is elég pontosan..."
ja. meg kell hozzá egy böszme nagy könyv tele táblázatokkal, pár papír, ceruza számolgatáshoz, és az sem árt, ha kb. tudod hol vagy, különben ba**hatod...
Egy "hagyományos" iskolai műanyag 90 fokos szögmérőn van egy kis kiugrás a mértani középpontban a körzőnek.
Ha ott átfúrod és belefűzöl egy drótot, amit mindkét oldalt levezetsz az íves felére egy súlyra.
Máris van egy egyszerű szextánsod.
A szögmérőd egyenes fele fölött elnézve becélzod a sarkcsillagot, vagy a dél keresztjét! (értelemszerűen a Déli féltekén csak az látszik!)
A súlyod persze lefelé mutat, ekkor hozzáfogod a szögmérőhöz a drótokat, így le tudod olvasni a fokot. Az meg pont a szélességi köröd adja, vagyis tudod milyen messze vagy a sarkoktól és az egyenlítőtől! XD
Persze párszor megismétled ezt a mérést és átlagot vonsz az eredméynből hogy minél pontosabb legyen!
Ehhez nem kell semmilyen könyv vagy bármi más.
A hosszúság más kérdés, ahhoz kell az óra!
De térkép nélkül nem ér egyik sem semmit!
De modern térkép melett már számolnod sem kell, mert eleve úgy van vonalazva, és jelezve! Ahogy az előző mondja, az már nem igaz vagy 100 éve!
> „kell hozzá egy böszme nagy könyv tele táblázatokkal, pár papír, ceruza számolgatáshoz, és az sem árt, ha kb. tudod hol vagy, különben ba**hatod...”
Hogy kb. hol vagyok az persze nem árt, de az erős túlzás, hogy anélkül b*hatom. A böszme nagy könyv tele táblázatokkal pedig kiváltja a papírt-ceruzát, tehát csak az egyik kell. De ha van időnk, és kivárhatjuk az éjszakát, akkor a megfelelő égi pólus magasságából egyből megvan a földrajzi szélesség, a hosszúsághoz meg itten a 11:23-as választ kell megjegyezni (plusz az általánosítását déli féltekére) és egyből nem olyan hosszú a számolás (mert csak az a kérdés, hogy melyik tengeren vagyunk, ahhoz 4-5°-os pontosság már elég):
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Inkább ott van gáz, hogy jó idő is kell, hogy lássuk legalább a napot (igen, a nap alapján nehezebb, mert Föld keringése bekavar, viszont a csillagokhoz képest lényegében állandó a forgástengely).
Na most csak az a baj, hogy a böszme nagy könyv lényegében egy térkép táblázatos formában.
Talán ott kezdeném, hogy a térkép azt a célt szolgálja, hogy megnézd, a hely, ahol vagy, melyik tenger. Az már lényegtelen, hogy ez a térkép egy szép nagy paírlap, vagy tudás a fejedben.
Most már csak a helyet kell megmondani (nagyjából, ha egyszerűek az eszközök). A szélességi fok valóban nem gond. Az óra viszont csak akkor jó, ha tudod, melyik időt mutatja. Ez esetben elég egy pillantás rá, majd az égre (a nap felé) és kevéske számolás fejben, máris megvan. Ha viszont csak egy álló (de működő) órád van, sütheted.
> „Na most csak az a baj, hogy a böszme nagy könyv lényegében egy térkép táblázatos formában.”
Ha a szögfüggvények helyettesítési értékei vannak benne, akkor az nem térkép, hanem függvénytáblázat, sőt, még az sem csalás, ha az van benne, hogy egy év során adott órákban a Föld melyik pontja felett delel merőlegesen a Nap. Térkép úgy volna, ha azt tartalmazná, hogy hogyan hívják az adott koordinátákkal megadott helyet. De ha jól emlékszem, én is azzal kezdtem, hogy a földrajzi helyzeteddel térkép nélkül nem sokra mégy, és azt én is elismerem, hogy ha a fejedben van a térkép, az térképnek számít. Tehát ebben egyetértünk:
> „Az már lényegtelen, hogy ez a térkép egy szép nagy paírlap, vagy tudás a fejedben.”
> „Az óra viszont csak akkor jó, ha tudod, melyik időt mutatja.”
Sajnos ez is igaz…
> „Ez esetben elég egy pillantás rá, majd az égre (a nap felé) és kevéske számolás fejben, máris megvan.”
Ebben nem vagyok olyan biztos, hogy annyira egyszerű számolás fejben… Még ha meg is várod, hogy deleljen, szükséged van erre a grafikonra (vagy táblázatra, vagy bemagolod, hogy melyik két koszinusz összegeként áll elő, és aztán a függvénytáblára):
Legalábbis ezt figyelmen kívül hagyva kapásból simán elronthatsz még 2-3°-ot a szextánsod hibája mellé.
(Maci csillagos időmeghatározó módszerének megfordítása – lásd korábbi link – egyszerűbb. De kell hozzá a tiszta idő. A napban viszont az a jó, hogy egy ügyes polarizátorral borús időben is meglátni. Persze számolósabb.)
01:22, ha a Nap alapján akarjuk csinálni, akkor igazad van (már a wikipédiás linkemen is ott van az analemma).
Az az én hibám, hogy az órát úgy képzeltem, hogy a dátumot is mutatja, szóval igen, a naptár sem árt (a sarkcsillagos módszerhez is kell, amihez a körülbelüli hely ismerete nem).
A napos számolgatós módszernél még van egy olyan érzésem, hogy egy iránytű kiváltja a hely körülbelüli ismeretét, de így lefekvés előtt már nem vagyok benne biztos…
> „Térkép nélkül egy jó módszer, hogy megjegyzed, melyik tengerre hajózol ki, aztán figyeled, hogy mely szorosokon hajóztok át, merre mentek, és ebből is ki lehet találni, persze föcitudás nem árt hozzá.”
Sajnos itt a föcitudás az már valamiféle primitív térképet feltételez, így technikailag csalás. De ha semmit nem tudunk a tengerek elhelyezkedéséről (márpedig ha tudunk valamit, az már nagyon szigorúan véve térkép), akkor nekem elég esélytelennek tűnik a dolog. Szóval kicsit pontosítani kéne a kérdezőnek, hogy mit ért térkép alatt, vagy pontosan mi a megengedett, egyáltalán a térképet akarjuk-e megtiltani használni. (Mert végül is a tengerek térképe még nem megjegyezhetetlen, csak 100-150 van, tőlünk egy elmebeteg föcitanár meg azt várta, hogy kapásból fejből mutassunk rá arra az országra a világtérképen, amelyik éppen eszébe jut. Abból 194 darabot kellett tudni a fővárosukkal.
[link] )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!